Aj dejiny umenia majú svoje PIKOŠKY. Toto sú tie najhorúcejšie!

0
4837

História ľudstva ide ruka v ruke s dejinami umenia. Jednotlivé epochy vždy definoval určitý štýl, umelecký sloh a svetonázor. Je naozaj zaujímavé sledovať, ako sa s vtedajším aktuálnym dianím menil význam kultúry a celkový kontext. Ale celé dejiny vôbec, aj tie týkajúce sa umenia, majú svoje zaujímavé zákutia, o ktorých možno mnohí nevedia.

mona-lisa-dejiny-umenia-clanok

Vedeli ste, že…

  • Jediné dielo, ktoré predal Vincent van Gogh počas svojho života, nieslo názov Červená vinica. Tento obraz si kúpila istá Belgičanka Anna Boch.
  • 4 z 21 najdrahších obrazov predávaných na aukcii sú diela V. van Gogha a ďalšie 4 od Picassa.
  • Salvador Dalí sa pri tvorbe svojho fenomenálneho obrazu, na ktorom sú známe roztápajúce hodiny, inšpiroval roztápajúcim sa syrom camembert na slnku.
  • Leonardo da Vinci bol vegetarián a aktivista za slobodu zvierat. Niekedy si vraj kúpil na trhu vtáky len preto, aby ich následne mohol vypustiť späť na slobodu.
  • Picassove krstné meno je neuveriteľne dlhé – Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruíz y Picasso. Picasso bolo meno jeho matky, ktoré si nakoniec ponechal.
  • Údajne prvé slovo, ktoré sa Picasso naučil vysloviť, bolo ceruzka.
  • Prvý film na svete vôbec sa volá Príchod vlaku do stanice La Ciotat. Tento počin majú na svedomí bratia Lumiérovci z roku 1895. A dej? Ten do bodky presne opisuje názov. Keď si pustíte tento film, neuvidíte nič viac len to, ako vlak vchádza do stanice.
  • Najdlhší film na svete sa volá Modern Times Forever, má 240 hodín, takže trvá 10 dní. Neuvidíte žiadne hviezdne herecké výkony, keďže celý film zachytáva budovu Stora Enso Building v Helsinkách. Zmyslom celého filmu bolo vizuálne predstaviť svetu, čo by sa stalo, keby ikonickú budovu, ktorá je fenoménom ideológie a architektúry, napadol samotný čas a príroda a to všetko bez ľudskej interakcie.

picasso-pikosky-clanok

  • Andy Warhol na konci každého mesiaca vyrobil niečo ako škatuľku spomienok, kde uložil nejakú spomienku z daného mesiaca. V týchto škatuľkách sa našlo takmer všetko: od mumifikovanej nohy až po kúsok narodeninovej torty.
  • Známy sochár Willard Wigain (ešte stále žije a tvorí) tvorí malinké mikrosochy. Také malé, že sa zmestia do ucha ihly. Jedno jeho dielo sa mu dokonca podarilo omylom vdýchnuť… Tieto mikrosochy, voľným okom neviditeľné, majú cenu aj 40 000 dolárov.
  • Keď v roku 1911 z galérie Louvre v Paríži zmizla Mona Lisa, medzi prvými obvinenými bol aj Pablo Picasso. Po jeho zatknutí a vypočutí sa následne dokázala jeho nevina. Mimochodom, keď sa prevalili informácie o krádeži, do Louvru sa hrnuli davy ľudí, aby si na vlastné oči pozreli prázdne miesto, kde kedysi visela Mona Lisa.

Umenie je svet neustále sa meniaci a očarujúci. Aj samotní umelci často šokujú okolie svojimi netypickými stereotypmi, názormi a životným štýlom. Možno to je dôvod, prečo nás umenie stále fascinuje.