Facebook chce čítať vaše SMS a vaše číslo si drzo vyžiada už aj na webe

0
1654

Telefón na FacebookuFacebook, najväčšia sociálna sieť na svete, by rád získal prístup aj do vášho súkromia. Už pred viac ako mesiacom sme si všimli, že aplikácia pre Android, ktorá Facebook rozhranie a Messenger sprístupňuje na smartphone, dostáva prístup k telefonickým hovorom. Nerozumeli sme, prečo. Po nainštalovaní si aplikácia žiadala zadanie telefónneho čísla a nepozorný užívateľ mohol veľmi hravo pekným trikom toto číslo zadať. Aktualizácia pre aplikáciu Facebooku dnes dokonca drzo obsahuje sprístupnenie k vašim SMS správam a nejde o vtip. Facebook nemá dôvod čítať vaše správy z mobilného telefónu, jedine ak by chcel správy použiť na spojenie komunikácie Facebook + mobil a spájať tak neustále aj komunikáciu ľudí medzi mobilným číslom a účtom Facebook asociovaným s konkrétnym užívateľom. V každom prípade tak vzniká aj niekoľko ďalších rizík, ktoré nepovažujeme za celkom v poriadku.

Už v minulej aktualizácií sme zostali zaskočení žiadosťou aplikácie o zadanie telefónneho čísla. V žiadnom prípade. Facebook sa o telefónne číslo snaží opakovane. Netreba však Facebooku, americkej firme odmietajúcej živý a poriadny kontakt s ľuďmi, dať všetky údaje len z akejsi mylnej povinnosti. Aj my sme momentálne dnes vyzývaný k zadaniu čísla údajne z dôvodu zlepšenia bezpečnosti účtu. Táto výzva tvorí na webe hornú lištu a posúva celý Facebook o niekoľko pixelov nižšie. Otázne zostáva, ako dlho bude táto výzva dobrovoľnou, prípadne na toľko otravnou, že mnohí podľahnú. Služba Gmail číslo vyžaduje už nejaký čas. Služby spoločnosti Yahoo je možné zriadiť až po zadaní svojho mobilného čísla. Kedykoľvek môže prísť povinnosť povinne overiť svoj profil. Síce zaniknú duplicitné profily a možno sa zníži počet podvodníkov. Zároveň však Facebook odradí skeptikov a všetkých tých, čo už dnes nedôverujú Facebooku.

Čo môže získať Facebook získaním vášho čísla?
Získaním prístupu na vaše číslo môže Facebook prísť s úžasnou reklamou sieťou – reklamnými SMS. Číslo je vedené v spojitosti s vašou osobou a je tak ľahší kontakt pre prípadné bezpečnostné zložky. Všetci, čo získajú prístup oprávnený, aj neoprávnený, k vašim detailom, automaticky vedia, ktoré číslo je ako overené a vaše.

Čo môže získať Facebook získaním prístupu k vašim správam?
Strata súkromia je pochopiteľne hlavný problém. Facebook potrebuje prístup k správam zrejme pre spojenie komunikácie prostredníctvom mixu mobilu a Facebooku. No ak túto službu nevyužívate a nemáte priateľov s mobilom a Facebookom vo svojej osobe spojeným, potom je táto možnosť aplikácie v mobile zbytočná. Môže byť problém vybrať s čím súhlasíte a s čím nie. Vzniká problém, že Facebook môže správy čítať, archivovať podobne, ako archivuje kompletne všetky fotografie aj po zmazaní, čo sme niekoľko krát dokázali, ba dokonca by sme sa nedivili, keby správy čítal a na základe hesiel vedel generovať reklamy. Píše vám priateľ, že má voľné lístky do divadla? Čo viac by zarobilo Facebooku peniaze, ako spustenie zobrazovania reklamy pre milovníkov divadla, zobrazovanie programov kín, kultúrnych podujatí a podobne…

Facebook je mechanizovaný neživý fenomén
Facebook si dovoľujeme nazvať ako mechanizovaný neživý fenomén, pretože je veľkou neživou vecou. Ovplyvnil dobu, ovplyvnil obchod, fungovanie firiem a reklamy na webe. Sme na ňom závislí, pretože kto dnes nemá Facebook, akoby nebol. Facebook vytvoril príležitosti pre obrovskú sieť podvodníkov a príživníkov, zlodejov a šialencov. Práve fakt, že je na ňom väčšina vzdelanej populácie sveta mladej a strednej generácie vytvára obrovský zisk a veľké možnosti. Veľký počet ľudí narazí na veľký počet chýb, problémov, pri snahe inzerovať a podobne. Nezmyselné chyby Facebooku, ktorým strpčuje alebo celkom zničí možnosť fungovania, zároveň nezmyselné obmedzenia, sú často neriešiteľné. Problémy na Facebooku sú samotným Facebookom ignorované, možnosti kontaktovať Facebook sú priam nemožné. Ak máte vážny problém, nepomôže vám často absolútne nikto. Na Facebooku funguje niekoľko podvodných obchodov, ktoré predávajú falzifikáty bez dokladov, existuje na ňom množstvo falošných profilov ľudí lákajúcich od iných peniaze. Celá sociálna sieť nestíha fungovať a preto ani nevytvára možnosti, ktorými by mohli ľudia v problémoch, alebo ľudia s opodstatnenými hláseniami, službu kontaktovať. Nie, teraz nejde len o problémy, kedy Facebook zablokuje doživotne konkrétnu doménu, ktorá zmení pár krát majiteľa aj obsah no stále zostáva odpálená od možnosti využiť Facebook. Nejde nám ani o problém s chybou v stránkach, ktoré s chybou musia fungovať už doživotne, lebo určité zmeny skrátka možné už nie sú. Ide o fakt, že to obrovské stádo užívateľov je braných ako samozrejmosť a potreby jednotlivcov nie sú tak potrebné, ako potreby predstaviteľov spoločnosti, potreby inzerentov a potreby väčšiny.