Najnovšie dôkazy nasvedčujú, že kamene boli vytesané zo skaly vo Walese 500 rokov predtým, než bol Stonehenge postavený vo Wiltshire v Anglicku. Nová teória vzbudzuje pochybnosti, či je Stonehenge naozaj pôvodným monumentom.
video TU
Archeológovia pracujúci v skalnatom teréne v Carn Goedog a Craig Rhos-y-felin vo Walese
Dôkaz, že kamene Stonehengu pochádzajú z Walesu, je šokujúci objav. Archeológov vedie k novej teórii to, že najväčší prehistorický monument Anglicka vlastne pôvodne vznikol vo Walese.
Už dlho je známe, že balvany z vnútorného polkruhu pochádzajú z hôr Preseli v Pembrokeshire – 225 km od miesta, kde dnes Stonehenge stojí.
Teraz vedci objavili niekoľko výklenkov v skalách v Carn Goedog a Craig Rhos-y-felin, ktoré dokonale odpovedajú tvarom aj veľkosťou ďalším balvanom monumentu.
V okolí našli aj ďalšie kamene, ktoré sa nápadne podobajú na stavebné kamene Stonehengu. Pochádzajú pravdepodobne z toho istého obdobia – boli vytesané zo skaly, ale neboli použité na stavbu.
Zuhoľnatené škrupinky od orechov a drevené uhlie z náleziska nám podľa polčasu rozpadu uhlíka dokážu prezradiť, v akom období bol materiál vytesaný.
Prof. Mike Parker Pearson, riaditeľ projektu a profesor na University College v Londýne, si myslí, že tieto nálezy sú úžasné:
„Materiál z Craig Rhos-y-felin pochádza z roku 3400 p. n. l. a kamene z Carn Goedog sme datovali do roku 3200 rokov p. n. l. – to je fascinujúce, pretože Stonehenge bol v Anglicku až od roku 2900 p. n. l. Mohlo to síce trvať 500 rokov, kým tieto neolitické balvany stavitelia premiestnili na ich terajšie miesto, ale to je dosť nepravdepodobné. Prikláňam sa k teórii, že boli najskôr použité na mieste ich pôvodu, kde sa stali súčasťou pôvodnej stavby, ktorá bola neskôr rozobratá a premiestnená do Wiltshire.”
Tieto letopočty dokazujú, že Stonehenge by mohol byť starší, než sa pôvodne myslelo. Podľa vedcov bol prvý Stonehenge vo Walese a to čo vidíme dnes, je Stonehnge „z druhej ruky”.
Ďalšia možnosť je, že balvany boli premiestnené do ich súčasnej lokality hneď po ich vytesaní vo Walese a ostatné pieskovcové kamene, pochádzajúce z blízkeho okolia, pridali stavitelia až o stovky rokov neskôr.
„Takéto majestátne objavy často nerobíme,” vysvetľuje Parker Pearson.
Premiestnenie balvanov z Walesu je jeden z najobdivuhodnejších úspechov neolitickej spoločnosti. Každý z balvanov váži asi dve tony. Ľudia a zvieratá ich pravdepodobne ťahali na drevených vozíkoch alebo trámoch.
Isté je, že Stonehenge je monument, ktorý zjednocuje. Spája ľudí z mnohých častí Británie.
Zdroj: theguradian.com