Dom z ktorého ste mohli „vyskočiť“ je len bezpečný optický klam

0
1998

okno ako optická ilúziaArgentínsky umelec Leandro Erlich minulý rok v britskom Dalstone inštaloval naozaj neobyčajný dom. Pomocou zrkadiel vytvoril ilúziu, pri ktorej ste získali dojem skákania z okna poschodovej budovy. Táto inštalácia vzbudila rozruch, aj veľký záujem medzi verejnosťou. Na vyfotografovanie v neobvyklej póze tak dokonca ľudia čakali v radoch. Čím bolo miesto tak zaujímavé?

Ashwin Street sa vrátila v čase
Ulica Aschwin Street v meste Dalston v lete 2013 cestovala trochu časom. Argentínčan tu v rámci podujatia spojeného s prednáškami, workshopmi a náhľadom do histórie mesta, inštaloval konštrukciu, ktorá bola vytvorená v podobe domu, aké tu kedysi v minulosti stáli. Dom však v skutočnosti nestál, pretože šlo o plochú vodorovnú stavbu s výčnelkami okeníc nad ktorou nainštaloval obrovské zrkadlá. Ak by ste stáli oproti zrkadlám, získali by ste dojem skutočnej stavby. Tento optický klam už v súčasnosti nestojí na svojom mieste aj z dôvodu časovej hranice podujatia a aj vzhľadom na jeho údržbu. Môže byť však zaujímavou inšpiráciou pre malé regióny u nás, kde by len pomocou zrkadiel mohli zvládnuť aj iné kúzla. Čo poviete?

Daston House 2013
foto: © Gar Powell-Evans

Pády bez trvalých následkov
Možno ako vedľajší produkt vznikol fakt, že ak by ste si na plagát ľahli, pozorovateľ zo správneho uhla by vás videl, ako by ste lietali, alebo práve vyskočili z druhého poschodia. Niet sa teda čo diviť, že toto miesto zaujalo rodiny s deťmi, ktoré si skrátka chceli tiež užiť neobvyklú rodinnú fotografiu, ako rodina letí z okna. Pri pohľade na niektoré snímky je jasné, že fantázia ľudí neopúšťa v každom veku.

Daston House 2013
Daston House 2013
Daston House 2013
zdroj foto: tri za sebou: itsnicethat.com
titulná fotografia G travels