Vystopovanie ukradnutého telefónu polícia s operátorom dokáže

0
10582

Ukradli vám mobilný telefón? Nepochybne si niekto brúsil zuby na ľahký zisk, keď telefón predá a o jeho osude sa ďalej nebude starať. Sú rovnako časté prípady aj také, kedy si zlodej telefón nechá pre vlastnú potrebu. Strata telefónu býva neraz veľmi veľký problém. Človek stratí mnoho kontaktov, súkromných správ, hesiel, prístupov, fotografií, súkromných videí a poznámok. Dokonca aj zmazané správy dokážu priniesť zaujímavé informácie, lebo sa dajú obnoviť. Pokiaľ zlodej mobil ukradne, je nutnosť kontaktovať políciu. Slovenská realita, a závisí to aj na hodnote mobilného telefónu, je, že svoj mobil už nikdy neuvidíte a ani žiadnu náhradu škody. Prihliadajúc na hodnotu mobilného telefónu, k tejto hodnote by sa po morálnej stránke mohla pripočítať hodnota kontaktov, nutnosť ich obnovy, náklady na obnovu toho istého čísla a obstaranie nového telefónu spolu s osobnou citovou ujmou, ak mal telefón v sebe niečo výrazne osobné. V niektorých prípadoch aj na Slovensku vystopovali ukradnutý telefón a ten sa vrátil k majiteľovi. A to aj po 18 mesiacoch od ukradnutia. V Čechách tento problém, zdá sa, riešia oveľa viac razantnejšie.

Pátranie po zlodejovi
Podľa nášho zdroja z prostredia polície Českej republiky je vypátranie zlodejov jednoduché, no operátor je schopný údaje polícií sprístupniť až na základe rozhodnutia súdu, či v prípade trestného stíhania a hľadania zločincov. Telefón a jeho vystopovanie je možné na základe jedinečného IMEI čísla každého telefónu. To majú mobilní operátori vo svojich neprístupných záznamoch viazané počas aktívnosti s číslom. Aktívnosť chápme ako stav zapnutého telefónu keď je v ňom aktívna SIM karta. Operátor tak vidí telefónne číslo, aj číslo prístroja. Ak tento prístroj – mobilný telefón, alebo modem na SIM karty, vymeníme za iný, pri konkrétnom čísle sa objaví ďalšie IMEI. Zachovávať by sa pritom malo aj niekedy v minulosti použité číslo. V prípade, že prídeme o mobilný telefón, IMEI by malo byť súčasťou dokladov od telefónu. Polícia by mala vedieť číslo dohľadať aj podľa vášho používaného telefónneho čísla s vašou Sim kartou. Ako náhle páchateľ do telefónu použije inú SIM kartu a bude telefón využívať na svoje účely, polícia by mala mať dohľad nad tým, komu SIM karta patrí a kde sa práve nachádza.

Pátranie po stratenom telefóne
Nemáme informácie, ako to prebieha v prípade straty telefónu, avšak pokiaľ telefón niekto niekde nájde a použije ho na svoje účely, stále riskuje, že bude obvinený z krádeže, pokiaľ predchádzajúci pravý majiteľ stratu telefónu označil ako krádež a s tým aj prišiel na políciu. Takýto prípad nie je ojedinelý, hovorí o tom napríklad dávnejší prípad z východných Čiech, kde pani našla mobil. Trochu viac výrazne sa vystatovala na pracovisku, aký má super mobil, čo dokáže a aké šťastie sa na ňu usmialo. O asi 60 dní jej volala priamo Polícia, kde sa jej spýtali, prečo používa tento telefón, kde ho získala a nech strpí telefonát / nepokladá. Telefón bola nútená odovzdať na najbližšej polícií a mala opletačky s políciou, ktorej síce bolo jasné, že telefón neukradla, ale postup je postup.
Podobné riziká hrozia aj kupujúcich, ktorí si zadovážia mobilné telefóny z nedôveryhodných zdrojov.

Tento článok je vytvorený na základe informácií a skúseností blízkych osôb. Má byť výstrahou pred kúpou mobilného telefónu od pochybných zdrojov a neprezrádza utajené postupy polície. Zistiť vlastný IMEI kód je možné pomocou zadania tohto čísla v štandardnom chode telefónu: *#06#