Stratil sa pes alebo mačka: čo spraviť, kam napísať a ako postupovať?

0
6830

Bandog malýPokiaľ sa stratí psík, alebo mačka netreba hneď robiť paniku. Rovnako tak nemá každý hneď všetky spomínané možnosti, znalosti a chuť, preto s pokojnou hlavou potrebujete zopár rád a tie aj skúsiť. V prvom rade sa ho pokúste nájsť sami, zväčša sa stane, že psík sa sám vráti. Ak sa nestal obeťou únosu, čo žiaľ tiež nie je ničím výnimočným, alebo cieleného vydierania, čo sa už na Slovensku tiež stalo, potom ho možno niekto prichýlil, dostal sa do útulku, alebo sa túla. Neskúsený pes sa môže stať obeťou nehody na cestách, ale v dnes radšej s niečím takým nepočítajme. Dnes môže pomôcť čipovanie psa, veterinár a aj útulok hneď pri nájdení psa zistí, komu patril. Taktiež pes nájdený mŕtvy je hneď identifikovateľný. Lenže stále je ešte veľa psíkov, ktorí čip nemajú. Aké sú teda všeobecné rady pri hľadaní psíka realizovateľné bežným človekom?

  • Kontaktujte známych, najmä takých, u ktorých ste so psom už boli. Informujte priateľov cez Facebook, zverejnite pre každý prípad informácie o psovi, fotografiu, poznávacie znaky.
  • Vyhľadajte útulky v okolí a telefonicky ich kontaktujte, či im nikto nedoviezol, alebo nenahlásil túlavého / strateného psa. Nechajte im kontakt v prípade, že by sa pes našiel.
  • Kontaktujte mestskú políciu, či im nebol nahlásený túlavý pes na odchyt. Aj im nechajte kontakt, ak by sa pes našiel.
  • Určite však vyhľadajte niektoré portály, ktoré sa orientujú na inzerciu hľadaných stratených psov. Pár tipov nájdete nižšie.

Po 2 dňoch:

  • Pokiaľ nepomáhajú sociálne siete a priatelia, stále môžete využiť verejnosť (pokojne aj skôr, ako za dva dni). Letáky s fotografiou psíka, kontaktom a jeho popisom sa neraz objavujú na stĺpoch. Skúste to aj vy.
  • Poproste o pomoc aj predajne s chovateľskými potrebami, kde občas pomôžu tiež vyvesením takéhoto plagátu. Ak totiž psa nájde niekto, čo sa rozhodne si ho nechať, lebo si myslí, že je opustený, ide často do predajne s potrebami pre chovateľov, aby si kúpil vôdzku a podobne.
  • Výrazne nápomoční môžu byť aj veterinári. Každý pes potrebuje starostlivosť a aj najdúcha dobráci donesú na prehliadku, aby mu pomohli. Veterinár tak môže byť pripravenný na to, že mu niekto presne podľa popisu psíka donesie. Dobrý veterinár s priestorom na plagát a cítiaci význam tohto hľadania vám pomôže.

Po 2 týždňoch:

  • Kontaktujte opäť útulky. Pre jedného psa toho žiaľ často nedokážu veľa spraviť a tak sa môže pokojne stať, že aj po jeho náleze vám nezavolajú. Pomerne bežné vo veľkých útulkoch a pri veľkej obmene zamestnancov a dobrovoľníkov.

Po nájdení psíka však odporúčam kontaktovať mnohé z týchto miest, že pomoc už nie je potrebná a následne obmedziť možnosti jeho úniku, inak opakovanie celého postupu na niektorých miestach môže byť chápané ako inak, ako neschopnosť chovateľa.

Portály orientujúce sa na stratených psov a snahu nájsť ich:
Pri podávaní inzerátu sledujte dôležitý fakt, či má portál pri iných inzerátoch vôbec dátum. Niektoré totiž po zobrazení inzerátu nezobrazia dátum a tak im ľudia nevenujú pozornosť v domnienke, že môže ísť o roky starý inzerát. V inzeráte vždy uveďte rasu, popis, rasy, mesto, dátum približnej straty, všetky poznávacie znamenia, farba obojku, labky, prípadné chybičky krásy a podobne. Neraz sa stane, že človeku, čo psa nájde, napadne zadať do vyhľadávania: stratený pes bígel modrý obojok nové zámky – a pokiaľ ste to dali do inzerátu, máte krásne šance na jeho nájdenie.

  • www.HAV.sk – náš portál HAV.sk okrem bežnej psej inzercie slúži aj tým, čo svojich psíkov hľadajú. Stačí nahrať fotografiu alebo dve, niekoľko údajov, kontaktné údaje a všetko je bezplatné. Jediné za čo sa platí je snaha zverejniť inzerát na profesionálne chovateľské potreby, granule a podobne. Skúste to teda aj tu.
    LINK: http://www.HAV.sk
  • Psickar.sk – aj tu je pomerne bohaqtá ponuka stratených psíkov.
    LINK: http://www.psickar.sk/stratil-sa
  • Komora veterinárnych lekárov taktiež priamo ponúka pomoc stratených zvieratkám. Skúsiť to môžete priamo na ich stránkach a inzerát je možné poslať emailom.
    LINK: https://www.kvlsr.sk/stratil-som-psa
  • CAS.sk – pomôcť môže aj známy denník a jeho internetová podoba. Chce to však vždy nejaký príbeh, pri ktorom sa pes stratil, niečo až srdcevrúce, napríklad príhodu, alebo niečo, čo psa vyzdvihne a spraví ho zaujímavým. Napríklad ak niekomu niekedy zachránil život. Inak pre veľmi málo obsahu nemusíte mať šťastie, že si len tak obyčajného psa niekto všimne, najmä ak je nutné si text k nemu vymýšľať, alebo ho z vás ťahať.
    LINK: http://vas.cas.sk/rubrika/1332/vasi-milacikovia
  • JOJ.sk – v sekcii stratených zvierat je možné pridať aj svojho psíka, či iné zvieratko. Celkom hore je možnosť pridania vlastného článku.
    LINK: http://krimi.noviny.sk/stratene-zvierata.html