Útulná obývacia izba v britskom štýle: Ako ju zariadiť?

0
282

Zariadenie obývacej izby v britskom štýle môže každému domovu dodať nádych elegancie a sofistikovanosti a zároveň pôsobiť príjemne a útulne. Kľúčom k dosiahnutiu tohto vzhľadu je zakomponovať tradičné prvky a efektívne ich kombinovať s modernými a minimalistickými kúskami. Ako na to? V tomto článku nájdete všetky základné tipy, ktoré budete potrebovať.

Všetko sa začína farbami a materiálmi

Najprv začnite s farebnou paletou. Britský štýl je známy používaním neutrálnych farieb, ako je béžová, sivá a biela. Tieto farby poskytujú čisté a klasické pozadie miestnosti. Farebné akcenty môžete pridať pomocou väčších kusov nábytku, alebo naopak drobných doplnkov, ako sú vankúše a iný bytový textil, vázy alebo obrazy.

V britskom dekore sa bežne používajú aj šperkové tóny, ako napríklad tmavozelená a modrá. Avšak jedná sa o dosť výrazné farby, preto to s nimi príliš nepreháňajte. Ak sa vám v tejto farbe páčia rohové sedačky, kreslá či iný väčší nábytok, snažte sa pri ostatných prvkoch držať neurálnych tónov.

Nakoniec nezabudnite na podlahu. Drevená podlaha je klasickou voľbou pre dekor v britskom štýle, ale môžete sa rozhodnúť aj pre koberec alebo vzorovaný koberec, ktorý dodá priestoru trochu textúry a tepla.

Využite tradičný nábytok

Ďalej pridajte tradičné prvky, ako je krb, korunová lišta a obloženie. Tieto prvky dodajú priestoru pocit histórie a charakteru. Krb môže byť ústredným bodom miestnosti a môže byť ozdobený klasickou krbovou rímsou a zrkadlom nad ňou. Korunné lišty a obklady možno použiť na dodanie britského architektonického dojmu stenám.

Dôležitým aspektom zariadenia v britskom štýle je aj nábytok. Rozhodnite sa pre kúsky, ktoré sú klasické a nadčasové, ako napríklad sedačky Chesterfield alebo kreslo Wingback. Tieto kúsky dodajú miestnosti nádych elegancie a môžete ich ľahko ozdobiť vankúšmi alebo príjemnou dekou. Kvôli funkčnosti by nemal chýbať ani konferenčný stôl a bočné stolíky.

Nezabudnite na zladené doplnky

Britské bytové doplnky sú skvelým spôsobom, ako dodať charakter a šarm každej miestnosti vo vašej domácnosti – vrátane obývačky. Medzi obľúbené možnosti patria napríklad:

  • dekoratívne taniere – najmä tie s tradičným britským dizajnom, ktoré môžete vystaviť na poličky s použitím stojanov alebo zavesiť na stenu;
  • obrazové rámy – sú obľúbeným spôsobom, ako dodať miestnosti osobný nádych. Možno ich použiť na vystavenie rodinných fotografií, umeleckých diel alebo obrazov;
  • sviečky a svietniky – navodí v miestnosti útulný dojem a vytvorí teplo domova;
  • čajové súpravy – najmä tie z porcelánu alebo kostného porcelánu sú tradičným britským doplnkom. Môžu sa používať na servírovanie čaju a kávy alebo jednoducho ako dekoratívny kúsok;
  • vázy – dajú sa použiť na dodanie elegancie každej miestnosti, či už sú vyrobené zo skla, porcelánu alebo kovu. Môžu byť naplnené kvetmi, konármi alebo alebo len tak prázdne;
  • vankúše – dodávajú sa v rôznych látkach a vzoroch a môžu sa použiť na ozdobenie pohovky aj kresla.
  • zrkadlá – odrážajú svetlo a miestnosť vďaka nim vyzerá vzdušnejší a priestrannejší.

Pomocou týchto tradičných britských bytových doplnkov môžete dodať eleganciu a sofistikovanosť každej miestnosti vo vašom dome. Okrem nich zvážte aj pridanie výrazného svietidla, napríklad lustra, stolné lampy alebo nástenného svietidla.

Celkovo je zdobenie obývacej izby v britskom štýle predovšetkým o kombinácii tradičných prvkov s moderným nádychom. Použitím neutrálnej palety farieb, pridaním tradičných prvkov a začlenením nadčasového nábytku a doplnkov môžete vytvoriť sofistikovaný a elegantný priestor, ktorý je ideálny na zábavu alebo relaxáciu.

Zdroj obrázkov: Sedacky.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ