Thajsko úplne zatvára časť obľúbených ostrovov. Takto sa chce chrániť pred prívalom turistov.

0
6630

Thajsko je známe ako krajina lacného turizmu, kde sa veľa ľudí zo západného sveta chodí lacno opíjať a užívať si. Thajsko je neslávne známe aj pre svoj „legálny“ sex turizmus, kde sa na tento problém pozeráme cez prsty. Ide o verejné tajomstvo, ktoré Thajsko čiastočne toleruje pre výnosy z cestovného ruchu. Avšak, ako všade, aj tu nastal bod zlomu, kedy si Thajsko povedalo že stačí a pred turistami začína uzatvárať určité regióny. Znamená to koniec opitým turistom, lacnému sexu a fľašiam alkoholu na pláži? 

korytnacka-thajsko

Dovolenka na Phukete už nemusí byť tak exotická

Populárne miesta pre turistov začína Thajsko postupne zatvárať zo strachu, že turizmus v týchto miestach pomaly ale isto prináša deštruktívne výsledky. Oficiálne budú uzatvorené ostrovy ako Koh Khai, Koh Khai Nui a Koh Khai Nai – trio idylických ostrovčekov neďaleko Phuketu. Toto rozhodnutie padlo len pár týždňov po tom, ako bol uzatovrený ostrov Koh Tachai – jeden z najznámejších thajských ostrovov.

Čo to prinesie pre turizmus v Thajsku? Tieto tri populárne ostrovy dokopy denne navštívilo až 4 000 turistov, čo je ohromné číslo. Populárne sú najmä takzvané „speed boats“ čiže rýchle člny. Avšak, ide o začatý proces. Postupne začínajú byť odstraňované rôzne turistické vybavenia ako aj prístavy pre rýchle člny. Ďalej to sú slnečníky, lehátka či reštaurácie.

Turizmus v Thajsku túto krajinu postupne zničí. Dá sa tomu ešte zabrániť?

Skupiny turistov trávili celé hodiny plávaním pri pobreží, šnorchlovaním alebo kŕmením rybičiek. Najmä toto kŕmenie postupne ničilo morský ekosystém, spôsobovalo premnoženie niektorých druhov na úkor ostatných, najmä v korálových útesoch. Taktiež motorové člny prostrediu vôbec neprispievali.

thajsko-ryba

Práve tu bolo zničených takmer 80 % z koralového útesu, zvýšil sa výskyt turistov, prekrmovanie živočíchov a ich samotné chytanie pre dokonalú selfie. Všetky tieto aktivity veľmi negatívne ovplyvnili miestny ekosystém a musia byť zastavené. Presmerované budú aj miestne loďky, ktoré okolo ostrovov iba plávali a bude im určená nová trasa, ktorá nebude prie miestny ekosystém až tak škodlivá.