Youtube musí mazať klipy, Gema vyhrala súdny spor, čo je len začiatok

0
635
Youtube musí mazať klipy, Gema vyhrala súdny spor, čo je len začiatok
Ohodnoť článok

Súd v nemeckom Hamburgu vyhovel sťažnosti zväzu autorov Gema, ktorí si nárokovali zmazanie niekoľkých videí. Youtube teraz musí zmazať tieto klipy pre porušenie autorského zákona. Youtube sa však bránilo, že Gema mala prístup na možnosť kontrolovania a zmazania neautorizovane použitého obsahu. Tí to však odmietli s tým, že je pre nich nemysliteľné kontrolovať niekoľko miliónov skladieb, ktoré zastrešuje. Pritom možnosti autorov, prípadne nahrávacích spoločností na kontrolu obsahu sú hojne využívané. Napriek tomu, že pre Google (vlastník Youtube) je táto služba výborne fungujúca, Gema nesúhlasí. Dokonca jej prekáža, že nedokáže odhaliť cover verzie a prespievané pesničky interpretov. Tu sa mi trochu pozastavuje rozum. Povedzme, že sa na Youtube objaví video zo svadby Jožky Novákovej a Laca Šmeliňáka, kde živá kapela hrala pesničku od Boney M. Bude akože toto video zmazané len preto, že ten falošný spev z poza mikrofónu niečo porušil? Internet je plný tejto správy, preto možno nájdete hravo aj lepšie a podrobnejšie spísané detaily ohľadom tohto sporu.

Gema tiež požaduje, aby Youtube nastavil kontrolu už raz zmazaných videoklipov a vznikol systém pre zisk nahrávacích spoločností z púšťaných skladieb.

Trochu mi to pripomína raz jednu príhodu
To raz Bruce Springsteen bol v jednom bare, kde náhodou hudobník zahral Bruceovu pesničku, aby mu vzdal hold a na druhý deň ho Bruce zažaloval, že hral jeho hudbu bez povolenia. Nech teda pri tejto logike zaniknú všetky Revival, všetky cover verzie skladieb, nech zhynú všetci učitelia hudby, ktorí nám ukazujú, ako sa majú hrať naše srdcovky, aj superstáristi, ktorí na castingoch predvádzajú licencovanú hudbu zahraničných interpretov….

Ak nastanú hromadné čistky…
Ak na Youtube nastanú hromadné čistky, mnoho portálov s hudbou padne. Mnohé totiž skladby nahrali sami ako doplnenie k svojim článkom. V USA tak funguje napríklad viac ako 20 Lyrics webstránok. Na youtube je niekoľko miliónov videí rôznych zaľúbencov, video s fotografiami, z rôznych akcií, čo majú podmaz nejakú skladbu, najčastejšie od Evanescence (je to zvláštne, no je to tak)… ak zmizne množstvo videí, prinesie to množstvo slepých adries, kam kedysi linkovali ľudia. Množstvo webov nebude mať obsah a viacero profilov na sociálnych sieťach si skrátka bude musieť prečistiť nástenku. Aj toto môže byť realita.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ