Ryanair vs. EasyJet: ktorá „nízkonákladovka“ je lepšia

0
10561

Dá sa s nimi prelietať celá Európa. Neposkytujú luxus, no šetria vašu peňaženku. Ktorá nízkonákladová spoločnosť má však navrch? The Points Guy porovnal svoje skúsenosti s obomi a ohodnotil ich v niekoľkých kategóriách, ktoré určili víťaza.

Booking a check-in

Obidve spoločnosti umožňujú kúpu prioritného nástupu či zapísanej batožiny. Priamo pri kúpe leteniek si môžete dokúpiť aj poistenie, ubytovanie, alebo si prenajať auto.

Zaujímavý je ale check-in priamo na letisku. Príďte v dostatočnom predstihu, pretože rady bývajú dlhé. A k letíte s Ryanairom, nezabudnite si vytlačiť letenku, inak si za to zaplatíte 15 eur (pokiaľ nestačí online letenka). V prípade, že nie ste občan EÚ, budete si musieť vystáť extra rad na opečiatkovanie letenky. Ak vám bude pečiatka chýbať, nepustia vás do lietadla. Online check-in je dostupný od 7 dní do dvoch hodín pred odletom. Ak si zakúpite sedadlo, online check-in sa vám otvorí 30 dní pred odletom.

V prípade EasyJetu si tiež treba dať pozor na vytlačenie letenky a včasné zapísanie batožiny. Ak máte len príručnú batožinu, stačí s letenkou prejsť priamo na bezpečnostnú kontrolu, rovnako ako u Ryanairu. Online check-in vybavíte od 30 dní do dvoch hodín pred odletom.

Víťaz: EasyJet

Ceny leteniek

Spoločnosti majú porovnateľné ceny leteniek. Najlepšie je skontrolovať si pred zakúpením aj ceny u konkurencie.

Výsledok: Remíza.

Batožina

Zapísanú batožinu si kúpte online, najlepšie hneď pri kúpe letenky. Ceny začínajú na pätnástich eurách za tašku jednosmerne. Môžu však aj prekročiť cenu letenky. Dokúpenie batožiny na letisku vás vyjde ešte drahšie.

Čo sa týka príručnej batožiny, Ryanair od novembra povolí vziať si na palubu iba malú tašku s rozmermi 35 cm x 20 cm x 20 cm. Tašku s rozmermi 55 cm x 40 cm x 20 cm a hmotnosťou do 10kg, ktorá doteraz smela na palubu, vám spoločnosť bezplatne prepraví v podpalubí. Ak si ju predsa len chcete vziať so sebou na palubu, musíte si dokúpiť prednostný nástup (priority boarding).

EasyJet je zhovievavejší. Na palubu si zdarma vezmete batožinu s rozmermi 56 cm x 45 cm x 25 cm bez hmotnostného obmedzenia a jednu menšiu tašku, ktorá sa vojde pod sedadlo pred vami.

Víťaz: EasyJet

Lietadlo a sedadlá

Sedadlá z kože a plastu a modro-žltá farebnosť Ryanairu netvoria práve estetický zážitok. EasyJet s ich sivo-oranžovou tiež nie je úplná výhra, ale interiér pôsobí o čosi mäkšie a menej agresívne. EasyJet má aj širšiu chodbičku, vďaka čomu sa človek v ich lietadlách necíti tak stiesnene.

Sedadlá sú porovnateľné. Ani jedna spoločnosť neponúka možnosť sklopiť si ich a priestoru na nohy je tiež podobne málo. V Ryanairi nájdete na sedadle pred sebou iba tácku, v EasyJete aj sieťku na časopisy.

Víťaz: EasyJet

Služby navyše

Za všetko navyše si priplatíte. U obidvoch spoločností zaplatíte za jedlo a pitie na palube, za prednostný nástup aj za voľbu sedadla. Obidve tiež ponúkajú aj „luxusnejšie“ letenky – v prípade Ryanairu ide o „Business Plus“ a v prípade EasyJetu „Flexi Fares“. To, čo pri ich kúpe dostanete, je porovnateľné. Platiť si však za „luxus“ v nízkonákladovom lietadle sa veľmi neoplatí.

Výsledok: remíza

Posádka a obsluha

Vo všeobecnosti pôsobí posádka EasyJetu trochu uvoľnenejšie (možno preto, že pred letom nemusela tak prísne kontrolovať batožinu). Cez reproduktory sa ozýva menej oznamov a výziev na kúpu hlúpostí ako pri lete s Ryanairom, takže zážitok je príjemnejší. Ryanair často vyzýva pasažierov, aby si kúpili žreby, čo vie ísť dobre na nervy.

Víťaz: EasyJet

Verdikt

Vo väčšine kategórií má mierne navrch EasyJet. Lepšia batožinová politika, žiadne pečiatky na letenkách a celkovo pocit lepších a kvalitnejších služieb z neho v tomto teste robia víťaza. Prečo teda lietať s Ryanairom? Nuž, na niektoré letiská sa dostanete len s touto spoločnosťou a ich ceny sú často bezkonkurenčne najnižšie.

Čítajte tiež:

Barmani prezradili, koho na bare rýchlo obslúžia. Pravidlo číslo jedna: nelúskajte prstami

Dovolenka na Filipínach: Tieto fotografie vás donútia kúpiť si letenku a hneď odísť

Príbeh Janisa Ostojiča: Od futbalu cez depresiu až k modelingu

 


Zdroj: http://www.businessinsider.com/budget-airline-comparison-ryanair-vs-easyjet-2017-9

ZANECHAŤ ODPOVEĎ