Čínsky (ázijský) trh so psím mäsom ako súčasť ich prežitia a tradícií

4
4673

VAROVANIE: Článok nie je vhodný pre deti, slabšie povahy, milovníkov zvierat a psov, pretože popisuje veľmi známe, ale tiež pre bežných ľudí tragické skutočnosti v ázijských krajinách. Ďalej článok prezentuje aj fotografie viditeľné zámerne až v závere. Neobjavuje nič nové, čo si autor aj uvedomuje, ale medzi svetové zaujímavosti žiaľ patria aj negatívne skutočnosti.

Iná gastronómia, iná mentalita a iný trh
Čína, čínska gastronómia rovnako ako mentalita ľudí je celkom iná ako naša. Kým u nás máme psov za verných spoločníkov človeka a pokladáme ich za spoločenské zvieratá, v Číne a podobne tak aj v iných krajinách Ázie ako je napríklad Vietnam, Laos, Kórea ide len o zviera. Zviera sa v takýchto krajinách berie ako zdroj potravy a nezáleží na tom, o aké zviera ide. Samozrejme, ide tu aj o regióne a tradície, kedy sú na čo miestni zvyknutí a čomu sa presne venujú. Celé roky nás fascinuje odvaha ľudí v ďalekých kútoch sveta, že dajú do úst chrobáky, opekaný hmyz, kobylky, že jedia hady a krokodýly. To, čo azda najviac raní bežného Slováka, najmä psíčkara, je skutočnosť, že pes je v niektorých končinách Číny a Vietnamu bežným zdrojom mäsa, pričom sa spracúvateľom takéhoto mäsa neprevracia žalúdok, nepotrebujú a ani sa nezamýšľajú nad nejakými morálnymi zábranami a to preto, že skrátka žiadne nie sú. Kým v niektorých oblastiach spomínaných krajín ani nemožno čakať nejakú hlbšiu filozofiu, sú aj také, kde si uvedomujú možný citový problém, ale práve psie mäso je zdrojom obživy chudobných rodín a tak ani nie je na výber.

Utrpenie pre psov a život pod psa
Pes, ktorého od malička chovajú na mäso, nepotrebuje výbeh, lásku, nejakú lepšiu starostlivosť oproti tridsiatim ďalším psom v tej istej klietke. Svoju úlohu pre chovateľa, či skôr trápiteľa zohrá jedine to, ak bude žrať a po dosiahnutí konkrétnej veľkosti príde na rad aj on. Na trh alebo na bitúnok, pokiaľ nie sú priamo tam, ich netreba odvážať v nejakom okázalom komforte. Nahádzané v klietkach pokojne aj na sebe prekonávajú poslednú cestu, v cieli ich zviažu a nechajú trčať len hlavu. Telo vo vreci znemožní únik. Labky často pevno zviazané nedovolia takmer žiaden pohyb, nech už je pes akýkoľvek bojovník. Tlamu zviažu, to nie preto, aby sa neozývali žiadne zvuky, ale aby pes nikoho nepohrýzol v poslednej snahe zachrániť sa a brániť sa. Následne prichádza najčastejší spôsob, podľa toho, na čo sa pes použije. Pokiaľ spracovateľ potrebuje celú kožušinu a celú kožu, používa tvrdú palicu, alebo železnú tyč. Iné miesta používajú priamo nástroje ostré, mačety, sekáčiky a ďalšie predmety. Metódy spracúvania sú taktiež rôzne a záleží od toho, ako je zariadená prevádzka.

Mäsiarsky a aj kožušnícky priemysel si prichádza na svoje
Nasledovné fotografie patria medzi to najzákernejšie, čo sa podarilo zdokumentovať, pritom ide o kvapku v mori podobnej problematiky, na ktorú síce upozorňujú mnohí ochranári z poza hraníc a v samotnej Číne väčšinou len mladí ľudia. Avšak tí sa priveľmi ani neangažujú do protestných akcií aj vzhľadom k politickej situácií, kde by ťažko mohli masy ľudí riešiť niečo podobne, ako u nás. Po celé generácie v rôznych kantónoch využívané psie mäso na obživu patrí do miestneho hospodárstva. Ide o stovky psov denne, tisíce mesačne. Pokiaľ nejde o vlastnú potrebu, hlavnými odberateľmi sú reštaurácie, firmy spracúvajúce mäso, kožu a v prípade dlhosrstých plemien ide aj o kožušníctvo. Niektoré plemená psov sú chované výhradne kvôli srsti, ktorá ďalej slúži na priamo celé kožuchy, alebo len ako súčasti iných kožuchov, kde tvoria nepodstatnú časť, často ani neuvádzanú v popise produktu. Kožuchy z Číny a z čínskych psov sa vyvážajú aj do celého sveta, nevynechajúc aj strednú Európu už celé desaťročia. Tu treba podotknúť, že niektoré kožušnícke firmy v Číne popierajú, že by sa mäso z ich zvierat ďalej nespracúvalo.

Vyjadrenie:
Uvedomujúc si vážnosť témy pre našu mentalitu a súcit so psíkmi na fotografiách, sme v úvode článku upozornili na obsah, zároveň sme sa pokúsili priblížiť túto oblasť dostatočným množstvom faktov, aby sa fotografie neotvorili ihneď po vstúpení na tieto stránky. Odhalia sa až teraz. Sú naozaj kruté a ich uvedenie sa snaží upozorniť na tento problém, ako na svetovú zaujímavosť, hoci krutú a pre nás nepochopiteľnú. Hoci sa oblasť týka vzdialene aj gastronómie, v našom prípade sa vyhýbame akejkoľvek spojitosti s gastronómiou a článok bude len v sekcii PROBLÉMY OKOLO NÁS, aj keď sa problém nachádza od našich končín veľmi ďaleko. Alebo nie?
V posledných dňoch v médiách zazneli informácie o udalosti z Matejoviec, kde mladí Rómovia dobili psíka pred tým, ako ho chceli zabiť a zjesť. Kradnutie, zabíjanie a jedenie psov nie je v rómskych osadách ničím výnimočným, o čom nás už presvedčilo mnoho udalostí, faktov, aj svedectiev. Namiesto toho, aby pes chránil pána, musí na mnohých miestach Slovenska pán chrániť psa. V domienke, že takéto činy sú ďaleko od nás teda nemožno žiť, keďže táto neuveriteľná bezočivá krutosť je oveľa bližšie, ako sme si mysleli.

Opäť si dovoľujeme upozorniť slabšie povahy a deti, aby nasledovné fotografie nepozerali. Uvádzame ich pre úplnosť obsahu a zdrojom je čínsky server Yahoo, na ktorom užívatelia tieto fotografie nahrali:

Čína, jedia psov, psie mäso
Čína, jedia psov, psie mäso
Čína, jedia psov, psie mäso
Čína, jedia psov, psie mäso
Čína, jedia psov, psie mäso
Čína, jedia psov, psie mäso
Čína, jedia psov, psie mäso
Čína, jedia psov, psie mäso
Čína, jedia psov, psie mäso
Čína, jedia psov, psie mäso
Čína, jedia psov, psie mäso

Zarážajúci je fakt, že mnohí turisti z Čiech, Nemecka, Poľska a iných krajín v niektorých svojich cestopisoch uvádzajú, že po svojich potulkách po Vietname alebo Číne ochutnali aj psa. Neraz popisujú chuť psieho mäsa podrobne. Keď sa povie, že na cestách treba skúsiť aj miestne špeciality, autor týchto viet určite nemyslel končiny Ázie.

zdroje fotografii:
http://news.cn.yahoo.com/newspic/news/17683/39/
http://bbs.tiexue.net/post2_3970340_1.html

Comments are closed.