Nahé súkromné fotky herečiek a modeliek hacker vypustil z iCloud

0
4647

Rihanna What NowPosledných niekoľko dní bolo pre niektoré celebrity čiernym víkendom. Internetová krádež veľkých „spoločenských“ rozmerov ukázala, že služba iCloud od Apple zrejme nebude dobre zabezpečená. Možno až tisíce ľudí prišli o svoje súkromné fotografie, ktoré mali byť dokonca už dávno zmazané. Medzi obrovským množstvom dát sa tak podarilo neznámemu hackerovi objaviť aj fotografie konkrétnych ľudí. Ich mená vám určite povedia veľa. ich nahé snímky patrili už v minulosti medzi veľmi vyhľadávané spojenia, hoci samotné vyhľadávané osoby nikdy podobné snímky na webe nemali, a ani sa vo filme neobjavili v adamovom rúchu. Medzi najlákavejšie obete krádeže patrí Jennifer Lawrence, oscarová herečka známa hlavne z filmov Hunger Games a nových filmov X-men. Na webe sa objavili jej fotografie v rôznych farbách účesov, ktoré menila aj podľa potrieb filmu. Ak bol útok jednorazový, odhalil, že sa na cloudovom serveri ukladajú snímky viac ako 30 dní. Všetky hviezdy mali niečo spoločné. Vlastnili smartphone iPhone so službou iCloud, odkiaľ si šikovný hacker stiahol všetky fotografie. Medzi poškodenými sú ďalšie známe mená krások ako Vanessa Hudgens, Rihanna, Kate Upton, Ariana Grande, Kirsten Dunst, Jessica Brown Findlay, Becca Tobin, Hilary Duff, Jennifer ‚Jenny‘ McCarthy, Mary-Kate Olsen, Selena Gomez, Winona Ryder, McKayla Maroney, Kristen Ritter, Teresa Palmer a mnoho ďalších. Celkovo ich šíriteľ zverejnil 101 mien známych žien. Miesta, kde sa fotografie objavujú, sú neustále rôzne a nie všetky doterajšie pokračujú so zverejňovaním ďalších. Ich fotografie pritom nie sú vždy len nahé, len súkromné a neverejného charakteru. Zúrivosť a právne ťahy dotknutých ľudí sú tak samozrejmosťou o ktorej zrejme ešte budeme počuť.

Hviezdy musia mať iPhone
Hviezdy a celebrity musia mať iPhone, pretože je to prejav štýlu. Pre mnohých dokonca nepísané pravidlo. Ku kúskom ako sú top produkty Samsung, či BlackBerry sa dostávajú skôr v rámci reklamných kampaní a v rámci svojského postoju k technológiám. Kam sa však pozriete, je to iPhone, ktorý zvoní, či vibruje vo vreckách celebrít. Zaujímavosťou však je, že nie každá osobnosť pozná funkcie a má čas spoznávať vymoženosti jeho funkcií. Fungovanie iCloud nemusí každý poznať a azda tento prípad presvedčil, že nie je dobré úplne veriť ani prestížnej značke a ochrane jej služieb. Práve posledný prípad získania citlivých údajov (fotografií, ktoré naozaj nemala vidieť verejnosť) určite potešil odporcov iPhonov a zrejme naučil mnohé osobnosti niečo viac o vlastnom telefóne.

iCloud a ako funguje
iCoud, ako „i“ na začiatku napovedá, je služba spoločnosti Apple, ktorou sa snažila priniesť majiteľom mobilných zariadení cloudový typ úložiska dát. Predchádzalo mu niekoľko iných aplikácií, no iCloud sa podarilo presadiť najviac. Spustili ho v roku 2011 pod názvom iCloud, dokonca napriek tomu, že tento názov mala zaregistrovaný celkom iná spoločnosť, ktorá oň následne prišla. iCloud disponuje funkciou Photo Stream, ktorá po odfotografovaní snímky na mobilnom telefóne či tablete s operačným systémom iOS a prihláseným iCloud automaticky fotografie sťahuje na server iCloud a ďalej fotografie sprístupňuje aj ostatným zariadeniam, ktoré sú prihlásené pod rovnakým účtom a to na jeden celý mesiac. V realite to znamená, že ak má používateľ MacBook, iPad a iPhone, potom má fotografie vytvorené na iPhone k dispozícií vo všetkých svojich zariadeniach. Samozrejme, služba sa nepochybne zaviazala užívateľský obsah udržiavať ako súkromný a chránený.

Zaujímavosťou je, že niektoré dotknuté osobnosti sa k fotografiám mali vyjadriť, že ide o snímky, ktoré mali byť dávno zmazané nimi fyzicky a nemalo ísť o automatické zmazanie. Opakuje sa tak zrejme rovnaký prípad ako Facebook. Ani ten nikdy nezmaže žiadnu fotografiu definitívne. iCloud však nezmaže ani fotografie, ktoré mali byť po 30 dňoch zmazané a ani snímky, ktoré zmazal samotný užívateľ. To, že ich užívateľ nevidí, neznamená, že sú zmazané.

Cloudingové služby
Cloudingové služby majú prioritnú funkciu, zabezpečovať presun fotografií, prípadne aj hudby a iných dokumentov medzi zariadenami bez toho, aby museli byť práve obe zapnuté a pri sebe. Majú však tvoriť úložný priestor na presúvanie, alebo zálohu údajov. Zariadenia s obmedzeným priestorom tak nachádzajú riešenie na odloženie súborov. Napríklad pri re-inštalovaní zariadenia v prípade nedostupnosti iných možností záloh dát. Často ide o bezplatné služby, v ktorých sa spoplatňuje jedine internetový prenos u poskytovateľa pripojenia, samotnej službe nič. Užívateľ očakáva, že nahraté dáta sú chránené, prípadne zmazaním zmazané. Už Facebook ma napríklad presvedčil, že nič zmazané nie je naozaj zmazané. Z toho dôvodu nedôverujem ani alternatívam. Jednou z najpoužívanejších a v mnohých „nie Apple“ telefónoch predinštalovaných je DropBox známy z čias ešte pred tabletmi a smartphonmi.

Aktualizácia 5. septembra: podľa posledných informácií, hoci mali hviezdy spoločné používanie rovnakej služby, nemuselo ísť o únik priamo z iCloud a už vôbec nemuselo ísť o hromadný útok. S najväčšou pravdepodobnosťou ide totiž o zberateľa, ktorý sa nabúraval na ich účty priebežne a materiály zbieral. To hovoria v súčasnosti médiá. Ku koncu prázdnin nakoniec celý balík fotografií zavesil na web a šíri ich medzi verejnosťou. Medzi poslednými fotografiami, ktoré uzreli svetlo sveta je Jessica Alba.