Poznáte rozdiel medzi whisky a whiskey? A čo vám hovorí bourbon

1
7128

Ak si myslíte, že v tomto tmavom alkohole nie je žiadny rozdiel, vyvedieme vás z omylu. Prejdeme si rozdiely medzi týmito destilátmi a pridáme k nim aj tip na servírovanie.

Whisky

Whisky je alkoholický nápoj destilovaný z obilnín. Podľa zákona zreje minimálne tri roky, a to v drevených sudoch.

Škótska whisky

Škótska whisky je asi najznámejšou whisky. Destiluje sa len dvakrát. Základnou surovinou pri jej výrobe je jačmenný slad, ktorý po pridaní kvasiniek zreje v dubových sudoch najmenej tri roky, a to na území Škótska.

Názov whisky pochádza z galského spojenia „uisge beatha“, čo v preklade znamená živá voda. Jeho skracovaním v slovnom podaní vzniklo slovo „usky“, od ktorého to už k whisky nie je ďaleko.

Za škótsku whisky sa považuje len tá, ktorá je vyrábaná v Škótsku. Pri jej výrobe sa nepoužívajú žiadne enzýmy a musí zrieť v dubových sudoch. Ďalej musí obsahovať minimálne 40% alkoholu a do výsledného produktu sa môže pridávať iba voda a karamel. Jednou zo známych škótskych whisky je aj 12-ročná miešaná whisky Chivas Regal.

Sladová whisky

Sladová whisky nesmie obsahovať inú obilninu ako jačmenný slad. Je niekoľko druhov jačmeňa, avšak najvhodnejším je druh Golden Promise, ktorý sa používa najmä v Škótsku. Vyrábať sa môže iba špeciálnou metódou destilácie, ktorá produkuje chuťovo bohatší destilát.

Existujú rôzne druhy sladovej (malt) whisky. Single malt whisky je napríklad sladová whisky z jednej pálenice. Single cask whisky je zasa whisky stáčaná iba z jedného sudu. Väčšinou sa totižto whisky mieša z viacerých sudov rovnakého veku. Dosahuje sa tak optimálna chuť. Sladová whisky je základom známej škótskej miešanej whisky Johnnie Walker.

Obilná whisky

Obilná whisky sa vyrába prevažne zo pšenice alebo z kukurice. V Škótsku sa ale nachádza len niekoľko páleníc, ktoré vyrábajú obilnú whisky.

Väčšinou sa na trh dostanú skôr miešané whisky vďaka svojej vyváženej chuti. Takáto whisky sa vyrába približne z 15 až 50 druhov sladových a niekoľko obilných whisky rôzneho veku. Zato objemovo obsahuje miešaná whisky viac obilnej ako sladovej whisky. Existujú ale aj čisté sladové miešané whisky, ktoré obsahujú len sladové whisky.

Ako piť whisky?

Škótska whisky sa pije najčastejšie “čistá” bez ľadu alebo s ľadom. Ak pijete škótsku whisky čistú, skúste si do nej pridať niekoľko kvapiek vody. Pomôže to odhaliť chuť alkoholu.

Whiskey

Názov whiskey sa používa pre rovnaký destilát ako je whisky, ale v Írsku a v USA. Takisto sa vyrába destiláciou obilnín a zreje v drevených sudoch. Po fľašovaní musí obsahovať najmenej 40% alkoholu.

Sú rôzne druhy whiskey, medzi ktorými sú podstatné rozdiely. Tie ovplyvňujú nielen ich chuť, ale aj ich názov.

Írska whiskey

Aký je rozdiel medzi írskou whiskey a škótskou whisky? Nie je to len o písmenku e. Škótska whisky sa destiluje dvakrát, no írska whiskey sa destiluje až trikrát. Na jej výrobu sa používa najmä jačmeň a dozrievať musí v Írsku po dobu najmenej troch rokov. Známym príkladom je miešaná whiskey Tullamore Dew.

Americká whiskey

Americká whiskey je obilný destilát vyrábaný na území USA. Zreje v drevených sudoch a výrobný proces je podobný ako u škótskej whisky alebo írskej whiskey.

Odlišuje sa výrobnou zmesou, ktorej súčasťou je v tomto prípade aj kukurica.

Rozoznávame šesť typov americkej whiskey. Je to bourbon whiskey a potom ražná, pšeničná, sladová, ražná sladová a kukuričná whiskey.

Bourbon

A dostávame sa k bourbonu. Ako sme už zistili, ide o druh americkej whiskey. Aby sa ale whiskey mohla nazývať bourbonom, musí sa vyrobiť zo zmesi obilnín, v ktorej má kukurica podiel minimálne 51%. Zvyšok môže byť napríklad raž či pšenica.

Ďalšou podmienkou na tvorbu bourbonu je destilácia na území USA a zrenie v dubových sudoch bez pridania prísad. Príkladom je Bulleit Bourbon Frontier, ktorý vyhral zlato v súťaži World Spirits Competition.

Ako si ľahko zapamätáte rozdiel medzi whiskey a whisky?

Krajiny, ktoré majú v názve E, vyrábajú whiskey. USA ako United States a Írsko ako Ireland. Krajiny bez E v názve majú whisky. Teda napríklad spomínané Škótsko, Kanada, Japonsko či Slovensko.

Zasa sme o niečo múdrejší. A teraz, čas na pohárik. 🙂

Comments are closed.