Lekári varujú: Prestaňte si do uší strkať vatové tyčinky

0
3269

27734388 - lady holding several cotton buds for cleaning the ears. close up.

Americká akadémia otolaryngológov –  Nadácia pre chirurgiu hlavy a krku zverejnila pred niekoľkými dňami v publikácii Otolaryngológia – chirurgia hlavy a krku najnovšie zásady starostlivosti o ušný maz. Odporúčania neprinášajú nijaké prekvapenie, no dôvody na obavu určite. Podľa odborníkov vraj môže pričasté „vŕtanie sa“ vnútri našich uší viesť k zatláčaniu ušného mazu a skončiť upchatím, podobne ako sa to stáva v nose.


Tip redakcie: 5 kníh, po prečítaní ktorých budete chcieť cestovať


Pozor na vatové tyčinky

Ušný maz, inak nazývaný aj cerumen, je v podstate látka, ktorá nám premasťuje vnútro uší a zachytáva špinu, ktorá sa do nich dostáva. Podľa správy je naše telo za bežných okolností schopné vyrovnať sa s jeho tvorbou veľmi dobre – ušný maz prúdi von z ucha, stvrdne a podporuje rast nových kožných buniek. Ak sa tento proces naruší, ušný maz sa môže v uchu hromadiť, sťažovať počutie a spôsobovať pocit upchatia. Spomínanými problémami trpí asi desať percent detí a päť percent dospelých. U starších respektíve vývojovo zaostalejších ľudí sú percentá vyššie. Na základe nových zistení v súvislosti s upchávaním ušného mazu boli zverejnené odporúčania.

Stručné zhrnutie správy znie:

  • Nečistite si uši priveľmi často.
  • Nestrkajte si do uší malé predmety ako napríklad vatové tyčinky. Ja viem, prepáčte, ale vatové tyčinky môžu zatlačiť ušný maz hlbšie a zhoršiť tak upchatie či podráždiť vnútro vášho ucha.
  • Ak pociťujete symptómy ako bolesť uší, strata sluchu či točenie hlavy, ktoré by nemuseli súvisieť s ušným mazom, vyhľadajte lekára.
  • Ak trpíte zvýšenou tvorbou ušného mazu, poraďte sa s lekárom, čo robiť, aby ste si neublížili.

A mimochodom – ani neuvažujte o používaní ušných sviečok, teda postupu alternatívnej medicíny, pri ktorom sa nad uchom zapaľuje sviečka, aby vysušila maz. Je to absolútne proti logike. Môžete akurát skončiť s voskom v uchu.

Zapamätajte si, že ušný maz patrí dovnútra vašich uší, a ak sa vám upchá, zájdite za lekárom, aby vám ho vytiahol manuálne.

Zdroj: gizmodo.com