29. September : Svetový deň srdca

0
3175

29. september je Svetovým dňom srdca. Tohtoročnou jeho témou je prostredie, ktoré je dobré pre srdce. Preto prinášame nápady, ako môžete malými zmenami prostredia zlepšiť k zdravie srdca a ciev.

Rytmus srdca

5 rád, ako vytvoriť prostredie prospešné pre srdce

Po celosvetovom náraste kardiovaskulárnych ochorení sa Svetová zdravotnícka organizácia spolu so Svetovou federáciou srdca (World Heart Federation) rozhodli vyhlásiť Svetový deň srdca. Pôvodne sa oslavoval poslednú septembrovú nedeľu, od roku si 2012 ho každý rok pripomíname 29. septembra.

Tento deň má ľudí upozorniť na to, že sa o svoje srdce musia starať. Kardiovaskulárne ochorenia sú totiž celosvetovo vedúcou príčinou úmrtí. Podujatia spojené s týmto dňom majú zvýšiť povedomie o chorobách srdca a ciev, majú pomôcť rozpoznať príznaky chorôb a hlavne, majú informovať o možnostiach prevencie zdravým životným štýlom a zvýšiť si zdravie srdca.


Prečítajte si: Young boy z Afriky, zábava pre bohaté Európanky

Srdcu prospešné prostredie

Svetový deň má každoročne inú ústrednú tému. Tohtoročnou témou je prostredie prospešné pre srdce. V prostredí, v ktorom žijeme, pracujeme alebo sa učia naše deti, nedokážeme ovplyvniť všetko – nedokážeme zmeniť kvalitu vzduchu, odstrániť stres ani vymeniť šéfa či kolegov, niektoré veci však dokážeme zmeniť. Stačí pár jednoduchých krokov, aby sa naše prostredie a naše srdcia stali zdravšími.

Pri tejto príležitosti prinášame nápady založené na odporúčaniach popredného slovenského kardiológa, prof. Viliama Badu, ktoré sa týkajú nenáročných, ale srdcu prospešných zmien prostredia. (Viac si o problematike môžete prečítať v knihe Viliam Bada: Ako sa dá predchádzať chorobám srdca a ciev).

Spalna

1. Naše srdcia v noci potrebujú skutočnú tmu

Zabezpečte si spánok v tme. V tme ľudský organizmus produkuje melatonín, hormón, ktorý je zároveň antioxidantom, a dokáže znížiť krvný tlak a pulz. Priaznivo teda vplýva na zdravie srdca. Za spálňu si vyberte izbu orientovanú na neosvetlenú stranu domu (ak takúto možnosť máte), čo najďalej od hluku, napríklad od cesty. Pre existenciu svetelného smogu zatemnite svoju spálňu. Odstráňte všetky zdroje magnetického pola – televízor, notebook, smartfóny. Nepoužívajte v noci lampičky s modrastým svetlom – to dokonale tlmí tvorbu melatonínu. A ak sa inak nedá, použite aspoň masku na oči.

2. Hudba v pozadí v rytme srdca

Hudobné skladby s tempom 6 hlbokých basových úderov za minútu upokoja srdcový rytmus, majú priaznivý vplyv na krvný tlak, a tak chránia naše srdcia. Hudba vplýva pozitívne úplne nezávisle od našej aktívnej angažovanosti alebo pozornosti. Preferujte preto skladby s týmto ratmom (napríklad skladby Verdiho). Podobný vplyv na srdce má aj odriekanie jogínskych mantier alebo aj ruženca.

3. Tvrdá voda je pre srdce prospešná

Tvrdá voda, ktorá v práčkach tvorí vodný kameň, je pre srdce prospešná. Obsahuje katióny vápnika a horčíka, ktoré sú nezastupiteľné pri bunkových procesoch. Od týchto elektrických potenciálov priamo závisí aj tlkot srdca, jeho stiahnutie a uvoľnenie. Nedostatok katiónov preto srdcový sval poškodzuje. Naopak, ich prítomnosť chráni srdce pred ischémiou. Dbajte preto, aby ste pili tvrdú vodu a nie destilovanú či demineralizovanú. Skontrolujte teda vaše zdroje pitnej vody.


Prečítajte si: Ako sa zbaviť plesne v domácnosti s pomocou prírodných prostriedkov

4. Doprajte si pauzu na kávu, čaj a čokoládu (ale nikdy nie na cigaretu)

Pite kvalitné presso (inštantná káva má menší ochranný faktor), lebo obsahuje kofeín, ktorý rozširuje cievy a je účinnou prevenciou pred úmrtím na ochorenie srdca. Káva aj čaj obsahujú aj ďalšie prírodné antioxidanty, ktoré spomaľujú oxidáciu škodlivého cholesterolu. A kvalitná čokoláda minimálne so 70% obsahom kakaa je bohatá na antioxidanty, minerály, vitamín D, zabraňuje vzniku krvných zrazenín, ktoré sú príčinami infarktu či porážky.

shoes-1245920_1920

5. 10 000 krokov každý deň

Pri celodenných povinnostiach v práci a doma sa mnohým nezvýši čas ani energia na odporučaný hodinový pohyb na čerstvom vzduchu. Otrepanou, ale užitočnou radou je zvoliť si namiesto výťahu chodenie po schodoch. Schody sú jedným z najúčinnejších cvičení na predĺženie ohýbačov kolena, ktorých dĺžka má priamu súvislosť s dĺžkou života. Pri chodení po schodoch by ste mali zvládnuť rozprávať sa. Čo znamená mať a pestovať si medziľudské vzťahy, aby ste okolo seba mali ľudí, s ktorými radi chodíte po schodoch.

+1. Majte kvalitné medziľudské vzťahy Vyhľadávajte optimisticky naladených ľudí a smejte sa spolu 🙂 Smiech tiež rozširuje cievy.

Čítajte tiež:

Zika na Slovensku potvrdená až u troch ľudí

Viac ako štvrtina detí v Spojenom kráľovstve žije v biede19. SEP