Čo vaše chute vypovedajú o vašom zdraví a dôvod prečo máte stále chuť na slané, sladké a mastné

0
2893

Ak ste v strese siahnete po čokoládovej tortičke. No keď si dopraje váš najlepší priateľ, je to všetko o ,,mekáči“ a syre. Prečo majú rôzni ľudia odlišné chute? Poradkyňa na zdravú výživu Maria Marlowe nám porozpráva prečo mávame tieto chute a čo robiť keď nás prepadnú.


Tip redakcie: Tohtoročná zima v Tatrách ponúkne vyššiu kvalitu služieb


Ak máte chuť na slané

Môžete byť len smädní. ,,Ak ste dehydrovaní, potrebujete viac soli aby ste opäť aktivovali svoje elektrolyty“ , vysvetľuje Marlowe. Takže ak túžite po slanom, skúste najprv vypiť pohár vody. Ak o hodinu neskôr máte stále chuť na slané, môžete byť vystresovaní (soľ upokojuje nadobličky) alebo vám chýbajú minerálne látky (ktoré prírodná soľ ako himalájska obsahuje). Skúste schrúmať pár opražených morských rias a uvidíte či túžba po slanom prestane. Ak nie, konzultujte s lekárom – mohli by ste mať problém s nadobličkami.

Ak máte chuť na sacharidy či chleba

44755642 - modern bakery with assortment of bread, cakes and buns

Potraviny, na ktorých ste závislí sú obvykle potraviny, ktoré pravidelne konzumujete. Takže ak už konzumujete veľa rafinovaných sacharidov ako biely chleba či cestoviny, budete si ich chcieť dať pravdepodobne aj na večeru. Ak ste vystresovaní alebo máte zlý deň, môžete jesť len aby ste sa upokojili. Namiesto žemle skúste plátok celozrnného chleba alebo výživné obilniny ako  je quinoa.

Ak máte chuť na syr

Pravdepodobne ste už na ňom závislí. Syr obsahuje proteín zvaný kazeín, ktorý keď sa rozpustí vo vašom tele, môže vyvolať upokojujúci účinok. Taktiež sa vám môže stať, že budete snívať o cheesburgeri pretože máte vo svojej diéte nedostatok tuku. Je v poriadku si ho občas v malých množstvách dať, ale skôr sa snažte skombinovať príjem syru s chudými bielkovinami a zeleninou.

Ak máte chuť na čokoládu

38253359 - chocolates background. praline chocolate sweets

Môžete mať prílev hormónov. Napríklad ak ženy dostanú menštruáciu telo sa snaží doplniť horčík a železo, ktoré sa prirodzene nachádzajú v kakau, vysvetľuje Marlowe.  Ak máte pociť, že toto obdobie sladkého prichádza skúste konzumovať vysoko kvalitnú čokoládu, ktorá obsahuje aspoň 70 % kakaa.

Ak máte chuť na červené mäso

Pravdepodobne nemáte chuť na samotný burger ale na železo a B12, ktoré sa prirodzene nachádzajú v červenom mäse. Do toho, doprajte si burger alebo stejk. Ak ste vegán alebo vegetarián a pristihnete sa pri slintaní nad bravčovou kotletou môžete mať nedostatok proteínu. Doplňte ho fazuľou, šošovicou či quinoaou. Dajte si spraviť test na hladinu B12 a železa u vášho lekára a v prípade potreby ich doplňte. Ide o dve živiny, ktoré sa nachádzajú v potrave živočíšneho pôvodu.

Ak máte chuť na niečo mastné

Ak vyprážané kurča volá vaše meno, v skutočnosti môžu vášmu telu chýbať omega-3 mastné kyseliny. Na koľko sa nenachádzajú v širokej škále potravín mnoho ľudí trpí ich nedostatkom. Konzumovanie tukov ako losos, ľanové semienka, vlašské orechy a chia semiačka dodáva vášmu telu živiny a znižuje vaše nezdravé chute.

Ak máte chuť na sladké

Na rozdiel od soli, rafinovaný cukor nemá žiadny význam pre telo. Keď ste vystresovaní alebo máte zlý deň siahate po sladkom na upokojenie a rýchle dodanie energie čo vám však pravdepodobne spôsobí, že budete chcieť cukru ešte viac. Potlačte chuť na sladké ovocnými dezertami ako banánovou zmrzlinou alebo čokoládovo-ďatľovými pralinkami.

Zdroj: http://www.purewow.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ