V bratislavskom Starom Meste dnes budete môcť cestovať v čase

0
3096

Staré Mesto je srdcom všetkých bratislavských štvrtí. V dňoch 9. a 10. septembra pripravila mestská časť Bratislava- Staré Mesto podujatie Cestovanie časom. Spája v sebe povedomie histórie so súčasnosťou, preto okrem scénických obrazov z histórie Bratislavy budú aj tvorivé aktivity pre verejnosť. Návštevníci sa na ôsmich stanovištiach stretnú s Napoleonom, mladými Mozartami, Ľudovítom Štúrom, ktorý vyhodnotí súťaž o najinšpiratívnejšiu bradu, richtárom pri kortešačke Jánom Smrekom, ktorý odišiel bez platenia z Carltonu, alebo s Keltmi, ktorí boli v tomto priestore dávno pred nami. Raritou bude Živý bratislavský orloj, kedy sa z Michalskej veže objaví dvanásť postáv z histórie i mytológie mesta. Scenáristom, dramaturgom i režisérom podujatia je spisovateľ Daniel Hevier.

Organizátor: MČ Bratislava-Staré Mesto
Termín a miesto: 9. – 10. september 2016, ulice Starého Mesta

Ulice Starého Mesta ožijú 9. a 10. septembra výjavmi z minulosti, ale aj tvorivými aktivitami dneška. Na ôsmich stanovištiach umiestnených v uliciach Starého Mesta sa budú paralelne odohrávať scénické výjavy z histórie Bratislavy. Najväčším ťahákom bude Živý orloj na Michalskej veži, ktorý iba pri tejto príležitosti a iba na niekoľko hodín ovládnu postavičky z bratislavských dejín a povestí. Každú celú hodinu odtrúbia fanfaristi z Bratislavského konzervatória a potom sa už objaví 12 postáv (Paracelsus, Mestský kat, Rytier Roland, Obor Klingsor, Bosorka či Pani Bratislava).

Na Ventúrskej ulici vystúpi malý Mozart spolu so svojimi rovnako slávnymi kolegami Ludwigom van Beethovenom či Franzom Lisztom, vtipná scénka sa odohrá medzi Napoleonom a jeho Neznámym vojakom, keltská bubnovačka priamo pri epicentre dnešných barov, toľko obľúbených medzi Britmi, pripomenie, že kedysi sa tu odohrávali rovnako divoké návštevy ich predkov, richtárska kortešačka ukáže, že predvolebné sľuby a naháňanie hlasov sa až tak nemenia, s Ľudovítom Štúrom budeme okrem správnej gramatiky hľadať aj tú pravú štúrovskú bradu, pripomenieme si aj históriu nášho najslávnejšieho hotela Carlton, ako aj najpamätnejšie momenty a osobnosti, ktoré sa navždy zaryli do pamäte Dómu svätého Martina, karikaturisti budú kresliť na papier vo vitrínach Francúzskeho inštitútu, na veľkej šachovnici budú hrať osobnosti preskakovanú. Na nepretržitom diskusnom fóre budú debatovať nielen známe osobnosti, ale aj ľudia zo zázemia Bratislavy (taxikár, mestský policajt, hasič…).

Program CČ 1

Domácich i hostí čaká veľa aktivít, pri ktorých nemusia byť iba pasívnymi divákmi, ale aj aktívnymi účastníkmi. Iniciátorom celého nápadu je Ľubica Janegova, vedúca oddelenia kultúry za časť Staré Mesto, ktorá o tejto myšlienke hovorí: Bratislava je pomerne mladé mesto, na historické udalosti ale veľmi bohaté. Podujatia s historickým kontextom sú všade vo svete efektívnym motivátorom a akcelerátorom cestovného ruchu. Paradoxne v Bratislave, i napriek bohatej histórii podujatia, ktoré by verejnosti približovali historické udalosti absentujú. Projekt Cestovanie času má tendenciu priblížiť verejnosti celkový prierez dejín Bratislavy. Cieľom podujatia je spoznávanie histórie Bratislavy interaktívnym spôsobom.“ Podujatie pre mestskú časť Staré mesto scenáristicky a dramaturgicky pripravil Daniel Hevier, ktorý chcel naplniť myšlienku, že Staré mesto je stále mladé:

Keď som prijímal toto náročné zadanie, bolo mi jasné, že nechcem konzervovať iba zatuchnutú minulosť. Nemal som ambíciu robiť rekonštrukcie historických udalostí. Naopak, lákalo ma ukázať, že aj minulosť bola moderná, kreatívna a v mnohom progresívnejšia ako sme my dnes. A chcel som vyskúšať, ako zareagujú Bratislavčania na ponuku spoluvytvárať si tento program. Preto sme vymysleli diskusné fórum, kde budú hovoriť prví bigbiťáci, hru preskakovaná, ktorú môžu hrať ľudia na Hviezdoslavovom námestí, maľovanie v uliciach alebo módnu prehliadku ako inšpiráciu na nápadité odievanie.“

Cestovanie časom je dvojdňový festival, ktorý pripravila mestská časť Staré Mesto nielen pre svojich obyvateľov, ale aj pre všetkých Bratislavčanov a návštevníkov nášho hlavného mesta. Spája povedomie histórie so súčasnosťou, preto okrem scénických obrazov z histórie Bratislavy budú aj tvorivé aktivity pre verejnosť. Na jednotlivých scénkach spolupracujú študenti Bratislavského konzervatória, ZUŠ Ľ. Rajtera a profesionálni herci z Novej scény. Do programu sa zapojili aj ďalšie subjekty ako ŠEVT, Stredná umelecká škola scénického výtvarníctva, Savoy, Jazykovedný ústav Ľ. Štúra, Múzeum mesta Bratislavy a Festival World Music, ktorý sa postaral o hudobnú spoluprácu.

Divadelné výjavy sa budú opakovať každú hodinu dva dni v piatok v čase od 16.00 – 19.00 hod. v sobotu od 15.00 – 19.00 hod. Počas prestávok vás organizátori pozývajú na Hviezdoslavovo námestie, kde sa v Altánku uskutočnia zaujímavé diskusie pod súhrnným názvom Ústne svedectvá o Bratislave ako i doplnkový program: Maliari v uliciach, Ako sa vyštafírovať na korzo pred sochou Schöneho Náciho, čítanie básnikov Za chrbtom Hviezdoslava, ako aj vystúpenie bratislavských rozprávkarov pred sochou Andersena. Obidva dni budú ukončené slávnostným sprievodom a galaprogramom na Hviezdoslavovom námestí. V prípade nepriaznivého počasia sa uskutoční mokrý variant pod názvom Zmokni so svojím susedom, kde bude napríklad módna prehliadka dáždnikov a pršiplášťov.

Podujatie sa koná pod záštitou SK PRES. Finančné ho podporili: Nadácia VUB, Nadácia ZSE, Fond na podporu umenia a BSK .