Vedeli ste? Havajská abeceda má 13 znakov a nemá C, F, S, X či Z

0
6951

Hawajské meno, prehnane dlhéHavajské ostrovy sú najväčším súostrovím v severnom Pacifiku a sú jedným zo štátov USA ktorý je zároveň dovolenkovým cieľom ľudí z celého sveta. Dovolenka na Havaji je niečo, čo si mnohí z nás nemôžu dovoliť, no i tak si radi o Havaji občas niečo prečítame. Zaujímavosťou je, že Havajčania spoznali písmo až v 19. storočí vďaka príchodu luteránskych misionárov, ktorí priniesli bibliu preloženú do havajčiny s použitím našich znakov. Vtedy sa naplno pustili do vyučovania čítania a chápania slov biblie a havajský jazyk získal aj písomnú podobu. Oficiálne základné písmená sú:

A, E, H, I, K, L, M, N, O, P, U, W, a tiež apostrof ʻ

K ich zápisu sa používajú znaky známe aj z našej abecedy a ako pomocné slúžia aj ďalšie, čím spolu pri písaní využívajú celkovo rôznych 18 znakov, čiže: A, B, D, E, H, I, K, L, M, N, O, P, R, T, U, V, W a nakoniec ʻ, ktorý v danom mieste slova vytvára výraznejší ráz pri výslovnosti. Aby však mohli Havajčania vyslovovať cudzie slová, boli vlastne nútení sa naučiť celkom pre nich neznáme písmenká, ktoré síce v ich jazyku neboli, no v angličtine sa nachádzajú. Ide o chýbajúce F, G, S, Y, X, Q, a Z, ktoré sa v minulosti mohli u Havajčanov objaviť možno ak v nezaznamenávaných citoslovciach, no ich slová a názvy tieto písmená neobsahovali. Brailovo písmo určené pre zrakovo postihnutých používané skôr ojedinele obsahuje aj špeciálne znaky pre lepšie chápanie slova: a, e, h, i, k, l, m, n, o, p, u, w, ā, ē, ī, ō, ū.

Zaujímavosť: najdlhší zemepisný názov na svete sa nachádza na Havaji a ide o názov kopca. Dokázali by ste o bez chyby prečítať?