Povolanie snov je pre vás pracovať v cestovnej kancelárii? Tento názor si dobre rozmyslite, mohli by ste ho oľutovať. Podarilo sa nám dopracovať k názorom ľudí pracujúcich v 6 najznámejších CK alebo skôr povedané najzvučnejších menách v oblasti cestovných kancelárií. Ako asi vyzerá ich zamestnanie počas leta a ako vyzerá ich zamestnanie mimo hlavné dovolenkové obdobie nás zaujímalo v priebehu posledného mesiaca. Podarilo sa nám vyspovedať celkovo 10 ľudí a skutočnosti z nášho zistenia sa dajú považovať aj za šokujúce. O čarovnom povolaní totiž nemusí byť reč.
Predstava verejnosti
Verejnosť si túto prácu predstavuje ako jednoduchú. Pracovník neustále cestuje a má to platené aj firmou. Tá sa stará, aby bol zamestnanec dostatočne informovaný, respektíve zaobstaráva možnosti, ako zamestnanec informácie získa. Viacerí sa zhodli na tom, že naozaj peknou časťou práce je, keď sa vycestuje do zahraničia a stretávajú sa aj kolegovia z iných kútov Slovenska. Verejnosť by si tiež ďalej myslela, že zamestnanci majú zvýhodnené ceny dovoleniek, čo pravda vo valnej väčšine zamestnancov aj naozaj je. Väčšina z väčšiny však má názor, že majú dovolenku výhodnejšiu, keď si ju kúpia cez last minute, ako by mali využiť ponuku zamestnaneckej zvýhodnenej dovolenky. Ďalšou predstavou verejnosti je, že v lete sa tvrdo pracuje a po zvyšok roka sa vykladajú nohy na stôl. Aj toto vyvrátime. V zime sa predávajú zájazdy na letné termíny, ako aj zimné. V zime stále možno vycestovať do Egypta, do exotických krajín, na Bali, na Filipíny, do Thajska, do Dubaja, či Karibiku.
Ďalšou predstavou verejnosti je, že človek pracujúci na predajni cestovnej kancelárie musí automaticky zarábať slušné peniaze a mal by byť stále zdravo opálený, aby robil dobré meno cestovke. O to viac bola prekvapená susedka Blažková, keď dostala odpoveď „Toto? Nie, nikde som nebola, cez zľavy dňa som si kúpila permanentku do solária.“. Človek v cestovnej kancelárií nezarába slušné peniaze, dokonca v niektorých prípadoch a to je prípad asi najznámejšej CK u nás, si na predajni referenti nezarobia viac ako bežná upratovačka na škole. Tu vám príde človeka ľúto, lebo o ňom viete ako o skúsenom predajcovi zájazdu, ktorý za svoju prácu dá aj dušu a žije v strachu, že pri strate práce so svojimi na cestovný ruch obmedzenými skúsenosťami nemusí nájsť prácu inú. Na otázku, či by súhlasili vo svojom prípade s tvrdením „Keď sa ti nepáči, tam sú dvere, na tvoje miesto čakajú ďalší!“ sa vyjadrili súhlasne asi všetci. Nepíšeme výhradne o Bratislave, ale píšeme o ľuďoch od Bratislavy po Košice, čiže aj o miestach ako Liptovský Mikuláš, Banská Bystrica, Nitra a iné. Situácia sa v mnohom líši podľa regiónov a rovnako tak aj situácia ohľadom zamestnanosti a platov samotných.
Čo však hlavne vyvrátilo naše predstavy o povolaní snov?
Nonstop dostupnosť, naštrbený voľný čas a naštrbené vzťahy
Mnoho zamestnancov cestovných kancelárií nemá pokojné víkendy, nedele, či sviatky. Ak si dovolia spraviť si víkend u starých rodičov, v práci ich čaká problém za problémom za nezdvihnutý telefón a možno aj preto, že zamestnanec nemal možnosť sa pripojiť na internet, alebo skočiť do práce. Dovolili ste si náhodou ísť postrážiť sestre malú a nezobrali ste si mobil? Čakajte v pondelok koberček riaditeľa za vašu neschopnosť. Viacerí zamestnanci, aj nie priamo opýtaní zažívajú situácie, ktoré hraničia so zdravým rozumom. Vyvolávajú aj samotní klienti s tak brutálne absurdnými otázkami, že to privádza zamestnanca k plaču. Verili by ste, že aj turista túlajúci sa chorvátskymi uličkami je schopný zavolať skoro ráno predajcovi priamo domov, aby ho navigoval do hotela, alebo že sú ľudia schopný volať na mimoriadne číslo zamestnancom aj preto, aby sa spýtali, ako sa povie po anglicky „upratať posteľ“?
Sú to aj problémy s dopravou, v destináciách, ktoré je možné urgentne riešiť. Tie sa nevyriešia automaticky, riešia ich ľudia. Najčastejšie je to v čase ich voľna. Časový posun niektorých destinácií dovolí riešiť problémy jedine z domu. Čas, kedy je zamestnanec dávno v posteli, alebo si užíva voľno sa neraz mení na pracovný. Dovolenka zamestnanca cestovnej kancelárie je v každom prípade z opýtaných aj tak trochu pracovným časom, kedy nejakou pracovnou záležitosťou strávia minimálne pár hodín. Myslíte si, že za zdvíhanie telefónov a za okamžitú nutnosť byť pripojený na internete dostane taký zamestnanec nejaké všimné, čo i len prémie? Tento pocit nemal jediný jeden človek zo všetkých 6 CK.
V dvoch prípadoch sme narazili na dosť závažný problém vo vzťahu, kedy sú pracovné povinnosti mimo pracovný čas dôvodom na manželské nezhody. V jednom prípade sú dôvodom rozvodu s pred viac ako pár rokov. Pri ich popise sa ani nemožno diviť. Dokáže si predsa normálny človek predstaviť nesmierny stres a nervy, tlak, ktorý sa nesie na zamestnanca zodpovedného za dianie v cudzej krajine, za činnosť s ľuďmi inej mentality a zvyklostí, iného jazyka a jednania… a všetok tlak, nutnosť riešiť čas sa následne odzrkadlí aj od nutnosti reagovať. Ak zamestnanec nereaguje a problém sa nerieši, klienti cestovnej kancelárie, aj keby šlo o drobnosť automaticky píšu reklamácie, vyhrážajú sa právnikmi, priateľmi v TV Markíza, v TV JOJ, Nova, vyhrážajú sa Novým časom, Pravdou aj SME, určite nie len raz aj zabitím delegáta CK. Je ťažké nevyhovieť, pretože to nie je niekedy o neschopnosti CK, ale o zlyhaní niektorých ľudí, nie vždy na Slovensku. Ôsmy z opýtaných majú dokonca pocit, že v prípade problémov za ne pykajú ťažšie ľudia nevinní.
Nadčasové hodiny
V jedinom jednom prípade cestovky na Slovensku z tých, ku ktorým sme sa dostali, sa prihliada na nadčasy. V žiadnom prípade sa na ne nemyslí v ostatných piatich CK. Je to skrátka niečo nemysliteľné. „Ak máš veľa práce a si do polnoci v práci, budeš zrejme neschopný jedinec, ktorý by mal byť v pozornosti vedenia.“ O porušovaní zákonníka práce sa dokonca môže hovoriť vo väčšine prípadov, v tej druhej časti opýtaných sa radšej nevyjadril nikto z obáv, že by sa naša mlčanlivosť prelomila. Ostatne to bol dôvod, prečo mnohé zarážajúce fakty aj konkrétne porušenia zákonníka práce (to by bolo na osem článkov) viacerí nechceli radšej upresniť. Ak nejaká kríza vo svete pominula, kríza a strach o zamestnanie na Slovensku očividne stále platí.
A čo pracovné prostredie a kolektív?
Kým doteraz sa 10 ľudí v názorov skôr stretli ako rozchádzali, v tomto prípade sa stretli len v jedinom názore. Megery, klebetnice, šialene absurdné inteligentne zaostalé osoby a intrigánky majú v každom jednom kolektíve, alebo skôr mimo neho. Viacerí priznávajú, že na pracovisku majú spriaznené duše, niekto nemá priateľov vôbec, niekto vychádza s každým aj neprajníkom aj intrigánkou a pracuje sa mu napriek tomu dobre. Je tu prípad, kedy je zamestnanec celkom nový a stále ešte len zisťuje, komu dôverovať. Iný zamestnanec priznal na svojom oddelení výborný kolektív spolupracujúci s ostatnými oddeleniami, ale aj tam je pár miest, ktorým sa s priateľstvom radšej vyhýbajú a to doslova všetci.
Z našej redakcie máme v CK rodinu alebo priateľov dvaja. Dnes je demokracia, sloboda slova a tak majú právo sa o situácií na pracovisku vyjadriť. V každom prípade však bol strach o ďalšie zotrvanie na pracovisku, preto sa zámerne neuvádza, ktorá CK tvorí aké podmienky svojim zamestnancom. Smiešna až neuveriteľná je výška platov, smutné je zaobchádzanie so zamestnancami a často neexistuje žiadna reálna a prakticky využiteľná motivácia. Aj napriek tomu, že sa o nejakej motivácií zamestnancov hovorí aj v obežníkoch a nejakých reportoch o fungovaní firmy. Opäť sme hľadali senzáciu a našli sme ju v smutnom obraze zamestnania v takom odvetví, ako je cestovný ruch. Aby ale nás nikto neobvinil, že vyberáme len negatíva, v podstate sme ani nič iné od desiatich ľudí nedostali, nech skúsi nesúhlasný názor s týmto článkom spraviť prieskum sám. Dajte nám o takom prieskume potom vedieť.