Toto nadzvukové lietadlo by preletelo Atlantikom za menej ako hodinu

0
2151
Skreemr Concept Art Charles Bombardier
Skreemr Concept Art
Charles Bombardier

Koľko trvá let cez Atlantický oceán? V roku 1927 to Charlesovi Lindberghovi na malom jednomiestnom lietadle Spirit of St. Louis trvalo 33 hodín, 30 minút a 29,8 sekundy. Dnes priame lety trvajú približne šesť a pol hodiny. Teraz už nefunkčný nadzvukový Concorde to niekedy dokázal za tri a pol hodiny. Najnovší návrh lietadla od kanadského inžiniera Charlesa Bombardiera by sa teoreticky dostal na opačný breh oceánu za 40 minút. Návrh nadzvukového Skreemru bol predstavený v kanadskom denníku The Globe and Mail.

Skreemr na dosiahnutie maximálnej rýchlosti kombinuje 3 rôzne technológie: raketový pohon, náporové motory a silu elektromagnetického poľa. Počiatočné zrýchlenie lietadlu na štartovacej dráhe dodá „elektromagnetický katapult”. Vyššiu rýchlosť Skreemr ďalej získa vďaka raketovým motorom a vyrazí do vzduchu. Keď dosiahne nadzvukovú rýchlosť, na rad prídu náporové motory, ktoré urýchlia lietadlo na štvornásobok rýchlosti zvuku. Bombardier by chcel dokončiť práce na návrhu do 10. marca 2016.

Skreemr bude podľa jeho plánov dopravným lietadlom s kapacitou 75 cestujúcich pasažierov, ktorých pohodlne prepraví cez oceán  v priebehu desiatok minút. Magnetické koľajnice štartovacej dráhy budú využívať len elektrickú energiu, lietadlo zas budú poháňať vodíkové palivové články (tak ako sa na slušné hypotetické lietadlá patrí). „Cieľom tohto návrhu je zaujať a podnietiť predstavivosť,” vraví Bombardier. Nečakajte preto, že Skreemer bude lietať nad Atlantikom ešte v tomto storočí.

Podobné nápady však majú svoju budúcnosť. Minulé leto si Airbus nechal patentovať návrh na prúdové lietadlo, využívajúce aj raketový pohon, ktoré by dokázalo vyletieť takmer do vesmíru a vzápätí sa vrátiť na Zem – teda prekonať tisícky kilometrov v priebehu niekoľkých hodín.

Zdroj: popsci.com

Konkurenciou je Skylon, lietadlo, ktoré vás prepraví z Londýna do Sydney za 4 hodiny. Článok si môžete prečítať tu