Slováci musia platiť zdravotné poistenie z výhry, aj z vedľajšieho príjmu

3
2671

Vízia Slovenska, autor grafiky Július CarpoNa viacerých miestach na Slovensku by sme v posledných dvoch mesiacoch našli množstvo naštvaných ľudí. Už sme si zvykli, že z každej zarobenej koruny odovzdávame na daniach štátu peniaze, a z týchto peňazí majú vysoké platy naši politici a z týchto peňazí sa financujú rôzne projekty, rozpočtové záležitosti a kŕmime nimi aj tých, čo nič robiť skrátka nechcú. Ale ťažko si budeme zvykať, že máme platiť ešte dodatočne zdravotné poistenie zo zisku a aj z výhier. To, čo stráca logiku je fakt, že ide o zdravotné poistenie. V skutočnosti však žiadne poistenie, pretože tú istú slabú zdravotnú starostlivosť dostáva na Slovensku tak isto makač a drieč, a tú istú starostlivosť v rovnakom rozsahu dostáva aj flákač, ktorý si chodí maximálne privyrábať niekde stavbe, či na zemiakové polia. Spravodlivosť na Slovensku v tomto prípade neexistuje žiadna. Tu je pár príkladov za všetky.

Platba zdravotnej poisťovni z výhry
Už sa objavilo mnoho výziev na zaplatenie zdravotného poistenia z rôznych výhier. Dobre sa rozpamätajte, čo všetko ste v roku 2011 vyhrali. Či ste z toho zaplatili odvody do zdravotnej poisťovne. Dobre čítate – zdravotná poisťovňa, ktorá nemá nič spoločné s tým, či ste náhodou vyhrali mobil, nejakú elektroniku, alebo nebodaj zájazd. Nuž a to by sme neboli na Slovensku zmagorenom láskou po vymáhaní, vydieraní a zdieraní z najvyšších miest – pokiaľ nezaplatíte, počká si vás exekútor. Stačí dokonca zadať nesprávny variabilný symbol, alebo o pár centov menšiu sumu ako mala byť, a váš dlh sa stále považuje ako nesplatený (v prípade zabudnutia variabilného symbolu ide o nespárovanú platbu, v konečnom dôsledku stále v systéme neuhradený dlh.)

Poctivosť a zarábanie sa neoplatí
Napísal nám Tado zaujímavý postreh.

„Milá redakcia,

Môj príbeh je krátky ale možno zamotaný. Táto krajina sa o mňa nikdy nepostarala a nikdy nepostará. Musel som sa postaviť na vlastné nohy a nájsť si dve práce. Popri tom sa mi darí robiť stránky, ale aby som spravil poriadnu stránku, musím kúpiť práva na fotografie. Nie som živnostník, pretože by ma to doslova zabilo a prišiel by som ešte o viac. Skúsil som a nikdy viac. Môj trvalý pracovný pomer potrebujem zachovať a ten vedľajší byť na živnosť tiež nemôže. Nie som teda podnikateľ. Dovolil som si však previniť sa tým, že som nakúpil nejaké internetové domény, staršie webstránky, fórum odbornej tématiky, renovoval ich a chcel zarobiť. Bol to rok 2011, kedy sa mi podarilo zarobiť v naozaj úmornej práci a trápeniu sa hodiny a hodiny na webe krásnu sumu niečo menej ako 1000 EUR, z reklamy, z predaja stránok a pod. Avšak po prepočítaní nákladov, nakúpených investovaných peňazí, fotografií pre webstránky a iných, šlo nakoniec o zisk len 380 EUR za celý rok. V marci 2012 mi v práci odmietla firemná účtovníčka spraviť daňové priznanie aj z vedľajších príjmov – vraj to už nie je jej vec. A tak som si zaplatil pani, ktorá to spravila. Áno, spravila, že som zarobil necelých 400 EUR, ale niekde uviedla, že pôvodne to bolo niečo menej ako 1000 EUR. Keď prišlo platiť dane, vlastne ma ani neprekvapilo, že platím sumu z tých 1000 EUR. Od poctivého daňového priznania v marci a platby daní v máji ubehlo pár mesiacov. Medzitým som sa dostal do poriadnej šlamastiky nie mojou vinou, žijem na dlh. Nemám ani na chlieb. Čo ma však dorazilo najviac bol v septembri list od mojej zdravotnej poisťovne, ktorá odomňa žiada celkom slušnú dvojcifernú sumu za nejaké vedľajšie príjmy. A to akože za čo? Áno, dožralo ma to. Doslova ma to naštvalo, lebo je nenormálne aby odomňa zdravotná poisťovňa pýtala peniaze za niečo, čo nemá so zdravím nič. Za tých 380 mi čas strávený na počítači, trápenie a úmorná práca do neskorých nocí naozaj nestála a ešte niekoľko mesiacov potom ma čaká list, kde žiadajú platiť, inak sa môžem tešiť na exekútora.

Vždy som bol ako dieťa hrdý na to, že som Slovák. V poslednom čase ma mrzí, že som Slovák, pretože Slováci sú aj tí hore, čo nám toto spravili. Platiť zdravotné poistenie je nezmysel.“

Už ani podnikať sa neoplatí
V priebehu minulého týždňa sme sa mali možnosť stretnúť s pánom Jánom, ktorý len nedávno zrušil svoju živnosť. Podľa jeho slov sú podmienky podnikania katastrofálne. Kedysi účtovník a ekonóm v jednom s dobrým menom, dnes chudák, tvrdí, že kríza spravila svoje a namiesto toho aby krajina občanom pomohla, ich zdiera ešte viac a žmýka ich z každej strany. „Podpora podnikania je u nás už len slovné spojenie. Možno niekde sú pre malých živnostníkov dotácie z EÚ, ale aj o tie veľmi rýchlo človek príde pre všetky odvody a človeku zostanú len oči pre plač. Štát si vezme späť, čo ako hrdina dal pri púšťaní sa do podnikania ako dotáciu…“ dodal na koniec nášho krátkeho rozhovoru. Opakovane nám tento stav pripomína počítačovú hru Stronghold, kde keď ako pán zvýšite dane, znížite prídely jedla, začnú umierať ľudia, sťažovať sa na zlé podmienky, zastaví sa rozvoj, porastú choroby a hladomor. Aj toto je celkom možné a už čoskoro…

Už ani zájazd vyhrať sa neoplatí
Pán Miloš vyhral v lete zájazd. Čakalo ho však obdobie nesmiernych sklamaní a strácania nervov. Jednak, že termín a hotel už bol vybraný a daný, ale vo veľmi zlom čase – samozrejme vtedy, kedy to vyhovovalo cestovke a nie jemu. Horšie bolo to, že aj keď pánovi stačil zájazd za 300 EUR, on vyhral zájazd za 700 EUR, z toho musí zaplatiť nie malé dane a ešte teraz dostal strach, že napriek pokazenej dovolenke a strašnému týždňu nie podľa jeho predstáv ho zastihne na budúci rok správa o tom, že má zaplatiť ešte aj zdravotnú poistku z vyhratej dovolenky. Jeho čakanie na operáciu mu to pritom v žiadnom prípade nijako neskráti… Naozaj šialenstvo.

Ak nejaký politik ešte raz povie, že sa snaží ľuďom pomôcť, radi by sme mu ukázali, nech sa pozrie aj sem dole, medzi bežný ľuď, ako veľmi nám táto politika pomohla. Opäť na toto zdieranie doplácajú poctiví a chudobní ľudia. Podnikať a byť čestný sa dnes absolútne neoplatí. Pochopili sme už na viacerých frontoch…

Článok pripravujeme od septembra a priebežne je upravovaný. Vzhľadom na to, že sme ho zhodnotili ako už publikovateľný, ho vydávame v októbri. Priebežne ho budeme dopĺňať o ďalšie vaše skúsenosti a zážitky, ktoré nám stále môžete posielať na email redakcia @ zaujimavosti.net

Použitá fotografia, autor Július Carpo a jeho Facebook stránka

Comments are closed.