Signály ľudského tela: Spoznajte ich a buďte zdraví

0
3542

Ak chce človek svojmu telu pomôcť a zbaviť sa tak zdravotných problémov, potrebuje mu rozumieť. Potrebuje sa naučiť reagovať na signály tela, ktorými mu dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Načúvať svojmu telu, objaviť, čo potrebuje a nájsť prijateľný a vyhovujúci spôsob, ako to dosiahnuť, je kľúčom na odstránenie akýchkoľvek zdravotných ťažkostí.

signaly ludskeho tela clanok

Pocit únavy

Pocit únavy býva veľmi častým signálom. Ľudia sú často unavení, nič sa im nechce, odkladajú svoje povinnosti na neskôr a začnú siahať po káve, cigarete či alkohole na posilnenie. Malé deti na rozdiel od dospelých ľudí majú množstvo energie. V jednom kuse sa pohybujú, skáču. S vekom sa však pohyb obmedzuje a energia vytráca. Nedostatok minerálov a vitamínov a vôbec nedostatočná výživa je prvým príznakom únavy. Dôležité je hľadať príčinu únavy a neriešiť ju kávou či inými stimulačnými prostriedkami.

Bolesti rôzneho druhu

Bolesť je signál podvedomia vedomiu človeka, že niečo nie je v poriadku. Bolesť znamená, že dochádza k poruche funkcie, vzniku zápalového ložiska alebo iného poškodenia v systéme. Často sa lekárskym vyšetrením ešte nič nezistí. Pokiaľ však človek iba tlmí bolesť liekmi, stav sa bude zhoršovať až prepukne v chorobu, kedy je už príčina jasná.

Kvalita stolice

Kvalita stolice hovorí o kvalite jedinca. Zdravý človek má stolicu dva- až trikrát denne. Ak črevá správne pracujú, stolica je bez zápachu, formovaná a nesmie byť mazľavá. Pokiaľ je stolica nepravidelná, tvrdá a silne zapáchajúca alebo v tvare hráškov, to všetko znamená, že tráviaci systém má problém a potrebuje pomoc. Pri zlej činnosti sliznice čriev dochádza k oslabeniu imunitného systému. Časté používanie antibiotík situáciu ešte zhoršuje a človek sa tak dostáva do bludného kruhu častých chorôb. Zápcha či hnačka sú funkčné poruchy spôsobené nesprávnym spôsobom života a výživy spolu so všeobecným nedostatkom vlákniny, nedostatkom pohybu, nedostatkom tekutín, vplyvom stresu a napätia. Veľa cukru v strave podporuje rast plesní a parazitov v črevách, veľké množstvo živočíšnych bielkovín v strave prispieva v črevách k zníženiu imunity a svedčí o hromadení odpadu v tele.

vela sladkeho sposobuje prekyslenie tela clanok

Potenie

Potenie, zvlášť nočné potenie, je dôkazom zhoršenej činnosti obličiek a pečene. Mnohým ľuďom sa stáva, že sa ráno zobudia spotení. Telo si takto pomáha pri vylučovaní odpadových látok pokožkou. Telo začína mať akýsi nepríjemný zápach. U týchto ľudí sa dá veľmi často spozorovať akési presiaknutie celého tela a zhrubnutie dolných viečok s tmavými kruhmi pod očami. Začnú tiež viac vypadávať vlasy a pridáva sa pocit tlaku v oblasti obličiek – teda v krížovej oblasti. Všetko to hovorí o nedostatočnej činnosti obličiek a hromadení odpadových látok. Obličky vládnu minerálom, a preto ich porucha bude postupne viesť k poruchám v systéme kostí a kĺbov, a aj k poruchám v pohlavnom systéme.

Vypadávanie vlasov, štiepenie nechtov a kožné problémy

Vypadávanie vlasov, štiepenie nechtov, popraskaná koža na pätách, veľmi suchá pokožka, tvorenie rôznych vyrážok, akné a ekzémov to všetko hovorí o poruche v činnosti obličiek a hromadení odpadových látok v črevách. Na šedivení vlasov sa podieľa nedostatok medi a na plešatosti sa podieľa nedostatok cínu. Vlasy sú obrazom sliznice čriev, činnosti pečene a obličiek. To, ako vyzerá tvár a pokožka, hovorí o tom, ako pracuje vnútro tela. Používanie mastičiek a krémov situáciu môže na nejaký čas zlepšiť, no pokiaľ sa neodstráni príčina, problém sa vráti. Kto má problém s pleťou, musí vyčistiť svoje telo a zmeniť stravovacie návyky, aby vo výžive boli všetky potrebné látky, tak sa pokožka upraví, vyčistí a rozžiari.

zit zdravo clanok

Chúťky na sladké

Neustále chúťky na niečo sladké, ktoré má človek v priebehu dňa, sú dôkazom toho, že jeho telo nedostalo to, čo potrebuje. Potreba sladkého znamená zlé stravovanie, prekyslenie vnútorného prostredia a premnoženie plesní a parazitov v tele.

Pochmúrna nálada, podráždenosť, depresie

To, ako sa človek tvári, hovorí o tom, ako sa cíti jeho telo. Ľudia, ktorí všetko ohundrú, chodia zamračení, ľahko sa rozčúlia a sú podráždení, majú v tele veľa toxínov, čo dráždi aj nervový systém. Pri preťažení obličiek sa zas prejavujú depresie, pocity obáv a strachu.

Pokiaľ je množstvo odpadových látok v tele väčšie ako kapacita vylučovania a skladovania odpadu, dostávajú sa toxické látky do krvného systému a dochádza k poškodeniu jednotlivých orgánov tela. Človek síce nevidí, čo sa v tele deje, no ak si pozorne začne všímať signály svojho tela, môže reagovať. Telo vždy oznámi, ak ho niečo trápi. Človek tak vie pomôcť sám sebe a zabrániť tak rozvoju choroby v plnej sile.

Písali sme aj:

Prečítajte sa: Čo o vás hovorí vaša tvár?