Prečo sa oplatí a neoplatí mať vlastnú stránku na webe

2
3075

Rozmýšľali ste niekedy založiť si vlastné stránky? Sú s tým spojené viaceré radosti, možné úspechy, ale aj starosti a problémy. Starosti a problémy paradoxne prídu vtedy, keď máte úspešné a čítané stránky. Prečo vlastne? V tomto článku sa dozviete jednu smutnú skutočnosť, ktorú viacerí autori u nás dobre poznajú. Plagiátorstvo, ako dôvod demotivácie autorov a motivácie zlodejov, plní náš internet neuveriteľne drzo. Príklady v tomto článku budú rôzne, najviac orientované na jeden svetlý príklad, ktorý napriek snahe sa niekam dopracovať už od roku 2009, sa konečne dovolal na niektorých miestach svojich práv až pred pár dňami. Niekoľko desiatok plagiátorských webov s nakradnutými článkami skončilo svoju prevádzku a práca redaktorov na onom webe opäť nabrala trochu viac zmysel. Nezostaňme však len pri tom jedinom webe. Prečítajte si niekoľko myšlienok o zmysle práce na webe, o tom, koľko zlodejov a plagiátorov môže existovať a ako veľmi sa (ne)oplatí vôbec pracovať na svojom vlastnom projekte.

Fanstránky o hre, ktorej stúpa úspech? Dobrý nápad!
World of Warcraft je hra známa mnohým hráčom počítačových hier. Ide o hru, ktorá je azda najznámejšou online hrou na svete a pochádza z rovnakého štúdia ako slávne strategické hry Starcraft a Warcraft. Na Slovensku v jej začiatkoch vznikli asi len tri stránky, ktoré svoj obsah samostatne budovali, tvorili a pripravovali tak úspešne informačné servery, ktoré naberali na popularite. Tak na týchto troch stránkach vznikal obsah širší, ktorý ľudia čítali. Písali sa však roky 2007, 2008 až dodnes, kedy sa aj u nás a v susedných Čechách prehnane rozšírilo ilegálne hranie hry na neoficiálnych serveroch. Rozšírlo sa aj povedomie hráčov a takmer každý jeden hráč, ktorý mal skúsenosti s blogovaním a webmi, chcel pripraviť vlastný web o World of Warcraft. Problém ale nastal v tom, že vytvoriť web je síce pekné, ale keď nie je na neho čo dať, to je už smutné. Povedzme na rovinu, chcelo by sa vám písať si vlastné články a zistenia svojpomocne, keď sa dajú stiahnuť? Asi nie. Na pôvodnom článku neraz pracuje usilovná redaktorka aj týždeň vo svojom voľne a vydá ho pod svojim menom s pocitom a vierou, že niekomu pomôže, niekomu ozrejmí nejaké fakty a že vôbec si ho ľudia prečítajú. Tým túži autor/autorka po uznaní. V priebehu jedného roka sa takýto článok objaví ešte na viacerých ďalších stránkach, fórach a na všetkých miestach, kde skrátka nutne potrebujú naplniť celý web obsahom. Najsmutnejšie je, keď zlodejíček plagiátor skopíruje nie len článok, ale aj chyby, preklepy, obrázky s cestou na pôvodný web a drzo prepíše meno autora na svoje. Ako nakoniec vyzerá internet a stránky o WOW u nás dnes? Existuje asi 5 webov s vlastným obsahom a asi 80, ktoré len kopírujú jeden od druhého. Akonáhle nájdete také miesto, máte často problém sa svojich práv dovolať. Pokiaľ si to ale vôbec nevšimnete, môžete len hádať, prečo vám ubúdajú ľudia na stránke vašej a pomaly k vám už nikto nepríde. To, čo bolo u vás jedinečné, nie je jedinečné a je to všade. Na čo by teda niekto chodil k vám, keď to nájde aj inde? To riešia autorské práva, zákony, duplicita obsahu je neprípustná nie len v tejto oblasti, no to nikoho netrápi.

Prečo sa oplatí mať web?
Pokiaľ ste si spravili vlastné stránky kedysi a nestali ste sa obeťou kopírovania desiatok zlodejov po celom webe, máte šťastie. Publikujete svoju prácu, názory, prípadne prenajímate reklamnú plochu, staráte sa o aktualizácie. Ak sa pri celej čestnej svedomitej a vlastnej práci dostávate ďaleko, to si zaslúži uznanie. Na druhej strane, web sa oplatí robiť aj všetkým tým zlodejíčkom, ktorí pokradnú texty z iných stránok a spravia si tak „vlastný“ web. Lebo bez veľkého úsilia majú stránky na ktorých môžu podvodne získavať návštevy, popularitu aj zisk. Často sú nedohľadateľní a tak keby sa aj nejaký problém stal, neexistujú. Možno aj preto sa jeden web rozhodol už svoj obsah brániť radikálnejšie, cez políciu a riešiť ako krádež a porušenie duševného vlastníctva. To už má horšie každý jeden zlodej priživujúci sa na úspechu a rozsahu textových materiálov, ktoré si dovolil skopírovať.

Prečo sa neoplatí mať web?
Nuž toto neplatí len pre World of Warcraft fanstránky, ale aj na rôzne iné. Celý internet je plný plagiátorov a kopírovania. Vy si spravíte stránky, píšete vlastný obsah, ktorý je jedinečný, zábavný a čítaný = zároveň je lákavý aj pre zlodejov, ktorí ho radi vydajú ako svoj na inom mieste s malou dušičkou, že si to nikto nevšimne. V podstate platí, že každý úspešný autor sa raz, alebo viac krát stane obeťou krádeže. Pritom je to to isté, ako keby niekto ukradol v obchode pivo, fľašu chľastu a podobne. Je to úplne to isté. Každý článok má svoju hodnotu. Niektoré články na stránkach sú dokonca tzv. nosné – sú najväčším lákadlom a základom na konkrétnom webe. Akonáhle sa stratí ich jedinečnosť, nemá zmysel pre autora webu už ďalej zachovávať a financovať web. Takto skončili niektoré zaujímavé projekty, stránky jedného záhradkára, ktorý písal o skúsenostiach so škodcami a skončil tak aj web jedného šikovného elektrotechnika, ktorý písal ešte pred 8 rokmi zaujímavé články o elektronike. Napríklad zo stránok http://slovenciny.com/?func=news_info&id=374 bol článok zduplikovaný a vydaný za svoj od jeho vydania aspoň na 40 miestach. To aj napriek tomu, že ide o špecifickú vec, ktorú vydať pod iným menom ako pod menom autora ani nejde. Za 5 rokov sa naozaj našlo veľa miest, ktoré si dokázali priznať chybu, alebo sa vyparili.

Je možné sa brániť?
Mnoho autorov ani nevie čo v tomto prípade robiť. Príklad ako sa dovolať práv si môžeme uviesť na stránkach www.wowo.717.cz, ktoré sú zriadené na blogovom systéme – zadajte práve adresu 717.cz do prehliadača a dostanete sa na webgarden.cz. Ak ste na nejakých podobných stránkach našli svoj obsah a niekto sa ním pýši ako svojim dielom, máte možnosť buď priamo riešiť vec cez políciu, alebo dohovorom, spoločným úsilím niečo vyriešiť. Tí „najväčší frajeri“, ale zároveň aj amatéri neuvedú jediný kontakt na seba a ani nevyužijú niektoré z nástrojov ako návštevná kniha a komentáre. V tedy budete odkázaný na napísanie priamo prevádzkovateľovi a teda webgarden.cz, aby vám pomohol pri riešení problému. Uveďte svoj článok ako aj popis, čo sa stalo s odkazom na zlodeja. To by malo stačiť, no kontrolujte si, či vám niekto aj na „abuse“ hlásenie reaguje. Najlepšie je preto kontaktovať písomne priamo zriaďovateľa služby.
Ako autor sa môžete odvolať na porušenie autorských práv, neautorizované použitie vášho obsahu, alebo nedovolené obohacovanie sa na duševnom vlastníctve autora. Použitá argumentácia môže byť naozaj rôzna, v podstate sa plagiátor dopustil krádeže, porušeniu práv a zneužitiu, čo len tak nedovoľte. Niekto iný na vašej práci môže zarobiť a to o dosť viac, než vy sám.

Zaujímavo to majú vyriešené na freewebhostingu na adrese www.ic.cz kde ak nájdete web, ktorý jednoznačne kradne obsah z vašich stránok, môžete kontaktovať službu na jej „abuse“ kontakte. Ďalším príkladom, kde môžete priamo nahlásiť zneužitie obsahu je napríklad blogovací systém BLOG.cz a odkaz na www.blog.cz/report, kde vo formulára vypíšete všetko potrebné a počkáte si na vyjadrenie správcu.
Web je plný ľudí, čo by radi písali. Toto však odradzuje. Ich jedinečnosť si viacero správnych miest ani nevšimne. Stránky, ktoré hľadajú kvalitných redaktorov sa ani nemajú možnosť dostať k práci kvalitného autora, medzi všetkou tou klamlivou spodinou. Stáva sa a to neraz, že niekoho pekný článok na nejakom blogu ohodnotíte na výborný a autor sa vám ozve s odpoveďou „Ďakujem za komentár, dal som si na ňom záležať“. Trochu zvláštne ale je, že onen článok sa nachádza na 20 ďalších stránkach a podarí sa vám nájsť aj pôvodného autora. nájsť autora niekde na amatérskom webe či blogu, ktorý je zároveň reálnym autorom svojich článkov je niekedy umením. Ďalším umením je nájsť kontakt na neho. Úplne inou vecou je fakt, že tieto stránky sú vždy plné obrázkov posťahovaných z internetu a tak ani taký človek nevie, koľko autorských práv na grafický materiál porušil a koľko si mohol narobiť takto problémov. Jeden skrátka kopíruje od druhého, tretí od druhého a štvrtý potom ani netuší, že keď kradne od tretieho, že vlastne okráda zlodeja a zároveň aj druhého zlodeja aj prvého – autora. Cesta k pôvodnému článku je nakoniec niekedy veľmi problematická. V prípade, že ste ale autorom, nenechajte to len tak.

Jeden smutný príklad demotivácie
V sieti našich partnerských stránok sa nachádzajú spomínané stránky World of Warcraft. Tie u seba neraz publikovali články o tom, že sú obeťami kopírovania a nedá sa to zastaviť. Samé v dávnej minulosti okrem svojich publikovali aj články iných, čo sa však vyriešilo a nezodpovedný redaktor bol vyhodený. Ostatná redakcia ale zažila rôzne príhody o ktorých len málokedy možno hovoriť, že by boli motivujúce do ďalšej práce. Administrátor stránok sa v niekoľkomesačných intervaloch snaží nájsť duplikácie ich materiálov, pretože inak zmysel webu celkom padne. Na stránky prichádza čoraz menej ľudí a všetci autori a redaktori už nepíšu – sú demotivovaní a nemienia svojou drinou zásobovať ďalšie desiatky webov mesačne, ktoré si len drzo prídu články skopírovať. Preto sa na stránkach už nepracuje. Zachováva sa už len ich história. Čísla toho, koľko webov sa dokázalo za rok 2009 a 2010 priživiť na obsahu jednej stránky o jednej hre siaha na trojcifernú sumu. Z pôvodne česko-slovenskej redakcie ani u plagiátorov nehrá rolu, či kopírujú práve český alebo slovenský článok. Ako to potom vyzerá na internete?

Pozrite si napríklad článok:
http://wow.n-games.eu/profesie/profesia-leatherworking-kozusnictvo/

Kradnutie článkov, demotivácia, World of Warcraft

Ten sa nachádzal kedysi na starom dizajne stránky ešte na:
http://wow.n-games.eu/leatherworking.php

článok zdá sa pokladajú viaceré stránky za veľmi zaujímavý, pretože ho „prezentujú“ aj u seba. Sú to napríklad tieto:

http://www.wowo.717.cz/menu/profesie/leatherwooking
http://theburningcrusader.meu.zoznam.sk/profesie/
http://www.wow-world.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=74&Itemid=78

Kradnutie článkov, demotivácia, World of Warcraft
Kradnutie článkov, demotivácia, World of Warcraft
Kradnutie článkov, demotivácia, World of Warcraft

Ďalší z príkladov môže byť napríklad popis dopravných prostriedkov World of Warcraft
Pôvodný popis vznikol ešte niekedy v roku 2008 pod rukami mladej autorky, ktorej každý jeden trval tak týždeň/dva voľného času a chuti. Existujú asi len 2 poriadne články v celom ČR a SR, z toho tento bude zrejme obľúbený. Hoci asi nebude aktuálny a pre niekoho bude zastaralý, začínajúce stránky o hre, aby vôbec mali nejaký obsah, si ho radi skopírujú a nejaké práva neriešia. Pozrite sa sami na ďalší príklad. Dopravné prostriedky z pôvodného umiestnenia:
http://wow.n-games.eu/svet-warcraftu/doprava/mounts-moznosti-dopravy-v-outlande/

Kradnutý článok z tohto webu

boli skopírované aj na:
http://www.bligghidserver.jex.cz/menu/world-of-warcraft/mounty

Alebo článok:
http://wow.n-games.eu/svet-warcraftu/doprava/fly-mounts-lietajuce-mounty/

Skopírovali:
http://wowstranka.wgz.cz/vzdusne-mounty
http://wowguide.webnode.sk/novinky/fly-mountovia/

Kradnutie článkov, demotivácia, World of Warcraft
Kradnutie článkov, demotivácia, World of Warcraft
Kradnutie článkov, demotivácia, World of Warcraft

Každý z týchto zlodejov je pritom upozornený, nahlásený správcovi, no aj získať si pozornosť, že sa dožadujete svojich práv si žiada čas. Okrem času aj opakovať svoje žiadosti, alebo rovno zájsť a riešiť to trestnoprávne.
Povedzte, má potom vôbec zmysel, aby mladí autori vôbec pripravovali články pre stránky, ktoré aj tak budú mnohí neustále dokola vykrádať? Žiadna software a webová ochrana nie je stopercentná. Príživníkov bude vždy dosť a ľudí pohodlných tiež. Škoda len že ľudí, čo chcú svedomito písať a byť pre to uznávanými, nie je tak veľa ako plagiátorov. Veľké servery a firmy až tak tento problém neriešia, prípadne to priamo nechajú na políciu a je pre nich vyriešené. Na drobnostiach však fungujú mladí, začínajúci, mimo svet veľkých zvierat. Práve na drobnostiach a udržaniu záleží. Dnes už si blog dokáže zaregistrovať každý, rovnako tak ako používať CTRL C a CTRL V. Písať ale články každý nedokáže.
Máte nejaké skúsenosti s odcudzením vašej práce?

zdroj: Zaujimavosti.net, redakcia N-games.eu, Facebook Album zlodejov WOW webu, MikSV

Comments are closed.