Návšteva vodného parku stála mladíka život. V americkom Národnom centre divokej vody (National Whitewater Center) namerali nezvyčajne vysoký výskyt, tzv. mozog požierajúcej meňavky, Naegleria fowleri. Spôsobilo to zrejme zlyhanie sanitačného systému. Meňavka sa vyskytla vo všetkých jedenástich vzorkách odobratých z areálu. Podľa Dr. Jennifer Copovej z Centra pre prevenciu a reguláciu chorôb (Centers for Disease Control and Prevention) sú takéto hladiny nebezpečnej meňavky nevídané.
Tento stav bol zrejme zapríčinený množstvom usadenín vo vode. „Kalnú vodu nemožno dobre dezinfikovať. Všetok chlór, ktorý do nej pridáte, pohltia čiastočky pôdy a prachu, a tak patogény nemá čo zničiť. To isté platí aj pri sanitácii pomocou UV žiarenia – lúče neprejdú cez kal,“ okomentovala situáciu Dr. Copová.
Osemnásťročný maturant Lauren Seitz z Ohia zomrel týždeň po návšteve parku. Infekcia sa u človeka objaví, len ak nakazenú vodu vdýchne. Meňavky potom cez nosnú dutinu putujú až do mozgu. Mladý Lauren sa počas splavu prevrátil z raftu a vtedy zrejme vdýchol vodu.
Spomínaný vodný park sa hrdí titulom najväčšej človekom vytvorenej divokej rieky. Konajú sa na nej mnohé významné preteky či kvalifikácie na olympiádu. Je jedným z troch podobných centier v USA, ktoré nie sú pravidelne testované na patogény. To sa však v budúcnosti môže zmeniť. „Nevieme presne, ako sa v takýchto systémoch Naegleria rozmnožuje. Nepravidelné povrchy, kamene na dne rieky porastené slizom, prísuny pôdy či úzke kanály, kde sa cez deň voda rýchlo zohreje, robia z parku unikátne prostredie,“ hovorí miestny odborník Dr. Stephen Keener.
Vodný park je aj naďalej otvorený. Areál s divokou riekou však uzavreli po tom, ako prvé testy odhalili prítomnosť smrtiacej meňavky. Správcovia parku sa vyjadrili, že rieku plánujú znova sprístupniť. Najskôr však musia vymyslieť spôsob, ako ju vyčistiť bez toho, aby ohrozili sanitačných technikov.
Zdroj: edition.cnn.com
Čítajte aj:
Aktuálne: Aligátor na Floride vytrhol dieťa rodičom priamo z rúk!