Budovy pred Tatranskou Lomnicou pripomínajú mesto duchov

0
578
Budovy pred Tatranskou Lomnicou pripomínajú mesto duchov
Ohodnoť článok

Pripadal som si naozaj zvláštne cestou z Veľkej Lomnice do Tatranskej Lomnice na dlhšej rovnej ceste asi 10 minút jazdy od centra Tatranskej Lomnice. V okolí hlavnej cesty sa nachádza viacero starších budov, ktoré len dávajú tušiť, že kedysi bola táto lokalita turisticky významná, ale dnes sa jej asi všetci radšej ihneď vyhýbajú. Pri tak veľkolepej kráse našich veľhôr a pri toľkej snahe o ochranu prírody sa naozaj divím, že to, čo nájdete na tomto spomenutom mieste, naozaj stále možno nájsť bez zmeny aj po niekoľkých rokoch. Niekoľko ubytovacích zariadení, ako aj malý motorest, či ďalšie neidentifikovateľné budovy stoja roztrúsené v dezolátnom stave medzi Veľkou a Tatranskou Lomnicou, akoby čakali na svoj osud, alebo ako je na Slovensku klasika, vysporiadanie majetkov. Pozrite sa sami na niekoľko fotografii, kde je zopár záberov na spomínané budovy.

Mesto Duchov, Tatranská Lomnica

Dovolím si len predpokladať, že táto lokalita nie je odkázaná na spomínanie zašlej rušnej slávy a popularity za socializmu. Toľká snaha budovať nové a nové hotely a strediská v Tatrách by predsa mohla využiť krásne rovinaté pozemky tesne pod zdvíhaním sa hôr už len do strmých uhlov. Široké pozemky vhodné na kempovanie, festivaly, ale aj na ubytovacie zariadenia. Mnohé z budov sú už neopraviteľné a dokázali by poskytnúť priestor na niečo nové. Vyššie, bližšie k Tatranskej Lomnici, sa nachádzajú dva objekty v prevádzke, no opäť prázdnou cestou nahor už nemožno nájsť chvíľu ani živáčika, kým lesy okolo cesty opäť nepretnú horské hotely a tabule.

Mesto Duchov, Tatranská Lomnica

Dokedy sa bude prehliadať táto inak celkom pekná lokalita a budú ju skrášľovať ruiny? Nikde nebolo vidieť, že by niekto chcel so stavom niečo spraviť. Na túto lokalitu je to pritom škoda. Škoda je však aj mnohých iných ruín v Tatrách, ktoré pri vysokom potenciáli sú stále prehliadané. Finančné skupiny sa síce snažia angažovať v investovaní aj v Tatrách, len aj oni akosi zabúdajú riešiť niečo, čo by mohla verejnosť zobrať pozitívne.


Zväčšiť mapu

Fotografie nájdete aj na našom facebooku: facebook.com/Zaujimavosti. Viac o Tatranskej Lomnici sa dočítate aj na partnerských stránkach na tejto adrese.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ