Tip na večer: Kde bolo kde nebolo v kaštieli Veľký Biel

0
2353

Putovanie krajinou Kde bolo, nebolo… alebo nezvyčajné večerné predstavenie plné múdrosti, nadsázky, výsmechu hlúposti a humoru, ktoré v sobotu 16. júla 2016 zavedie návštevníkov v kaštieli Veľký Biel do sveta rozprávok.

V tretiu júlovú sobotu, keď nad krajinou vyhasne posledný paprsok slnka a všetky veže kaštieľa Veľký Biel sa oblieknu do strieborného mesačného svitu, najväčší barokový pamiatkový objekt na Slovensku ožíva a vyrozpráva päť netradičných rozprávkových príbehov:

  1. O tom, ako sa k nám niekedy pozemský život otočí chrbtom, zatiaľ čo peklo ponúka pomocnú ruku. Stačí iba tú svoju natiahnuť…
  2. O tom, ako sa oplatí zachovať si zmysel pre humor aj v tých najťažších chvíľach. Aj smrť sa totiž rada zasmeje…
  3. O tom, že i podvodník si niekedy chvalabohu narazí svoj nos alebo Kto sa s nečestným úmyslom zahráva, kliatbu na seba privoláva…
  4. O tom, že dve na prvý pohľad rovnaké veci nemusia mať rovnaký obsah a taktiež o tom, čo spôsobí malá chvíľka nepozornosti…
  5. O tom, že i keď to tak nevyzerá, poctivosť sa sem – tam vyplatí, a to nielen iba v rozprávkach…

Putovanie z rozprávky do rozprávky, prostredníctvom večerného scénického predstavenia, začína v sobotu 16. júla 2016 o 19.00, 20.00 a 21.00 hod. Takúto netradičnú rozprávkovú kašu navarí Divadelná skupina teatro ORLUS.

Výťažok zo vstupného bude venovaný na záchranu kaštieľa Veľký Biel.

Kde bolo, nebolo

História kaštieľa Veľký Biel

História kaštieľa Veľký Biel sa začala písať v roku 1719, keď bola započatá jeho výstavba ako jedného z najväčších barokových kaštieľov na území dnešného Slovenska. Jeho majiteľom bol gŕof Žigmund Csáky, ale spravoval ho jeho brat arcibiskup Imrich. Celá stavba kaštieľa bola orientovaná na kalendárne prvky a počty. Tento štvorkrídlový pamiatkový objekt s pôvodne anglickým parkom mal toľko okien, koľko bolo dní v roku, miestností, koľko týždňov má jeden rok a mal sedem brán ako počet dní v týždni. Kaštieľ bol obývateľný už v roku 1724 a úplne dokončený bol v roku 1732. Do polovice 18. storočia slúžil ako miesto výučby etikety, filozofie a humanitných vied mladých chlapcov – pážat z okolitých grófskych rodín, neskôr ako sídlo grófa Sifkovitsa a následne grófa Dadányiho. Zlomovým obdobím pre toto šľachtické sídlo bola druhá svetová vojna, keď kaštieľ vo Veľkom Bieli bol značne poškodený rozkradnutím krovu a preborením strechy, avšak v roku 1953 sa začala jeho obnova.

Počas novodobej histórie prešiel rukami mnohých vlastníkov, bol dokonca využívaný ako domov dôchodcov a neskôr ako ústav pre mentálne postihnuté ženy. Od roku 2006 bol kaštieľ tvz. Šípkovou Ruženkou, zarastený burinou a krovím. Po niekoľkoročnom spánku prerušovanom len vandalmi a zlodejmi, sa barokový kaštieľ grófa kardinála Imricha Csákyho prebúdza do nového života. Spustnutý, chátrajúci, zanedbaný, a predsa malebný a ohromujúco veľkolepý, opäť po viac ako polstoročí víta milovníkov barokovej architektúry a histórie. Od mája 2012 sa začal preberať k životu a celkom k novému poslaniu…