Sonda Rosetta dostihla kométu, modul Philae odoslal prvú snímku povrchu

0
1694

Európska vesmírna agentúra zverejnila prvú fotografiu, ktorá zachytil povrch kométy vyhotovenú modulom Philae odpojeným od sondy Rosetta. Tá vyrazila na cestu v marci 2004. Vo vzdialenosti zhruba pol miliardy kilometrov od Zeme sa stretla sonda Rosetta s kométou známou ako 7P/Churyumov-Gerasimenko. Po odpojení približne 100 kilogramového modulu Philae sa spustil náročný program pristávania na kométe. Tá má však veľmi slabú gravitáciu, preto sa musel modul spoliehať len na trisky a systém vystrelenia úchytov. Ten však podľa medializovaných informácií zlyhal a modul má problém s pevným uchytením na povrchu. Aj napriek tomu sa mu však podarilo vyhotoviť snímky z povrchu kométy, ktorú mnohí mylne vnímajú ako padajúcu hviezdu najmä vďaka interpretácií o padajúcich hviezdach z histórie a Biblie.

Prvá fotografia z kométy
Snímka pristávacieho modulu Philae odoslaná do Rosetty, ktorá sa stále drží pri kométe, bola Európskou vesmírnou agentúrou zverejnená dnes. Je na nej vidno jedno z pristávacích ramien Philae. Nejde ale o celkom prvú fotografiu tejto kométy z blízka, pretože na Zem pred tým dorazili aj snímky z výšky a počas približovania. Zaujímavosťou je, že na výrobe tohto nesmierne nákladného modulu sa podieľali aj odborníci z Košíc.

Rosetta Philae Kometa ESA

Prvý kontakt s cenným, no nebezpečným telesom
Ide pritom o prvý kontakt s iným telesom ako Zem, Mesiac, Mars, či Venuša. Kométa bola a ešte stále je veľkou neznámou, podľa vedcov ide o dôležité studnice poznatkov o vzniku vesmíru, pretože ich vek pochádza práve z Veľkého tresku. Kométy majú obrovské obežné dráhy a môžu sa objavovať po rokoch opakovane. Zväčša však ide o storočia, či až tisícročia, počas ktorých ich je možné pozorovať na oblohe. Pohybujú sa obrovskou rýchlosťou a sú zmesou pevných a plynných častí. Prípadné križovanie jeho dráhy s dráhou planéty by malo fatálne následky na jej povrchu. V prípade Zeme by náraz kométy mohol spôsobiť aj zásadné klimatické zmeny a vyhynutie pokojne hneď niekoľkých druhov, prípadne zánik celých krajín po populačnej aj geografickej stránke.

Oficiálne stránky výskumu a Európskeho vesmírneho centra: www.esa.int, foto: ESA/Philae