10. výročie teroristického útoku na WTC

1
608
10. výročie teroristického útoku na WTC
Ohodnoť článok

Dnes si pripomíname výročie pádu dvojičiek, budov Svetového obchodného centra – Word Trade Center v New Yorku na Manhattane. Mohutný komplex budov, ktorým dominovali dve veže sa zrútil po tom, čo do nich po sebe vpálili dve lietadlá. Kým to prvé tisícky ľudí na Manhattane brali ako strašný omyl, nehodu a tragédiu v jednom, po vpálení druhého lietadla zostali už vtedy aj ľudia pri televíznych obrazovkách v nemom úžase. Toto nie je náhoda ale zámer. Svetový terorizmus od tohto dňa nabral celkom iné obrátky. Napriek vzniku konšpiračnej teórie, že takto veľkú budovu zbúrať by bolo nákladnejšie, ako ju nechať vyletieť teroristami, však svet za tento útok vinil vždy jednoznačne teroristov z Al Kádi, ktorá sa podľa niektorých zdrojov priznala k zodpovednosti za útoky, ba dokonca bola prekvapená, že útok vyvolal väčší chaos, ako bolo v pláne. NIekoľko tisíc ľudí našlo svoju smrť v troskách budov a udalosť poznačila celé Spojené štáty ako aj celý svet. Dnes okolo obeda si pripomenieme presne 10 rokov od smutnej udalosti, v ktorej zahynuli zahraniční Slováci, Češi, Poliaci, mnoho iných národov a ďalších.

Budovy, akými boli dvojičky, plnia úlohy malého mestečka. Nachádzajú sa v ncih kancelárie, aj celé apartmány, byty, oddychové zóny. Rovnako tak je nutné, aby vnich boli aj vlastné policajné stanice, ošetrovňe, zariadenia spoločného stravovania aj zábavy. Relatívne by nebolo nutné vyjsť z budovy a malo by sa v nej nachádzať v prípade nutnosti všetko. Pobočky bánk, firiem, butikov, módnych značiek… Pre zamestnaných býva výhodou škôlka, možnosť verejného ubytovania. Nešlo teda ani v tomto prípade len výhradne o kancelárske priestory, ale o malé mestečká s množstvom ľudí.

Súhrn najsledovanejších videí z Youtube z osudného 11. septembra 2001

Na tomto videu je v čistom obraze vditeľný chaos, ktorý vyvolalo prvé lietadlo. Záchranári takmer z celého mesta prichádzali na pomoc, dole zatiaľ nikto ani len netušil, k čomu sa schyľuje. Všetci vtedy sledovali horiacu budovu a mnohí sa priblížili, aby boli pri dejisku bližšie. Netušili však, že onedlho príde na rad ďalšia budova a približovať sa bližšie by mohlo znamenať smrť.

Zábery z policajnej helikoptéry

Nepublikovaný záber na nešťastie, vpálenie druhého lietadla v 0:22

Satanova tvár vo výbuchu budovy

Vedecká simulácia nárazu a materiálov budovy

Záznam prvého zásahu a teórie

Ľudia, ktorí radšej vyskočili z horiacich trosiek

Súbor fotografií z nešťastia

Udalosti z 11. septembra sú u nás trochu zatienené udalosťami pádu ruského lietadla a smrti Pavla Demitru, ako aj ostatných hokejistov. Tragédie žiaľ sprevádzajú každý rok. Každá jedna však zapríčini sprísnenie kontrol, bezpečnosti, dopravy ale stúpa aj strach a obavy. Smutné je, že kým posledná udalosť z Ruska je čerstvá a tá americká 10 rokov stará, obe súvisia s leteckou dopravou a smrťou.

1 komentár

  1. ked vidim tie schody citim utek a plac ludi ktori hrdost new yorku nosia vsebe ich stopy su vrite do prachu ich nezastavi ani mohutny stisk srdc ktory ich drzi pokope

ZANECHAŤ ODPOVEĎ