Výhľad na hrad Stará Ľubovňa: z cesty od Poľska, cez skládku

0
2076
Výhľad na hrad Stará Ľubovňa: z cesty od Poľska, cez skládku
Ohodnoť článok

Hrad Stará Ľubovňa sa dá považovať za jeden z historických skvostov Slovenska. Jeden z tých, ktoré je potrebné si chrániť. Je len jedným z pár tých, ako hovorí niekoľko miestnych, v ktorého blízkosti sa nachádza rómska osada. Ale je možno jediný v ktorého blízkosti sa nachádza celkom iný problém. Špina, smrad, a rôzne ďalšie riziká z miestnej skládky, ktorú očividne zakladali za čias, kedy sa výhľad a estetika príliš neriešili vo vzťahu ku kultúrnym pamiatkam. Na priloženej fotografii je vidieť, že v blízkom susedstve hradu sa nachádza plocha posiata odpadkami a podľa našich informácií ide o využívanú mestskú skládku, ktorá len tak jednoducho nezmizne. Čo je na veci ešte viac zarážajúce je fakt, že smetisko má nechránený vstup priamo od hlavného cestného ťahu na Poľsko. Skládka nie je v tesnej blízkosti samotného hradu, avšak za hradom mnohí cestujú a stane sa, že práve pri skládke si urobia nejaký záber aj turisti.


Poliaci musia mať o Slovákoch mienku…
Pri zamyslení sa, čo by sme si o niečom takom pomysleli my, ak by sme to našli v Rakúsku, celý dojem o krajine by bol nepochybne pokazený. Ani sa nesnažím premýšľať o tom, aký názor môžu mať Poliaci o nás, ak pri ceste na Slovensko narazia na skládku a cez ňu je výhľad na hrad. Rovnako z hradu samotného je výhľad na široké okolie, čo aj bola vždy úloha hradov a ich veží. Lenže návštevníci vidia na jednej strane rómsku osadu, a ak pozrú iným smerom, vidíte hromadu smetí. Pokiaľ chcete mať vždy a svojich cestách vo svojom cestovateľskom fotoalbume všetko charakteristické a zaujímavé, zrejme by sa tam našli aj tieto zábery.
Pri podrobnom prechádzaní histórie Ľubovnianskeho hradu by sme zistili, že viacero historických faktov je spätých práve s Poľskom. Pochopiteľne teda aj poľskí turisti prejavujú záujem nad poznávaním našich hradov a Slováci môžu byť vlastne takémuto záujmu vďační. Lenže nie je to len Poliak, ale aj Slovák a ktokoľvek iný, komu škaredý výhľad na hrad, alebo len toto „krásne“ uvítanie na Slovensku prekáža.

Presťahovanie skládky nie je také jednoduché
Presťahovanie skládky nie je tak jednoduché. Zväčša sa vykonáva pozastavením práce a uskladňovania odpadku na jednej a vytvorenie celkom novej. To tiež nie je možné zo dňa na deň. V súčasnosti je doba, kedy si môže bežný občas otvoriť ústa a vyjadriť svoj nesúhlas a tak len tak hocikde skládka nevznikne. Je potrebných viacero zapojených úradov, nesmierne úsilie, alebo známych na správnych miestach. Geologický výzkum musí potvrdiť, aké by mala skládka následky pre spodné vody, ekológovia pritom povedia jednoznačné nie asi vždy. Ako sme si však z médií všimli, aj spaľovne odpadu to nemajú jednoduché. Je teda možné, že skládka bude krášliť túto lokalitu ešte minimálne zopár rokov.
Žiaľ aj takto sa dá pykať za zlé rozhodnutia z minulosti. Ťažko teda teraz za to v plnej miere viniť mesto. Pomohlo by však, ak by turisti nemuseli vidieť, okolo čoho idú a nemuseli vôbec nad tým premýšľať. Aj prvý dojem je dojem. Počas niektorých horúcich dní sa síce skládka pred nosom neskryje, ale ako sa hovorí „Čo oči nevidia, srdce nebolí…“

foto: Dave Mariancik

Pohľad na mapu:

Zväčšiť mapu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ