Ďalšia podvodná súťaž na Facebooku, zdieľaním „vyhráte“ iPhone 4S

1
2207

Opakovane varujeme pred podvodnými súťažami, ktorými sa snažia pochybné stránky získať návštevníkov a čo najvyšší počet fanúšikov, ktorý im ďalej tvorí nemalý zisk. Týmto nereálnym a nelogickým súťažiam, kde údajne stačí lajkovať fotografiu a vyhráte mobil, veria tisícky ľudí. Pre obyčajný klik vyhrať skutočný mobil, to je niečo, čo azda nikto neodmietne. Horšie však je, že každý klikač je obeťou podvodu, ktorý vkonečnom dôsledku zarába skutočné peniaze niekomu inému, no vám neprinesie žiaden nový mobil. Radi by sme opäť upozornili na neutíchajúce praktiky podvodníkov na Facebooku, ktorí sa snažia nalákať na fingované súťaže o neexistujúce mobily. Stránky, ktoré sa nazývajú „Nelíbím se ti ? Tak na mě nečum“ no píšu v slovenčine, uvádzajú súťaž s fotografiou veľkého množstva iPhonov na hromade. Údajne majú až 250 kusov, ktoré rozdajú len tak za LIKE a SHARE. Absurdné pravidlá súťaže však veľa ľudí neodradili. Len v tejto chvíli je viac ako 3000 ľudí, ktorí príspevok zdieľajú. Šanca je totiž „vysoká“.

Podvodník Facebook súťaž iPhone 4S

V čom je problém?
V súčasnosti množstvo ľudí zdieľa čokoľvek. Mnoho súťaží o nábytok a hračky, kde je pravidlom zdieľať fotografiu, nikdy reálne ceny výhercom neposielajú. Nafingovať účet a vybrať ho ako výhercu je najčastejšou praktikou, ktorú opakovane sledujeme, až nás to už prestalo baviť. Najúspešnejšie sú súťaže o mobilné telefóny iPhone, ktoré sú zdieľané naozaj veľmi rýchlo a úspešne. Zdieľaním sa však vytvára viralita a návštevnosť pre stránky, ktoré súťaž zverejnili. Následne vie každý administrátor tieto čísla výborne a rýchlo speňažiť.
V každom prípade je dobré spomenúť, že Facebook prísne zakazuje organizovanie súťaží priamo na Facebooku, ktorých úlohou je zdieľanie fotografie, ak nejde o aplikáciu. Zorganizovanie podvodnej súťaže nezaberie takmer žiaden čas. Postačuje nafingovať text a ukradnúť cudziu fotografiu. Tie najhoršie súťaže, na aké sme narazili, niesli dokonca vodoznak stránok, odkiaľ bola fotografia ukradnutá. Problém, ktorý je zrejme príčinou vysokého úspechu týchto súťaží, spočíva vo veľkej snahe ľudí niečo získať, vyhrať. Zároveň prekonať iných. Ak niekto zváži, že neklikne, aby nevyzeral ako hlupák, no vidí, že sa zúčastnilo 20 priateľov, zrejme by daný človek nemusel dobre zniesť, ak by sa výhercom ním odmietnutej súťaže predsa len stal niektorý z jeho priateľov. Aj toto je pocit, ktorý prezradila Paulína na opýtanie, prečo sa vlastne tejto súťaže zúčastnila. Boj proti týmto praktikám je v súčasnosti nemožný. V prvom rade je nutná osveta a reakcia samotného Facebooku, ktorý v mnohom ignoruje skutočné problémy a znemožňuje ho kontaktovať priamo, prípadne aspoň naozaj nahlásiť skutočné problémy cez nahlasovaciu službu.

Rovnaký podvod sa objavil v Slovinsku s rovnakou fotografiou. Píšu o tom stránky: https://www.varninainternetu.si/article/facebook-prevare/
Možným zdrojom fotografie môžu byť podivné arabské stránky na adrese: http://a5.sk/cE, kde sa fotografia nachádza vo forme obrázku od 26. septembra.

Comments are closed.