Na Gemer a Horehronie investori zabúdajú

0
4517

Nezamestnanosť atakujúca 30% hranicu, katastrofálne platové podmienky a slabé možnosti zužitkovať svoje vzdelanie. Všetko to vrcholí masívnym odchodom mladých, ktorí opúšťajú svoje domovy na Gemeri a Pohroní, kde sa veľmi nepáči ani investorom.

Zdroj: asb.sk
Zdroj: asb.sk

Bolo to dávno, keď sa na Gemeri a Horehroní tešili z príchodu nejakého väčšieho investora, ktorí by vytvoril pracovné miesta a oživil dianie v zabudnutých regiónoch. Viaceré z okresov v týchto končinách musia bojovať s vysokou nezamestnanosťou a v niektorých prípadoch aj so zvyšujúcim sa rizikom chudoby. Čo je však najhoršie, v týchto lokalitách ani nesvitá nádej na lepšie časy a investori si radšej vyberajú nejaký iný región s lepšími podmienkami.

Gemer máta vysoká nezamestnanosť

Okresy južného Slovenska patria už dlhšie k regiónom s nedostatkom práce a tento problém máta práve Gemer. Spomenúť môžeme niekoľkonásobného lídra vo výške nezamestnanosti, ktorým je okres Rimavská Sobota. Prekonanie kritickej 30% hranice tu nie je nič výnimočné a ďalším kandidátom na takýto „úspech“ začína byť Revúca. Pozor si musí dávať aj Rožňava, ktorá dopĺňa zabudnutý gemerský trojuholník, v ktorých by bol príchod veľkého investora doslova sviatkom.

 

Problémové gemerské okresy :

Rimavská Sobota – nezamestnanosť kolíše na úrovni od 25 do 31%

Revúca – okrem vlaňajších investícií v Tornali sa v okrese nič nedeje

Rožňava – okres patriaci medzi regióny s najnižšou priemernou mzdou

Rozvoj Horehronia brzdí zlá poloha

V iných krajinách je bežné, že najlepšie lokality sa nachádzajú v strede krajiny, no u nás to je presne naopak. Vyhľadávané hlavné mesto leží na západnej hranici a Košice zas na východe, takže oči investorov sa upierajú sem. Poloha Horehronia v strede krajiny sa tak stáva brzdou, nakoľko tu chýba poriadna infraštruktúra, kvalitné služby alebo dynamický realitný trh, čo by inšpirovalo stredne veľké podniky prísť a skúsiť tu rozbehnúť nejaký výnosný biznis.

 

Problémové okresy na Horehroní :

Brezno – masívny odchod mladej pracovnej sily

Poltár – nepriaznivá poloha mimo hlavného ťahu

 

urad
Zdroj: tvnoviny.sk

Ďalšie dôvody, pre ktoré investori dané regióny obchádzajú :  

  • málo obchodných partnerov, nepriaznivé podmienky pre podnikanie
  • chýbajú diaľnice, rýchlostné cesty aj frekventovaná železničná doprava
  • slabá vybavenosť služieb, nedostatok ekonómov, advokátov a finančníkov
  • slabá pracovná sila, kvalifikovaní zamestnanci odchádzajú preč na západ
  • podiel mladých uchádzačov o zamestnanie klesá čoraz rýchlejším tempom

Kým niektoré slovenské okresy zažívajú výrazný rozvoj a investori v nich rozbiehajú biznis s desiatkami až stovkami pracovných miest, Gemer a Horehronie patria k zabudnutým kútom krajiny. Čo je horšie, nie sú jediné a do zoznamu sa pridávajú aj okresy na Spiši alebo Orave. Nejaké náznaky oživenia v podobe príchodu malých investorov síce občas prídu, no na návrat regiónov medzi prosperujúce okresy to ani zďaleka nestačí.

Čítajte aj:

Porovnali sme platy zdravotných sestier! Kde zarobia najviac?

Náhoda alebo premyslený plán: Naše tradičné syry sú neustále pod paľbou

Choroba sa šíri: Smrtiaca závislosť na hazardných hrách rastie