Netradičné zimné športy, ktoré by ste mali vyskúšať aspoň raz v živote

0
4159

Kto tvrdí, že zima nás pri praktizovaní koníčkov obmedzuje a núti nás vybrať si len z hŕstky športov, ten sa neoboznámil so všetkými možnosťami. V zahraničí totiž dobre vedia, že ľad a bohatá snehová nádielka nepraje iba lyžiarom, korčuliarom a hokejistom.


Tip redakcie: Nádherná cesta vesmírom


Zdravý pohyb, čerstvý vzduch a radosť z hry si môžeme užívať počas celej zimy. V mnohých prípadoch k tomu vôbec nepotrebujeme milovať len klasické športy známe zo štadiónov alebo lyžiarskych stredísk. Ponuka obľúbených zimných aktivít je totiž stále pestrejšia a príležitosť prežiť nezabudnuteľné okamihy dáva všetkým, ktorí hľadajú niečo nezvyčajné.

Snežnice – zimná turistika po novom

17585628 - snowshoeing in canada at sunset

Turistika na snežniciach pôvodne vznikala ako pomoc pre poľovníkov a horskú službu, ktorí si chceli uľahčiť peší pohyb v hlbokom snehu. Neskôr sa však začala presadzovať ako riadny šport a dnes sa organizujú rôzne výlety a inštruktážne tréningy, počas ktorých si turisti obujú snežnice a vydajú sa naprieč zasneženou krajinou.

Mushing – preteky psích záprahov

56190229 - riding with a dog team of alaskan malamute, snow dogs, wintertime

Slovensko má niekoľko vysokohorských lokalít, kde sa každoročne organizujú preteky psích záprahov, no napriek tomu je tento šport u nás stále neznámy. Mushing, ako ho v zahraničí nazývajú, ponúka ideálne možnosti na trénovanie fyzickej zdatnosti či kreatívneho myslenia a zároveň nám dáva šancu lepšie pochopiť svet psov.

Snowtubing a Snowrafting – strmhlav svahom

49161517 - winter, leisure, sport, friendship and people concept - group of happy friends sliding down on snow tubes

Ďalším netradičným zážitkom, pri ktorom sa dostatočne vyšantíte, je snowtubing. Ide o zjazd alebo skôr kĺzanie sa strmhlav svahom, no nečakajte žiadne lyže. Spustíte sa na špeciálnych nafukovacích kolesách, ktoré vám umožnia zažiť poriadnu rýchlosť. Na rovnakom princípe funguje aj snowrafting, akurát, že v tomto prípade sedíte v člne a čelíte ešte väčšiemu riziku.

ZipWire – adrenalínový zjazd na kladke

V prípade tejto bláznivej záležitosti nejde o typický zimný šport, no práve v tomto období si ho milovníci adrenalínu užívajú najviac. Spustiť sa lanovou dráhou, ku ktorej ste pripútaní iba kladkou spúšťajúcou sa vo výške, je šanca, ako si užiť dokonalé dobrodružstvo práve v zime. Tento šport je však na naše pomery stále neznámy a rekreačné strediská ho ponúkajú zatiaľ len výnimočne.

Snowkiting či ľadové potápanie- trochu adrenalínu v krvi

49377900 - kamchatka peninsula, russia - november 22, 2014: snowkiting or kiteboarding - sportsman glides on skis on snow in sunny weather at sunset.

Zoznam nezvyčajných zimných športov dopĺňajú aj extrémne záležitosti, ktoré nie sú nič pre slabé povahy. Spomenúť môžeme snowkiting, ktorý sa podobá lyžovaniu na vode, akurát sa vykonáva na zasnežených svahoch. Ešte šialenejším nápadom je ľadové potápanie, ktoré sa dá vnímať ako hazardovanie so životom. Športovec sa potopí do ľadovej vody, pričom je istený iba lanom, aby sa mohol hneď dostať vysekaným ľadovým otvorom von.

Do zoznamu zimných športov často pribúdajú nové aktivity, s ktorými sa športoví priaznivci postupne oboznamujú. Mnohé z nich sa však ku nám stále nedostali alebo ich praktizuje len hŕstka fanúšikov. Veríme, že aj tento článok vás navnadí k tomu, aby ste sa s netradičnými športmi viac spoznali a ktovie, možno ešte túto zimu začnete s prvým tréningom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ