Pozor na prácu z domu: pri jej hľadaní narazíte skôr na podvody a trápenie

0
3473

© Bianca, Pokec a zhrozeniePráca z domu je snom mnohých ľudí, najmä mamičiek, alebo imobilných ľudí, ktorí ju hľadajú najčastejšie. Pri jej hľadaní sa však často potrápia aj odborníci v rôznych oblastiach so skúsenosťami aj schopnosťami. Kým grafik a IT to má o niečo jednoduchšie a prácu si hľadá na špecializovaných miestach, ktokoľvek ďalší má problém. A dosť veľký.

Letný test účinnosti inzerátov
Záujemca o prácu cez internet napíše na inzertné portály, na rôzne miesta v sekcii práca a brigády, že hľadá prácu na doma. Je pritom úplne jedno, či sa v tomto prípade jedná o prácu cez internet, lepenie obálok, alebo klikanie na reklamy. V priebehu júla, augusta a septembra sme zaregistrovali 5 rôznych schránok prevažne na slovenských emailových službách. Podali sme spoločne 40 inzerátov na 8 výrazných inzertných portáloch, vždy s iným textom, menom, lokalitou, ako aj požiadavkami a úrovňou napísaného textu. Pochopili sme, že je celkom jedno, čo do inzerátu napíšete, pretože pokiaľ sa nachádza v danej sekcii, dostanete rovnaké ponuky v prípade, ak hľadáte manuálnu prácu, či prácu cez internet. Len v jedinom jednom prípade sa nám na inzerát zameraný skôr na marketing a reálnu správu kampaní ozvala reálna spoločnosť s ponukou. To ostatné? To nás len presvedčilo o tom, že tento svet sa rúti do záhuby, spoločenskej, finančnej, aj morálnej.

Ľahká obeť hyenizácie
Človek, ktorý hľadá prácu na doma, je často zúfalý, finančne na dne, v problémoch a zadĺžený. Nie je to vždy vinou samotného človeka. Mnohí však máme internet a tak na ňom hľadáme aj to, o čom mnohí len počujú od druhých, no reálne priebeh takej práce nepoznajú. Práca na doma. Inzerát, v ktorom niekto hľadá prácu na doma je plný očakávania. Reálne peniaze sú dobré a mladej mamičke odkázanej na čakanie muža po týždňovke zo stavby, aby priniesol zopár drobných, môže práca cez internet vyplniť čas a aj pomôcť. Na to je však nutné, aby nejaký zo sľubovaných nástrojov aj naozaj fungoval. Obsah, na ktorý sme priebežne odpovedali a dokonca s budúcimi zamestnávateľmi debatovali, bol často prehnane amatérsky. V skutočnosti však žiadna reálna práca. Ani jediná zo služieb a firiem, ktoré ponúkali prácu neboli skutočnou firmou na Slovensku a už vôbec nešlo o reálny zárobok, ale len množstvo affilate províznych systémov, kde je nutné zháňať klientov a ďalších ľudí pod sebou, nakupovať služby, alebo oslovovať ďalšie firmy a ľudí pre registráciu pod sebou. Doslovné šialenstvo, ktoré zašpinilo schránky a znechutilo na vždy daný deň prehrabávania sa ponukami, pritom často fascinovalo aj skladbou správy. Na inzeráty, ktoré boli písané na email jednoduchej ženy s jednoduchým premýšľaním, ktorá v inzeráte dokonca uvádza, že je finančne zúfalá, chodili emaily oslovujúce pani Máriu familiárne, alebo osobne tykaním bez okolkov a priamo. Reakcie na inzerát marketingovo „skúsenej Jarky“ naopak prichádzali v podobnom duchu, dokonca v 4 prípadoch tie isté spoločnosti, no 2x s rovnakým textom ako u Lukáša (inzerát hľadajúceho prácu cez internet a s počítačom po večeroch s poznámkou niečoho nenáročného) a 2x s celkom iným textom ako pri pani Márii. K odpovedi na Jarkin inzerát skôr pristupovali so slušnosťou a vykaním.

POZNÁMKA: existuje kategória affiliate systémov, ktoré vám vyplácajú províziu, no nie zo sveta rôznych nejasných prác, alebo zárobkových systémov. Ide o provízne systémy, ktoré prinášajú reálny zisk reálnym ľuďom, reálnym firmám a hlavne reálnym portálom. Ak máte stránky a blog, dá sa zarobiť napríklad zapojením do predaja a sprostredkovania predaja leteniek, či kníh, hier a podobne. Podrobnejšie čisto o tejto oblasti informujú tieto stránky o províznych systémoch, ktoré sú reálne a nemajú nič spoločné s pochybnými službami a pyramídovými hrami, ktoré vás chcú vtiahnuť do „práce“ a získavaní ľudí. Tu je to o niečom inom, reálnejšom, no viazanom na fakt, že musíte mať svoj navštevovaný web.

Zopár čísiel a faktov
Dorazilo nám spolu asi 140 emailov za viac ako 2 mesiace na celkovo 40 inzerátov. Z celkového množstva bolo približne polovica emailov len reklamou na nejaký systém, ktorý má priniesť zárobky. Najčastejšie šlo o pochybné stránky prevádzkované na bezplatných blogoch ako WBL.sk, alebo eStranky.cz a podobne. Až tu ste sa mohli dočítať o „úžasnom systéme na zárobok“ alebo o firme, ktorá vám zmení budúcnosť. Takmer vždy tieto stránky obsahovali odkaz na nejakú zahraničnú, či oficiálnejšiu službu, kde odkaz skrýval affilate kód. To znamená, že ak naň kliknete a zaregistrujete sa, v skutočnosti prinesiete zisk tomu, kto stránky vytvoril a svoj kód do nich skryl. Malá ukážka nižšie, z jedného takéhoto emailu. Skutočný odkaz vždy uvidíte celkom dole vo vašom prehliadači. Tam sa zobrazí cesta, kam naozaj odkaz vedie (obrázok a detail v dolnom ľavom rohu).

Práca cez internet

Tá druhá polovica emailov uvádzala tieto „aff“ provízne odkazy už rovno do emailu. Keďže po kliknutí na takýto odkaz sa pripočíta provízia tomu, čo odkaz poslal, osobne som odpovedal asi na 14 takýchto emailov správou: „Dobrý deň, práve som dokončila registráciu. Ďakujem. Ale použila som doménu s koncovkou a to za lomítkom som už nedávala, lebo sa mi to nezdalo.“

Práca cez internet

Hoci v skutočnosti žiadna registrácia neprebehla, daná odporúčajúca osoba istotne nebola nadšená z takéhoto emailu. Zo 14 emailov prišla v priebehu max do dvoch dní 11x odpoveď. 8x v zmysle, že je nutné sa registrovať znova cez celý odkaz, pričom v dvoch prípadoch odporúčateľ písal, že nezískam všetky bonusy (hlúposť, keďže len on nezíska bonusy). 2x v zmysle, že je to pokazené, lebo odkaz bol dôležitý. 1x prišlo reálne priznanie, že tak odporúčateľ nič nezíska, ale poprial mi veľa šťastia vo fungovaní a bol by rád, ak by som jeho email a celý odkaz preposlal niekomu, čo službu môže využiť.

Práca cez internet

99% bezcenný bordel
V schránke môžete pomerne rýchlo nazbierať podobný obsah pri podobnom dopyte práce cez internet aj vy. Obsah schránky sa bude následne skladať z emailov zložených prevažne z fráz, ktoré už v úvode hovoria len vo všeobecných nepresných vetách o výnimočnosti systému, potom o úspešnosti a o sumách, ktoré je možné zarobiť. Ak sa nespomína suma, tak sa spomína niekoľko slov, ktoré majú vyvolať pocit, že budete za vodou. Množstvo takých správ obsahuje slová ako klient a provízia, ale zo 140 emailov nám bolo jasné asi len pri 20 z nich, čo je náplňou práce. Na všetky ponuky, aj napriek odporúčaniu na stránky s vysvetlením, sme odpisovali správu so žiadosťou o poskytnutie náplne práce, fungovaní spoločnosti a kritériách pre prijatie do zamestnania (aj napriek poznaniu, že o skutočné zamestnanie nejde). Množstvo ponúk odpísalo späť stručne, veľa krát opäť bez spresnenia reálnej náplni práce. O bezcenný bodrel v schránke ide najmä preto, že v chaotických ponukách, ktoré nedávajú logiku a sú postavené na pyramídových zárobkoch, systémoch, hľadaní klientov a odporúčaní služieb a mnohom inom, je ťažké sa vyznať aj človeku, ktorý si myslel, že ho táto oblasť neprekvapí. To, čo je vašou pracovnou náplňou sa dozviete niekedy po hodine lúštenia medzi riadkami a aj tak v tom nebudete mať jasno.

Práca cez internet

Ako rozoznať bezcenné a podvodné ponuky?
O skutočnú prácu naozaj nešlo v 99 percentách. Všetko zložené z provízií za odporúčanie a z pochybných stránok ani nemožno považovať za reálnu prácu. Platenie odvodov, pracovná zmluva, reálnosť výplaty a reálnosť adekvátneho ohodnotenia za čas strávený za počítačom je nereálna. Na webe existujú aj blogy, ktoré upozorňujú na množstvo takýchto systémov a podvodníkov, pochybných serverov a systémy, ktoré ponúkajú zárobok za pár hodín času z domu, no skutek utek. Rozoznať je ich možné celkom jednoducho a stačí sa riadiť niekoľkými pravidlami:

  • Obyčajný človek z free emailu vás oslovuje s ponukou práce na systéme, ktorý odporúča z freewebhostingových stránok s hnusnou grafikou, nedokonalou štylizáciou, úpravou, bez zmyslu pre dizajn a grafiku. Už tu by vám malo niečo smrdieť.
  • Obyčajný človek vám ponúka prácu (človek bez podpisu, predstavenia spoločnosti, bez firemného emailu a bez firemnej adresy) na stránkach, z ktorých nechápete, čo je náplňou práce a za akých podmienok môžete pracovať
  • Odkaz, ktorý vás má naviesť na miesto, kde nájdete viac informácií nesmie viesť na adresu, ktorá je dopĺňaná napríklad doména.com/aff/2154552, alebo doména.com/member=6654, alebo doména.com/referal?12122 a podobné. Vtedy totiž ide vždy výlučne o systémy, ktoré vás priamo neoslovujú, ale ide o niekoho iného, čo sa len priživuje na situácií adresáta a chce sa priživiť pri snahe adresáta o zárobok.
  • Ponuka sa vyhýba, alebo neinformuje o zamestnaní, o zmluve, spôsobe vyplácania, spôsobe uzatvorenia pracovného pomeru, zároveň neexistuje reálny kontakt na danú spoločnosť adresný aj telefonický, cez ktorý by bolo možné získať viac informácií.
  • Na ponuky práce u slovenských firiem, ktoré neuvádzajú kontaktné údaje a údaje o firme, nie sú dohľadateľné v registroch firiem a nie sú tak oprávnené zamestnať, alebo vyplácať ľudí, ani neodpovedajte.
  • Na ponuky zahraničných firiem nereagujte, pokiaľ neprinášajú slovenský preklad svojich podmienok, nemajú slovenské zastúpenie v prípade reklamácií, problémov a komplikácií a neobsahujú dostupný kontakt.
  • Email s ponukou už na prvý pohľad nevyzerá ako reálna ponuka zamestnania.
  • Služba, alebo ponuka vám neponúka pracovnú zmluvu a ani dohodu o vykonaní práce, prípadne vyžaduje podpísať nejaké zmluvy, ktoré stále nie sú pracovnou zmluvou – od toho ruky preč!
  • Svoj životopis nikdy neposielajte bez prvého vyžiadania a už vôbec nie firmám, ktoré ste si nepreverili pred tým dostatočne. Nejeden záujemca o prácu cez internet aj na takéto pochybné ponuky rovno posiela životopis. Ten obsahuje množstvo osobných údajov, ktoré sa dajú aj zneužiť.
  • Naučte sa sledovať vyhľadávače a dané systémy a firmy na fórach. Ľudia často diskutujú o rôznych veciach, odporúčajú a varujú iných. Dozviete sa tak veľmi často pomerne rýchlo, či je ponuka reálna, alebo je to skutočná firma s reálnou možnosťou platiť.
  • Naozaj si myslíte, že veľké firmy s prestížou budú oslovovať jednoduchých ľudí v obyčajnom inzeráte?

Čo sme sa z nášho testu dozvedeli?
Určite to, že len jediná ponuka bola reálnou prácou zo všetkých 140 prijatých emailov, a prichádzajú ďalšie. Obsahom je odporúčanie na iné systémy, pričom na vás chce v skutočnosti len niekto zarobiť a priživiť sa. Hneď je veľký problém dozvedieť sa, čo je náplňou práce a ako systém funguje. Dôverčivý a zúfalý človek sa však v systéme môže naučiť chodiť a niečo málo zarobiť. Stále však nie adekvátne k strávenému času a úsiliu. Skutočnú prácu si totiž cez internet naozaj nenájdete, pokiaľ sa spoliehate na inzeráty. Okrem straty veľkého času, možné zdravia a logického myslenia z manipulatívne pripravených textov malej časti týchto služieb sa dá prísť k ešte väčšej mizine, v akej ste boli na začiatku.

 

Foto použité v článku ako horná ilustrácia: Bianca foto, ďakujeme