Firmy pozor, Facebook nie je LinkedIn. Robte ho správne.

0
1018
Firmy pozor, Facebook nie je LinkedIn. Robte ho správne.
Ohodnoť článok

Vídame to pomerne často: „Kvetinárstvo Magduš“ vás žiada o priateľstvo na Facebooku. Ide o príklad veľmi zlého marketingu, ktorý je viac menej zbytočný. Kto je Kvetinárstvo Magduš a prečo sa chce so mnou priateliť? Následná reakcia je často podobná – Odmietnuť žiadosť. Ako teda pristupovať na Facebooku k potenciálnym klientom tak, aby sme ich neotravovali a náš marketing bol prirodzený? Prečítajte si naše rady.


Tip redakcie: Trailer k filmu “The Mummy” s Tom Cruise v hlavnej úlohe vyzerá WOWW


Facebook nie je LinkedIn

17712873 - kiev, ukraine - jan 12, 2013: a close-up of an apple ipad screen showing the linkedin login page. linkedin is a social networking website for people in professional occupations. founded in december 2002 and launched on may 5, 2003, it is mainly used for p

Najviac z nás si Facebook mýli s firemnou sociálnou sieťou LinkedIn, ktorá slúži na spojenie sa s kolegami alebo hľadanie práce. Ak neviete ako napísať životopis, spravte si ho na LinkedIn a jednoducho vytlačte. To všetko dokáže, no Facebook nie. Na Facebooku si nevytvárate klientov ale skôr kamarátov, ktorým sa páči, to čo robíte. Ak ste sa teda ako firma rozhodli začať s Facebookom, najmite si niekoho kreatívneho, kto nájde sú správnu hranicu ako využiť váš Facebook profil v čo najlepší prospech firmy, no nie vtieravým spôsobom pre potenciálneho zákazníka. Zlate pravidlo znie:

Ľudia sa chodia na Facebook zabávať a nie nakupovať. Spravte nakupovanie zábavou a máte vyhrané.

Ak chcete mať firmu na Facebooku, založte jej takzvanú „fun page“

Ide o úplne najzákladnejší ťah, ktorý môžete spraviť. Prečo si nezakladať osobný profil typu „Kvetinárstvo Magduš“ a žiadať ľudí o priateľstvo? To sa jednoducho nerobí. Rok 2007 už skončil. Nikto si vás nechce pridať a dostávať správy od profilu, ktorý ani nevie, či je žena alebo muž. Navyše, na Facebooku môžete mať najviac 5000 priateľov. Čo po tom? Počet fanúšikov na fun page je neobmedzený a môže presiahnuť milióny (čo je mimochodom snom každého).

Stránky na Facebooku slúžia pre celebrity, firmy, kaviarne či reštaurácie a každý z nás sa môže rozhodnúť, či im dá „like“ alebo nie. Facebook marketing je iný a k ľuďom musíte pristupovať ako ku kamarátom, nie ako ku klientom.

Facebook
Facebook

Základné rady, ako robiť firemný Facebook správne

  • Majte jasnú profilovú fotku, ktorá ihneď povie užívateľovi, čo robíte. Nikdy ju nemeňte. Ak máte cukráreň, nastavte si koláč. Niečo jednoduché a viditeľné aj v malom rozlíšení na mobiloch.
  • Zabávajte ľudí. Pokiaľ nespravujete profil pohrebníctva, priestor na zábavu sa nájde vždy. Pridávajte vtipné obrázky, hlášky a múdrosti, ktoré sú vždy spojené s témou vášho podnikania. Keď to nefunguje, skúste mačky – tie zaberú vždy. Naozaj.
  • Facebook nie je ani LinkedIn ani Twitter. Ak chcete dosiahnuť čo najlepší dosah zobrazenia príspevku, pridávajte denne maximálne jeden alebo dva.
  • Striedajte druhy príspevkov ako je text, obrázok, video. Pomôže to rozmanitosti a ľudia vás budú mať radi.
  • Zistite, kedy je vaša cieľová skupina na Facebooku najviac a posty pridávajte práve v tom čase dňa.

Facebook je najsilnejší marketingový nástroj na svete. Mnohí však zápasia s tým, že nedosahujú dostatočný počet konverzií. Dodržte vyššie uvedené rady, odosobnite sa a píšte statusy ako keby ste sa bavili s kamarátom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ