Ĺad a plátok citrónu v drinku vám môžu spôsobiť problémy

0
1613

K dobrému drinku sa často hodí plátok citrónu alebo ľad. Niekedy však so sebou neprinášajú len extra chuť, ale aj baktérie a vírusy.

Ľad by mal spĺňať rovnaké nároky na hygienu, ako pitná voda, no často tomu tak nie je. Napríklad v roku 1991 spôsobil kontaminovaný ľad vypuknutie epidémie cholery v Latinskej Amerike, ktorá mala za následok 17 mŕtvych.

Ľad a ovocie, ktoré sa pridáva do kokteilov, prechádzajú mnohými nádobami a rukami, kým sa dostanú do vášho drinku. Keďže ani jedna prísada sa, pochopiteľne, tepelne nespracováva, baktérie a vírusy v nich ostanú dokonale zachované. Chcete vedieť, čo sa v nich nachádza? Ak nie, ďalej nečítajte.

Vedci spravili sériu pokusov. Zistili, že keď sa ruky nakazené E. coli dotkli mokrého citróna, baktérie sa na ňom uchytili v 100% prípadov. Ak bol citrón suchý, nakazil sa v 30% prípadov.

Iná štúdia zistila, že 69% plátkov citróna z vybraných 21 reštaurácií obsahovalo baktérie či huby, ktorými sa človek môže nakaziť.

Najlepšou liahňou baktérií sú nakrájané citróny voľne položené na tácke pri izbovej teplote. Nakaziť sa môžu hneď niekoľkými spôsobmi: pri krájaní baktériami z noža, rúk a dosky, od ľudí, ktorí si citróny chcú dať do drinku a zo vzduchu.

Ľad dopadol ešte horšie. Prenieslo sa naň až 67% baktérií z rúk a 83% z naberačiek.

Nezachráni vás ani alkohol. Patogény z ľadu nezabila v istom pokuse ani 40% whisky.

Šanca na nakazenie je síce malá, ale existuje. Ľudia, ktorí pracujú s jedlom, sa najčastejšie nakazia napríklad žltačkou typu A, preto je opatrnosť na mieste. Nezabudnite si umývať ruky a vyberať si reštaurácie s hygienickým prostredím a snáď sa vám všetka pliaga vyhne.

Čítajte tiež:

Po čom ženy túžia – sex vnímajú inak ako muži

Ako vyjsť s ľuďmi, ktorí vám neustále skáču do reči

Najnovšie sa má mäso ochutiť po tepelnej úprave. Kde je teda pravda


Zdroj: https://www.salon.com/2017/09/27/how-getting-a-drink-can-be-dirty-business_partner/

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ