Zdobené medovníčky nielen na Vianoce, ale aj na Veľkú Noc

0
1137
Zdobené medovníčky nielen na Vianoce, ale aj na Veľkú Noc
Ohodnoť článok

Pred Vianocami sa nám podarilo cez kolegu získať niekoľko úžasných krásnych vianočných medovníčkov na stromček od pani medovnikárky z Kysúc. Tá ich už niekoľko rokov tvorí technikou, ktorá pripomína výšivku, sú naozaj prekrásne a človek má naozaj otázku, či to predsa len netvorí stroj. Veru sa aj na podobnú vec spýtala tetka Jožka, ktorá bola v tomto prípade sprostredkovateľka týchto skvostov ručnej práce. Ale nie, žiaden stroj. Pracovité ruky človeka s úžasným citom v každom jednom medovníčku, ktorý vychádza z jej rúk. Vtedy bol čas vianočný. Všade sneh, vianočné pečivo bežné azda v každom dome, no vôňa pravých medovníčkov rozvoniavala len na niektorých miestach. Ej veru ale nie sú to len Vianoce, ale aj Veľká noc, kedy nejaký ten pekný medovník nezaškodí na sviatočnom stole, alebo v košíčku medzi vajíčkami. Tak trochu len náhodou sa nám podarilo opäť dostať k práci rovnakej autorky. Opäť sa bolo na čo pozerať. Malá neplánovaná zastávka sa tak stala malou obhliadkou zaujímavej práce ľudských rúk, ktorá naozaj skôr pripomínala prácu stroja.

Zaujali naozaj precízne vyzdobené medovníkové vajíčka v tvare ozajstných veľkých vajíčok. Niečo neuveriteľné, čo si skrátka musíte vziať so sebou a bez toho odísť nemožno. Tieto medovníčky majú aj v ponuke na stránkach Medovnicky.com, ktoré sa v žiadnom prípade nebránime opäť takýmto spôsobom podporiť.


Pri sledovaní postupu práce máte dokonca pocit, že vďaka takýmto ľuďom niektoré tradičné remeslá a ľudové umenia nevymierajú a ešte prežívajú. Počas života vo veľkom meste vám podobné zážitky a dôkazy tradičného umenia prinesie už len archívny dokument na STV2 alebo výklad celkom slušne zásobovaného ÚĽUV v Bratislave. Ak aj vy chcete okúsiť pravé čaro ľudských rúk, treba zájsť na miesta mimo veľkých miest. Pred Veľkou nocou možno ešte narazíme na nejaké zaujímavé ľudové umenie. Ak sa tak stane, opäť dáme vedieť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ