Útok na redakciu Charlie Hebdo – medzník francúzskej histórie

0
1973

Charlie HebdoZa rodiaci sa nový medzník v histórií Francúzska môžeme považovať nedávne udalosti v parížskej redakcii satiristického časopisu Charlie Hebdo už teraz. Tak ako každý teroristický čin sa dostáva postupne do histórie konkrétneho mesta, do médií a opakovaní udalosti v článkoch, taktiež sa dostáva aj do dejepisu a učebníc ako príklady špinavého terorizmu. Tento prípad sa však zapisuje do histórie oveľa výraznejším písmom, pretože šlo o útok voči slobode slova. Mnohí predpokladajú a očakávajú, že tieto udalosti celkom zmenia Francúzsko, chápanie terorizmu vo Francúzsku a hrozby, ktoré predstavujú samostatné jednotky bojujúce za ideu Islamského štátu roztrúsené v Európe.

Obeťami sú ľudia, ale aj Sloboda slova
Mnoho médií vo svete sa postavilo na stranu slobody slova, hoci nie vždy plne súhlasia s tým, že zobrazovať a urážať náboženstvo je celkom bežné a prirodzené. Poukazujú však skôr na spôsob, akým bol vykonaný nesúhlas a trest voči autorom. Tento stret vystihlo aj množstvo karikatúr, ktoré tento čin spomínajú. Zobrazuje totiž boj samopalu proti ceruzke. Práve tieto dva prvky sa teraz stali symbolom januára 2015. Stovky tisíc Francúzov a cudzincov sa schádza, protestuje, pred veľvyslanectvami Francúzska po celom svete horia sviečky, novinári vo väčšine sveta reagovali, karikaturisti taktiež. Tisíce policajtov bez spánku hľadalo útočníkov, kontrolovalo mesto a očakávalo ďalšie teroristické činy. Väzby mali siahať až do Islamského štátu, ktorý prisľúbil gradáciu útokov aj ďalších metropolách veľkých krajín. Tie posilnili hliadky a kontroly. Celkovo malo byť do akcie zapojených takmer 90 000 policajtov a aj ozbrojené zložky, technika a krajina sa ocitla v strachu. Opakované šokové situácie a ostro sledovaná situácia pri každom jednom teroristickom čine neznepokojovala len Parížanov, či Francúzov. Strach sa presunul aj do iných krajín. Vystupňoval následne aj strach z Islamu, za ktorý sa schovávajú útočníci a vôbec často aj iní útočníci a vrahovia.

Nie, toto nie je islam
Ľudia na Facebooku odsudzujú tieto činy a diskutujú, zároveň sa pohli aj predstavitelia islamského náboženstva, ktorí razantne odmietajú akúkoľvek spojitosť s islamom a majú pravdu. Žiaľ, napriek snahe o vytváranie mienky niektorých médií, blogov a rečníkov, že tomu tak je, islam nenabáda k terorizmu, vraždeniu a nenávisti. Veľmi zásadný problém je, že o islame hovoria ľudia, ktorí islamu nerozumejú a nikdy o ňom nič pravdivé nečítali, prípadne porozumieť nemajú záujem. Pritom stačí pozrieť do koránu a pochopiť, že islam dokonca prikazuje moslimom ctiť si kresťanov a židov, prijíma ich prorokov, prijíma a uznáva Ježiša, Abraháma, Dávida a iných a to dokonca ako jediné veľké náboženstvo sveta. Ak by sme sa mali zamyslieť nad tým, ktoré náboženstvo navádza na priateľstvo medzi vierami a disponuje takto prísnou toleranciou inej viery, tak iné nenájdeme. Ojedinelé prvky, ktoré sa nesprávne prisudzujú islamu a sú pritom len akýmsi názorom skupiny a pohoršujú svet, však nemajú často s islamom nič spoločné.

Pridáva sa Anonymous
Aj sieť hackerov, ktorí si hovoria Anonymous, sa zapája do tejto vojny proti terorizmu. Teroristi totiž zaútočili proti slobode slova, čo je základným dôvodom, prečo vyhlásilo vojnu terorizmu aj práve toto združenie. Pri Anonymous je však nemožné učiť národnosť, pretože členovia tejto skupiny (nemá teritoriálne určenie) sú na celom svete a ich boj za spravodlivosť, či slobodné názory, sa snažia presadzovať prostriedkami, ktoré sú im dostupné. Na problém chcú podľa francúzskeho videa Anonymous reagovať odstavením serverov, pomocou ktorých teroristi komunikujú. Vzhľadom na fakt, že komunikujú často prostredníctvom sociálnych sietí a cez ne hľadajú ďalších podporovateľov, je možné považovať prípadné úspešné zásahy Anonymous voči systémom a komunikácii za možnú zásadnú zmenu v ich fungovaní a náboroch.