Superbaktérie by mohlil zabiť do roku 2050 až 10 miliónov ľudí ročne.
To znamená, že by mohli usmrtiť viac ľudí ako rakovina. Tieto informácie pochádzajú z dvojročného prieskumu momentálnej situácie vo svete. Nájdete ho tu.
Spomenuté baktérie spôsobujú črevné problémy a infekcie krvi a sú odolné voči antibiotikám. Niektoré z týchto infekcií sa môžu stať neliečiteľnými, ak sa na trhu neobjavia nové druhy antibiotík.
Najviac ohrozenými sú Ázia a Afrika.
Do roku 2050 by v Ázii mohlo každoročne zomrieť na infekcie spôsobené týmito baktériami viac ako 4.7 milióna ľudí, 392 000 v Južnej Amerike, 390 000 v Európe, 317 000 v Severnej Amerike a 22 000 v Oceánii.
Baktérie sa začali šíriť nemocnicami v posledných rokoch.
Prečo sa objavili?
Jedným z dôvodov je časté užívanie antibiotík aj v prípadoch, kedy ich užitie nebolo nevyhnutné. Antibiotiká zabíjajú zlé baktérie, ale takisto ničia aj dobré baktérie, ktoré naše telo chránia.
Dnes sa baktérie adaptujú a posilňujú svoju štruktúru. Tak sa vytvárajú superbaktérie, ktoré teraz dostupné antibiotiká nie sú schopné zničiť. Superbaktérie sú taktiež prenosné z človeka na človeka.
Čím viac antibiotík budeme užívať, tým odolnejšie superbaktérie budú.
Čo sa dá robiť?
Predísť infekciám je niekedy ťažké. Stále však platí, že by sme mali dodržiavať zásady správnej hygieny a neužívať antibiotiká, keď to nie je naozaj nevyhnutné.
Krajiny by mali ešte viac dbať hygienu v nemocniciach a dostupná pitná čistá voda je taktiež dôležitá, najmä v krajinách tretieho sveta.
Zdroj: news.com.au