Zákon ACTA zatiaľ na Slovensku neschvália, hackeri útočili predčasne

2
1666

Minulý týždeň dohodu ACTA podpísali dve desiatky európskych krajín a zostáva asi päť posledných, medzi nimi Slovensko. Na Slovensku však ešte nič nie je isté. Dokonca ani podpísanie. Pre rôzne médiá sa vyjadrili buď politici alebo hovorcovia ministerstiev, že nič nie je isté. Dokonca sa ukázalo viacero informácií o tom, že naša vláda nepodporí nič, čo by viedlo k obmedzovaniu slobody a podobne. My samozrejme len dúfame, že tento zákon nebude schválený bez toho, aby mohla verejnosť vyjadriť svoj názor. Pevne veríme, že niečo takto extrémne naozaj bude vecou diskusie. Okrem toho všetkého, naša vláda je predsa po páde a niečo takto výrazné asi ani nemôže schvaľovať. Onedlho sú voľby a tak rozhodnutie o ACTA zostane na novej vláde. Možno by viacerí uvítali, ak by niektorá zo silných strán vydala už dnes jasné stanovisko k tomuto problému – niektorí voliči by mali jasno. Ak zákon ani vtedy vláda a parlament neschváli, Slovensko bude opäť stredobodom pozornosti médií, lebo budeme opäť tá krajina, čo niečo veľké a celoeurópske brzdí. Stačí jeden člen EÚ a zákon schválený nebude. Otázne je, do akej miery bolo hladké schválenie v prvých dvoch desiatkach štátov Európy. Takže nič nie je ešte isté a hackeri možno útočili na vládne stránky predčasne.

Čo je vlastne ACTA?
O ACTA zákone sme si mohli už prečítať neuveriteľné množstvo textov, dohadov a podobne. Práve aj ACTY sa týkalo pár otázok položených verejnosťou Barrackovi Obamovi v jeho kampani na Facebooku. ACTA má znamenať snahu o boj proti softwarovému pirátstvu a to viacerými prostriedkami. Má však znamenať až tak extrémny boj proti pirátstvu, že hrozia problémy na hraniciach. Máte v mobile, či v notebooku, dotykovom tablete a mp3 prehrávači nejaké MP3? Budete musieť dokázať, že ich máte legálne z iTunes či inej služby. Predstavte si, že ste obeťou policajnej razie. Hľadajú drogy, či hocičo a keď nič nenájdu, postačí im aj notebook a hociktorý film, či mp3 skladba, ktorá nie je zdokladovaná. Rovnako tak hrozí, že vám ukradnú notebook, polícia ho nájde a ešte si pôjdete posedieť vy, lebo ste v ňom mali nové CD Rytmusa, desať filmov a napálený program na napaľovanie (ACTA totiž nemá hranice platnosti, takže je v konečnom dôsledku možné aj toto v spomínaných vymyslených scenároch). Poskytovatelia internetových služieb by mali robiť evidenciu vašich prístupov a návštev, mali by byť schopní zakázať vám prístup na stránky s ilegálnym obsahom. Hrozí toľko zakročení proti bežným ľuďom, až si odrazu budú všetci musieť pripadať ako zločinci, vrahovia a násilníci. Odrazu bude každý kriminálnik a keď bude treba, polícia si na neho naozaj bude môcť nájsť čokoľvek.

Acta nemá hranice
Kebyže sa pozrieme do domácnosti ktoréhokoľvek politika, policajta, či poslanca, je to to isté ako v hociktorom inom mp3 prehrávači a notebooku. Každý má pesničky aj filmy. Hrozí chaos a strach a to len tak dúfajme nikto nedovolí. Systém je totiž šitý veľmi horúcou a nemotornou ihlou niekým, čo mal vidinu lepšej budúcnosti pre autorské práva a distribúcie. Lenže ani sa nesnažil predstaviť aké následky a čo všetko sa pri dosahovaní toho absurdného cieľa môže pokaziť. Už teraz sú veľké protesty nie len zo strany hackerov, ale aj verejnosti, ktorá sympatizuje s odporom. Osobne si dokážem predstaviť aj tak totalitný režim moderného internetu, že by sa naplnilo to z textu vyššie. Na slobodný internet a žiadne riziká z nezdokladovanej pesničky na disku by sme len spomínali, či by sme o tom čítali už len v sekcii science fiction… Lenže celá ACTA otvára bohaté možnosti na príšerne veľké zneužívanie, veľmi ľahké previnenie aj nevinnej osoby (naplniť mobil, či počítač nenávidenej osoby stiahnutými pesničkami nemôže byť nič komplikované) pretože ACTA nemá stanovené hranice. A to je ďalší kameň úrazu…

Comments are closed.