Päť ázijských jedál, ktoré nebudete chcieť ovoňať, nieto ešte zjesť

0
4627

Mnohí cestujeme do Ázie s tým, že si pochutnáme na exotických jedlách, ktoré si v Európe nedoprajeme kvôli vysokým cenám alebo nedostupnosti v obchodoch či reštauráciách. Nie je všetko zlato, čo sa blyští a nie všetko, čo je iné, nám musí chutiť. Ako napríklad nasledujúcich päť ázijských jedál, ku ktorým je ťažké si privoňať, nie to ich zjesť.

Smradlave tofu

Smradľavé tofu

Nájdete ho v Číne, Hong Kongu a na Taiwane a budete ho cítiť na miestnych tržniciach už zďaleka. Toto fermentované a vyprážané tofu má síce dosť silný zápach plesne, ten sa ale stratí hneď po prvom súste. Moderné vylepšenia smradľavého tofu sa podávajú s cesnakovou, medovou, syrovou alebo čili omáčkou.


Prečítajte si: Vegetarián v Ázii

Durian

Durian

S ovocím durian si vytrpíte kvôli neznesiteľnému zápachu. Jeho chuť je však nenahraditeľná a nepodobá sa žiadnemu ovociu, aké poznáme v Európe. A čím je jeho vôňa špecifická? Predstavte si zmes vône banána, vanilky, modrého syra a týždňových nepraných ponožiek. Nejak tak vonia durian.

Natto

Natto

Na sóju sme síce zvyknutí, nie však v mazľavej konzistencii a s prenikavou voňou skvasenej potraviny. Presne tak sa podáva natto – japonská kvasená a slizká sója, ktorú budete musieť oddeľovať od paličiek dlhšie, než sústo pri jedení sushi.

Tisicrocne vajce

Prečítajte si: Podľa UNESCO budú do roku 2030 potrebné milióny nových učiteľov

“Tisícročné” vajce

Kým na Slovensku si dávame pozor na to, aby sme jedli len čerstvé vajíčka, v Číne a juhovýchodnej Ázii čím staršie vajce, tým lepšie. Hlavne keď je naložené v zmesi z čierneho čaju, soli, dreveného popola a citróna. Pochúťka je hotová o sedem týždňov, päť mesiacov, ideálne o tri roky. Zápach takto dozretého vajca pripomína zápach moču, kvôli čomu ho v juhovýchodnej Ázii volajú “vajce koňského moču”.

Thajska rybacia omáčka

Rybacia omáčka

Máte radi ančovičky? Nuž, v takej podobe, v akej ich dostanete v Thajsku, vás chuť na vaše obľúbené rybičky prejde. Táto fermentovaná rybacia omáčka sa uskladňuje v nádobe prikrytej drevenou pokrievkou tri mesiace až jeden rok a nájdete ju na stoloch pouličných stánkov, ale aj v lepších reštauráciách.

Tak to bolo päť ázijských jedál ku ktorým je ťažké si privoňať, nie to ich zjesť. Prajeme dobrú chuť 🙂

Čítajte tiež:

Ďalšie príšery na obzore: Robotické chobotnice

Ľadový klenot svetového dedičstva