Pamäťový veľmajster vás naučí, ako sa správne učiť

0
2209

Techniky pamäťových šampiónov môžu využiť aj učitelia a žiaci v školách. Stačí len trochu fantázie…

1148

Zapojte svoju fantáziu a spojte učenie s tým, čo vás baví a zaujíma. Rozšírite tým svoje pamäťové schopnosti.

Ťažko by ste našli absurdnejšiu udalosť ako súťaž v memorovaní čo najdlhšieho binárneho čísla. Je to jedna z disciplín na podujatí World Memory Championships (Svetový pamäťový šampionát). Trénovaní pamäťoví majstri súperia o to, ktorý z nich si za 30 minút dokáže zapamätať najdlhší rad jednotiek a núl.

Ako to celé začalo

Niekedy dávno som si takto vypĺňal dlhé chvíle – učil som sa naspamäť dlhé binárne kódy. Dokázal som si zapamätať viac než 2 000 jednotiek a núl za pol hodiny. Môj vtedajší úhlavný nepriateľ Gunther Karsten z Nemecka mi na rovinu povedal, že tento výkon je tak trochu trápny. Guntherovi nerobilo problém naučiť sa rad 3 200 číslic. Terajší svetový rekord je niečo viac ako 4 000 – to znamená, že za sekundu si musíte zapamätať viac než 2 cifry.

Čo ho inšpirovalo?

Tajomstvo takýchto výkonov spočíva v pamäťových technikách a špeciálnych prístupoch k učeniu, ktoré sú prekvapivo jednoduché a zábavné. Memorovanie binárneho kódu, celkom pochopiteľne, nie je práve najväčšia zábava. Pamäťové techniky, umožňujúce takéto výkony, ale motivujú mozog k učeniu a pomáhajú efektívne využiť kapacitu pamäte.

Na pamäťové techniky som sa namotal, keď som mal 18 rokov a od kamaráta som dostal knihu od Dominica O’Briena – sedemnásobného víťaza Svetového pamäťového šampionátu.

O’Brien vo svojej knihe prehlasuje, že jeho pamäť nie je ničím výnimočná: na svetového šampióna sa vytrénoval pomocou týchto techník. V knihe ďalej popisuje metódy, ktoré používa. Ich historický základ siaha až do 5. storočia p. n. l., keď si v Grécku získali popularitu medzi rečníkmi a učencami.

Riadil som sa O’Brienom. Naučil som sa, ako oživiť to, čo som sa učil; ako spojiť nové informácie s tým, čo už viem; ako opakovať už naučené a ako uchovávať informácie živo v pamäti. Čoskoro som bol schopný naučiť sa 200 cudzích slov za hodinu, alebo zapamätať si poradie kariet v balíčku za pár minút.

Pomohla mu psychológia

Tento spôsob učenia nebol vôbec nudný a jednotvárny. Bolo to neskutočne zábavné a zaujímavé – presný opak rutinného bifľovania, ktoré poznáme zo školy!

Hral som sa s mojimi pamäťovými schopnosťami viac než 7 rokov počas štúdia filozofie a psychológie. Tam som sa stretol so zaujímavými myšlienkami, ako napríklad: aký je rozdiel medzi vôňou a farbou (odpoveď je čas); alebo ako niekoho presvedčiť, že sa mu zväčšila ruka (ilúzia gumenej ruky).

Nachádzal som spomienky na nečakaných miestach. Tak som dospel k vedomiu, že pamäť nie je len obyčajná databáza nášho mozgu, pamäť je niečo oveľa komplexnejšie. Pamäť prepája a sprevádza všetky naše myšlienky, slová, pocity a vnímanie vonkajšieho sveta. Nepracuje roboticky ako počítač, práve naopak – je živá a tvorivá.

Ako môžeme využiť tieto poznatky v praxi? Významný psychológ William Jamesonce raz povedal: „Pri učení je dôležité spraviť z nášho mozgu spojenca, nie nepriateľa.” Pre náš mozog je zaujímavé všetko, čo v nás vyvoláva emócie, čo nás zaujíma, všetko farebné, nezvyklé a hlavne všetko, čo sa nás osobne dotýka. Poďme si povedať, ako môžete ľahko naštartovať svoju pamäť aj vy hneď teraz.

 

Spojte učenie s hudbou

Mnoho vecí, ktoré sa potrebujeme naučiť, sú často krátke sekvencie slov v určitom poradí: farby dúhy, skloňovanie nemeckých slovies, poradie planét, chemické rovnice… Poradie slov je ťažko zapamätateľné samo o sebe. Ak ho ale zmeníte na popevok a pridáte k nemu melódiu (v ideálnom prípade melódiu obľúbenej pesničky), zapamätáte si ho oveľa ľahšie.

 

Spojte učenie s vizuálnymi predstavami

Chcete si zapamätať, že anglické slovíčko deleterious znamená spôsobujúci bolesť a škodu? Použite fantáziu a vymyslite si vizuálnu predstavu spájajúcu slovíčko s jeho významom: Van Gogh si spôsobil bolesť a škodu, keď „vydeletoval” svoje ucho (ear). Bolo to delete-ear-ious pre jeho zdravie.

Podobné pomôcky môžu byť zábavné a naozaj šialené – čím viac vás pobavia, tým lepšie si to váš mozog zapamätá.

 

Spojte učenie s osobami vo vašom živote

Potrebujete sa naučiť vnútornú štruktúru bunky a zapamätať si všetky tie zložité a nudné termíny, ako sú napríklad centriola, cytoplazma, mitochondria a golgiho aparát?

Podľa ich vzhľadu alebo funkcie si ich spojte s vecami a osobami vo vašom živote a všetko sa zrazu bude zdať oveľa živšie a bližšie. Použite aj postavy z obľúbených seriálov, športovcov či zvieratá. Celá bunka zrazu ožije. Golgiho aparát môže byť futbalový brankár a centrioly zase stonožky.

Na to nepotrebujete žiadny tréning – jediné pravidlo je použiť fantáziu a zapojiť to, čo máte radi a čo vás osobne zaujíma. Nezabudnite ani na časté opakovanie, aby ste si uchovali naučené informácie dlhodobo.

 

Ed Cooke je pamäťový veľmajster a výkonný riaditeľ projektu Memrise.com, online platformy na učenie, ktorá používa pamäťové techniky.

Zdroj: guardian.com