Ešte stále existujú miesta, ktoré nám svojou jednoduchou krásou dokážu vyraziť dych. Na strednom Slovensku sa medzi horami ukrýva obec Brusno. Jej obyvatelia, potomkovia známych čipkárov, po svojich predkoch zdedili vzácne vlastnosti: hrdosť, pracovitosť, zmysel pre spravodlivosť a skromnosť. Na návštevníkov rovnako pôsobia aj tunajšie kúpele. Neohurujú. Svojím tichým pôvabom liečia.
Majiteľ krčmy prvým prevádzkovateľom
História kúpeľov siaha až do 19. storočia, kedy sa prvý raz začalo uvažovať o využití minerálnych prameňov v doline Brusnianky. Prvým prevádzkovateľom kúpeľov sa stal Ján Chovan, nájomca krčmy v Brusne. Skutočný rozmach kúpeľov však nastal až po roku 1884, keď sa ich vlastníkom stal Ľudovít Rosenauer.
Obdobie slávy
V časoch 1. ČSR na ubytovanie v kúpeľoch slúžili 3 jednoposchodové hotely (Ludvik, Kúpeľný dom, Paula) so 150 izbami. Hotely boli vybavené elektrinou a vodovodom. Dvakrát denne sa v kúpeľnom sade konali koncerty kúpeľného orchestra. K dispozícii kúpeľným hosťom bola knižnica a ihriská na tenis a stolný tenis. V lesoch obklopujúcich kúpele sa nachádzali udržiavané promenády, ktoré viedli k rôznym zaujímavým výletným miestam.
Počas 2. svetovej vojny
Do činnosti kúpeľov negatívne zasiahla vojna. Boli mimo prevádzky a slúžili na ubytovanie a rekreáciu nemeckých detí. Po bombardovaní rafinérie v Dubovej 22. augusta 1944 anglo−americkým letectvom tu našli dočasný domov rodiny, ktoré prišli o strechu nad hlavou.
Ničivý požiar
Už aj tak zanedbané a poškodené kúpeľné objekty postihol v roku 1947 požiar. Na obnovu kúpeľov sa podujali podbrezovské železiarne (toho času Stredoslovenské železiarne), ktoré sa v roku 1947 stali ich novým vlastníkom. Už zakrátko ich však komunisti poštátnili.
Moderný liečebný pavilón Poľana
K rozvoju kúpeľov prispelo vybudovanie moderného liečebného pavilónu Poľana, ktorý bol po 10 rokov trvajúcej výstavbe slávnostne otvorený v roku 1985. V súčasnosti sú Kúpele Brusno akciovou spoločnosťou.
Prírodná liečivá voda známa aj ako Brusnianka
Využívajú sa štyri pramene – Ondrej, Ludvik, Paula a Ďumbier. Všetky majú prakticky rovnaké chemické zloženie. Vody sa používajú najmä na pitné kúry (pri ochorení tráviaceho ústrojenstva) a minerálne kúpele (pri ochoreniach srdcovo-cievneho, pohybového a kožného aparátu).
Zastavený čas
V starých kúpeľoch zastal čas. Drevené budovy mlčky stoja a spomínajú na zašlé dni slávy. Labute odleteli z jazierka, deti sa už nenaháňajú v potoku, ako to bývalo kedysi, ani sa tu prechádzajú dámy s rozprestretými slnečníkmi. A predsa si toto miesto uchovalo silnú atmosféru. V náručí krásnej prírody tu človek nachádza vzácny pokoj.
Spracované podľa publikácie: Monografie obce Svätý Ondrej nad Hronom – Brusno; www.kupelebrusno.sk; www.brusno.sk