Nadšenci whisky z Číny minú na škótsku aj 55-tisíc eur.
Istá londýnska predajňa whisky prezradila, že čínski milovníci tohto nápoja utratia za fľašu single maltu aj päťcifernú sumu. Takmer vždy uprednostnia starší ročník a sú ochotní si zaň priplatiť.
„Jeden zákazník sa nahneval, keď sa dozvedel, že máme na sklade len tri fľaše Macallan Blue Label (30-ročná single malt whisky dozrievaná v dubových sudoch zo sherry). Opýtal sa, či môže poslať šoféra vyzdvihnúť zopár fliaš priamo do liehovaru. Chcel ísť až za Aberdeen, len aby „narýchlo“ kúpil zopár fliaš, kým ich nezoženieme z iného obchodu,“ hovorí vedúci jednej z predajní whisky.
Tip redakcie: Prečo je nám opitým teplo a iné účinky alkoholu na ľudský mozog
Za whisky sa však oplatí cestovať. Jej dovezenie by zákazníka vyšlo omnoho drahšie. Hong Kong si na alkohol dovezený do krajiny účtuje 100-percentné clo. Jednotlivci alkohol väčšinou nepreclia.
„Sú to boháči. Vystúpia z lietadla, prejdú cez súkromnú bezpečnostnú kontrolu a nasadnú do taxíka. Nikto im nerobí problémy.“
Podľa ďalšieho londýnskeho obchodníka sú tieto nákupy veľmi časté. Hovorí, že medzi zákazníkmi sú ľudia, ktorí si fľaše vystavujú ako prestíž, ale aj takí, ktorí ich doma vypijú. „Niektorí sa naozaj vyznajú a je na nich vidieť, že hľadajú niečo konkrétne, čo si vychutnajú. Iní proste kúpia to, čo je drahšie. Práve druhá skupina sú často obchodníci, ktorí fľaše využívajú ako symbol bohatstva.“
Mnohí Číňania z bohatej vrstvy majú záľubu v tradičných britských výrobkoch. Škótska whisky je medzi nimi veľmi obľúbená a žiadaná. Títo nadšenci whisky si to však môžu dovoliť. Keďže Čína má po USA najviac miliardárov na svete, obchod s whisky môže prekvitať.
Čítajte tiež:
Ako správne reklamovať či vrátiť tovar
25 najpopulárnejších kokteilov roku 2016 – časť II.