Správna hudba na pracovisku, či pre zákazníkov. Akú vybrať?

0
3190

Že hudba na pracovisku pomáha, o tom nemôžeme pochybovať. Viacero výskumov, ale aj osobné zistenia ľudí zistili, že sa im lepšie pracuje, ak v pozadí ich práce hrá hudba. Akonáhle začalo vysielať rádio, ľudia využívali jeho vysielanie na spríjemnenie práce. Ak si zoberieme ako príklad hodinára, zlatníka, či robotníkov, ešte v minulom storočí mu nehrala žiadna hudba k práci. Sú nám známe prípady, kedy zamestnávatelia chceli ísť s dobou a pustili ľuďom gramofón. Terapeutické účinky hudby si uvedomoval možno aj Andy Dufferson, postava z filmu Vykúpenie z väznice Shawshank, keď tak veľmi stál o pustenie hudby celej väznici. Rádio BBC v 40-tych rokoch vysielalo počas dňa hudobný program – hudba k práci, ktoré bolo na robotníckych pracoviskách, v dielňach aj niektorých kanceláriách obľúbené a podobný nápad okukali aj Američania a Japonci neskôr. Platí to aj dnes. Volíme hudbu, minimálne rádiovú, alebo konkrétne skladby a albumy, na spríjemnenie práce.

Hudba na pracovisku totiž:
– odbúrava stres
– stráca sa pocit úplnej samoty
– pôsobí na náladu
– správny výber hudby pôsobí aj na výkonnosť a efektivitu práce

Nemusíme byť vedci, aby sme vedeli, že hudba pôsobí na každého. Stále však máme na mysli hudbu, nie šialenosti, ktoré sa za hudbu považujú omylom ako Hiphop, Rap a niektoré experimentálne žánre, ktoré skôr človeka privedú do zúrivosti a an pokraj šialenstva ak 15 minútový tuctuc track zmení svoju podobu počas celého trvania len tri krát. Deťom púšťali kedysi Mozarta, vraj sú pokojnejšie a pôsobí to aj na ich inteligenciu. Niečo na tom bude, lebo rodičia, ktorí sa k tomu odhodlali pozorovali neraz účinky aj na sebe.

Správna hudba na pracovisko?
Nech vyberiete čokoľvek, nemožno to počúvať stále dookola. Ak ale musíte vybrať niečo vhodné a mala by to byť vážna hudba, výber máte ľahký a jasný. Pokiaľ sa to hodí, podniky s vianočným tovarom môžu pustiť vianočný výber, nech hrá v pozadí. Pracoviská a kancelárie môžu použiť takú hudbu ako je napríklad známa interpretka a vlastne asi kráľovná pokojnej motivujúcej hudby so slovami – Norah Jones.

Ďalší, ktorých možno pokladať za interpretov vhodných do reštaurácie, príliš neformálnych úradov a do čakární. Sú to napríklad: Jamie Cullum, Katie Melua, Will Young, Norah Jones. Na miestach, kde sa hodí aj staršia hudba je určite dobrý Frank Sinatra, možno Ding Crosby. Na Slovensku je bežné stretnúť sa aj s klavírnou hudbou Richarda Claydermana.

Zlá hudba k práci? Aj tá existuje, v rádiu
Ak teraz nerátame všetky tie kvázi žánre hudby, ale máme na mysli hudbu dostupnú – rádio, ťažko možno považovať za dobré rádio také značky ako Europa 2, v niektorých častiach dňa aj Fun Rádio a Rádio Express. Reklamné bloky a ba čo horšie, neustále opakujúce sa moderné skladby vôbec nepôsobia motivujúco a na odbúranie stresu. Hudba týchto rádií dokáže pôsobiť na mladých do 25 rokov, ale úplne opačne má účinok na skúsenejšiu generáciu. Ľudí napríklad dožierajú niektoré kampane, ktoré nakoniec nedávajú zmysel, ako ZOO na Europe 2, šplechy Leoša Mareša „Dnes se podíváme na to…“ a heslo „Živé medzi mŕtvymi“, čo je az internetových diskusií jasný dôvod prepnutia hocikam inam. Na Funrádiu sú to podivné mixy hudby a verzie skladieb, či len ich prechodu z jednej na druhú, kde sa ľudské ucho občas snaží hudbu dorobiť / domyslieť, no keď tóny nesedia a stále nesedia a nesedia ani po skončení pesničky, ťažko hovoriť o dobrom mixe. Mix hudby počas dňa vo verejnom éteri? Taká hudba pripúta pozornosť tých, čo verziu skladby poznajú v originále, hrá sa s ich mysľou „Toto je tá verzia?“ „Je to akési divné, tieto zvuky sú tam nové…“, „To ja zle počujem, alebo je autor hluchý?“ a nakoniec človek rieši niečo, čo pri známej pesničke inak nerieši.
Za zlú hudbu možno považovať aj to, čo možno sledovať na Slovensku v nákupných centrách. Najmä obchody s odevmi a športových potrieb sú toho príkladom. Zákazník príde do obchodu, hudba kričí, búcha, trieska, predavačky bolí hlava, znudené a nepríjemné, či mladé a nadšené, že majú diskotéku v práci.

Hudba na pracovisku je dôležitá. Problémom môže byť pri zmiešanom kolektíve nájsť to pravé, alebo nájsť aspoň kompromis. V komentároch uvítame vaše tipy na vhodnú hudbu na pracovisku.