Vrakunský lesopar nemá zabezpečené nebezpečné vodojemy

0
3611

Vrakuňa, jedna z mestských častí nášho hlavného mesta, neslávne preslávená bytovým domom hovorovo zvaným pentagón a sem tam nejakou vraždou, je v skutočnosti pokojná oblasť, príjemná na bývanie, len celkový dojem občas pokazia problémy, ktorých sa médiá radi chytajú. Žiaľ na problém, na ktorý nás upozornil čitateľ, sa ani v tomto prípade nedá zabudnúť a dlhodobo sa nerieši. Lesopark vo Vrakuni ponúka príjemný chládok a oddychové možnosti pre obyvateľov z Vrakune, aj okolia. Poskytuje príjemnú a udržiavanú zeleň na kúsku inak betónom zastavanej Bratislave. Keďže neustále poskytuje po svojich chodníčkoch možnosti prechádzok aj rodinám s malými deťmi, dôležité je dbať aj na bezpečnosť.

Staré vodojemy, kde sa dá prísť o život
Pri našej poslednej návšteve Vrakune minulý mesiac sme si spravili výlet aj do tejto časti mestskej časti, okúsiť to čaro príjemnej zelene. V blízkosti Malého Dunaja sa naozaj nachádza príjemné miesto, ktoré okrem chodníčkov ponúka aj nebezpečné miesto a to hneď dva krát. Jeden starý vodojem sa nachádza približne v strede lesoparku, pokiaľ idete smerom od známeho kruháču k malej čističke, čo poznať podľa čuchu. Ten je síce ohradený, no bránka nemá jedinú reťaz, zámok, alebo akékoľvek zabezpečenie. Schodisko, ktoré vedie k betónovej stavbe kužeľového tvaru ťahaného do výšky, má síce zábradlie, no do zásobníka sa dá vojsť cez pokus o zamurovanie. Po okolí sa nachádza viacero črepín a smetí.

Druhý vodojem sa nám podarilo nájsť v blízkosti vstupu smerom od cintorína, obklopený stromami a kríkmi je takmer neviditeľný a predsa priamo na očiach hneď vedľa chodníka. Staré oplotenie už v podstate neexistuje, keďže zrejme skončilo v zberných surovinách, zábradlie skončilo na rovnakom mieste, lebo chýba. Smerom hore do vodojemu teda vedú priamo z asfaltového chodníka priamo vyšliapané cestičky až ku schodom. Úzke a bez nejakého zábradlia vedú do výšky presahujúcej dva metre k otvoru do vodojemu. V ňom samotnom je možné nájsť dostatočne veľký otvor na priechod aj väčšieho človek. Po nahliadnutí bolo možné vo vnútri rozpoznať silné, avšak už nahrdzavené železné konštrukcie a poriadnu hĺbku. Miesto priam ako stvorené na ukrývanie tiel nepohodlných ľudí priamo v centre mesta, bez nutnosti príliš jazdiť niekde do poľa. Zároveň miesto ako stvorené na ukážky odvahy mladých ľudí, či sa im podarí zlaniť a preskúmať priestor tam dole. Fotoaparát nezvládol nafotenie dna pri viacerých pokusoch, rovnako ako nebolo nič počuť, či ide o funkčné vodné zariadenie, či sa neozývajú stroje, alebo prúdenie vzduchu. problematické je zliezanie z hora, bez zábradlia na krivých betónových starých schodoch to môže byť problém najmä ak je silný vietor. Vážne zranenie hrozí pri páde do šachty rovnako ako pri páde zo schodov. Problémom však je, že volanie o pomoc zo šachty by nikto nepočul a zraneného človeka pod schodmi by nikto nevidel. Zranenie by znásobilo veľké množstvo sklenených črepov a veľkého odpadu, ktoré akoby dokazovali, že miesto je hojne navštevované všelikým, len nie slušnými a čistotnými ľuďmi. Živo si hádam každý vie predstaviť, čo by mohlo už len vylezenie na schody znamenať pre také zvedavé dieťa. Pád na črepy už je v tomto prípade len čerešnička.

Všetko by mohlo napraviť zneprístupnenie týchto miest, ktorých je podľa našich informácií v lesoparku ešte pár ďalších. Odstránenie schodov, zamurovanie, alebo zabezpečenie vstupu, ako aj vyčistenie okolia od nebezpečných črepov a hrdzavých drôtov. Na to však zrejme určite klasicky nebudú peniaze, ani ľudia. A pritom väznice sú plné a mnohí by radi vypadli si zamurárčiť na čerstvom vzduchu. Nehovorím iba o neprispôsobivých občanoch, ktorí majú večne čas, len nie na prácu. Ďalší problém v rovnakom lesoparku je s odkrytými kanálmi, ktoré predstavujú riziká zase pre zvieratá a deti.

foto: © Viktor pre Zaujimavosti.net, všetky práva vyhradené