Pozor na falošné inzeráty: beztrestne vás okradnú o stovky eur

0
3871

Ak si chcete dnes privyrobiť, žiaľ dá sa to pomerne ľahko pomocou podvodu na internetovej inzercii. Opakovane upozorňujeme na rôzne prípady „pomoc“ niekomu inému na sociálnych sieťach, čo potrebuje prijať kód pre bazos.sk, najväčší inzertný portál na Slovensku. S týmto kódom však v takomto prípade podvodník chce vydať inzerát, ktorý je viazaný na niekoho iného. Stále ukrytý niekde mimo vydáva inzerát, s ktorým dokáže od ľudí vylákať ďalšie peniaze bez toho, aby reálne niečo predával. Pokiaľ naozaj pošlete vopred nemalú sumu na takýto inzerát, peniaze a ani tovar už viac nemusíte vidieť. Sto eur je pre mnohých Slovákov obrovská suma. Pre políciu však veľmi malá rovnako ako pre banky, ktoré odmietajú s políciou spolupracovať a hoci sa dopátrajú, kam peniaze dorazili, banky to v žiadnom prípade neprezradia, kým nejde o veľkú škodu.

falošný inzerát podvodníci

To je aj náš prípad, keďže celé pátranie po drzom podvodníkovi nakoniec zastalo celkom na konci na neznámom mene neznámeho majiteľa účtu v ČSOB banke s údajným menom majiteľa Dana Revayová (Po prevode v rámci rovnakej banky to meno zobrazí). Nič viac však banka neodhalí, ani o ktorú z tridsiatich žien s týmto menom u nás ide a ani či peniaze ďalej putovali niekam inam. Čoraz viac sa teraz naplnia inzercie nepotrebnými a údajne nevhodnými darčekmi. Preto buďte ostražití.

Falošný inzerát na každom kroku
Podvodník, ktorý sa vydáva za Elišku má momentálne viacero inzerátov. Ako to vlastne vyzerá a ako to robí? Oprávnenie pridať inzerát je možné sfalšovať rýchlo. Už sme na to upozornili v tomto článku a jeho novšej verzii s novou fintou. Následne stačí vymyslieť popis, predávajúceho pomenovať ženským menom (v popise stačí vytvoriť dojem neuváženého predaja, snahy o čo najrýchlejšieho predaja neskúsenou používateľkou a dojem je dokonaný), uviesť neexistujúci mobil a lákať ľudí do pasce. Pozrite si jeden taký príklad.

Na bazos.sk reagujete na úžasný inzerát

Eliška, podvodník Bazos

Fotografie sú v skutočnosti pokradnuté z iných portálov

Eliška, podvodník Bazos

Ako spoznať podvodný inzerát a podvodníka
Narazili sme na niekoľko inzerátov, ktoré vykazujú prvky podvodu. Ide o nasledovné vlastnosti, ktorých viac násobný výskyt, či kombinácia musí byť upozornením, že inzerátu nemožno celkom veriť.

  • Inzeráty žiadajú bezpodmienečnú platbu vopred
  • Používali fotografie z internetu, nie vlastné, prípadne kopírované z iných inzerátov (opakovane používaný obrázok v rámci konkrétneho inzertného portálu nesie vodoznak výraznejší, než iné, pretože je nasadzovaný ako ochranný prvok dva a viac krát na to isté miesto. Prípad na obrázku vyššie.)
  • Ponúkali zámerne šialene nízke ceny, ktoré ľudí prinútia rýchlo konať
  • Predajca je z Českej republiky a vyžaduje peniaze vopred. Môže priamo spomenúť, že je to z dôvodu zlých skúseností.
  • Jeho inzerát je hnusne napísaný českou slovenčinou, prípadne si sám protirečí
  • Predajca predáva priveľa mobilných telefónov
  • Predajca dokonca strieda mestá, z ktorých pochádza a vec predáva
  • Predajca má viac inzerátov a v nich má rovnaký termín nákupu drahých vecí a elektroniky (platnosť záručného listu)
  • Na jeho mobil sa nedovoláte a telefonickú komunikáciu bude odmietať
  • Osobný odber nebude odmietať, no ak by sa schyľovalo k uzavretiu dohody a podmienok osobného odberu, nebude odpovedať, alebo sa bude odberu odrazu vyhýbať
  • Neuveriteľne výhodný inzerát je pridlho online a ani nie je topovaný (zväčša, pretože si to vyžaduje 2x podvod voči niekomu na sociálnych sieťach, koho zneužije na zaslanie SMS)

Rada ako postupovať ak ste podvedení
Dôležitá rada pre všetkých oklamaných. Ak ste prišli o 50 alebo 200 EUR, je to celkom jedno. V každom jednom prípade zavítajte na najbližšie policajné oddelenie a podajte trestné oznámenie vo veci internetového podvodu v inzeráte. Polícia je na niečo také pripravená. V niektorých prípadoch je nádej, že sa nájde viac postihnutých v jednej veci a začne sa trestné konanie. To by však najskôr museli ľudia na políciu chodiť a tieto problémy nahlasovať. Keďže však minimum ľudí nahlasuje svoje problémy a podvodníkov, majú žne celoročne a sú takmer nepostihnuteľní.

  • Pobavte sa na inzerátoch, ktoré zverejňujú ľudia na vymyslené telefónne čísla. Tu je nekalých inzerátov hneď niekoľko a svoje peniaze už neuvidíte. Ukážka (na inzeráty radšej nereagujte) – odporúčame fingovať záujem a baviť sa na tom, čo vám niektorí špecialisti z tohto odkazu budú písať ako odpovede.