Lesk Bukurešti zakrýva chudobu a túlavépsy. Turista si to však nevšimne.

0
4869

Turista si to však nevšimne.Rumunsko je destináciou, voči ktorej má mnoho ľudí predsudky. Sám som sa ich napočúval pred mojim odchodom a keď som niekomu povedal, že idem na týždeň do Rumunska, bežná odpoveď bola “to načo? prečo nejdeš do Paríža?”. O to viac som sa potom tešil, keď sa presvedčil, že aj Bukurešť má toho ponúknuť toľko čo Paríž a ako bonus – za tretinovú cenu.

Bukurešť je najväčším mestom Rumunska situovaným na brehoch rieky Dâmbovița, taktiež je aj hospodárskym, kultúrnym, priemyselným a finančným centrom. Od roku 1862 tvorí hlavné mesto s jeho takmer dvoma miliónmi obyvateľov. Na základe rumunskej povesti je mesto pomenované podľa pastiera Bucura čo znamená po rumunsky “veselý”. Bukurešť sa pýši tretím najrozsiahlejším systémom mestskej hromadnej dopravy v Európe a veľmi elegantnou a typickou architektúrou. Cesta z letiska do centra vás hromadným autobusom vyjde niečo vyše hodiny a nie je to tým, že by bolo letisko až tak ďaleko, ale kvôli zápcham. Bukurešť jejedno veľké upchaté mesto. Toto veľké a jedinečné miesto ma úplne pohltilo. Tak ako všade, aj tu žije nižšia trieda na ktorú sa pozeráme cez prsty. Keď autobus zastavil na semafore, videl som vodičov áut ktorí odháňali asi 10 ročné deti s kýbľami a handrami, ktoré im chceli za peniaze umyť auto. Ale pozor! nejde o Rómov.

palac-bukurest

rieka-bukurest

Rumuni nie sú Rómovia. Rumuni sú Rumuni a väčšina má svetlú pokožku, uhľové vlasy a oči. Táto mylná myšlienka vyplýva z toho, že v Rumunsku žije až 1 a pol milióna Rómov.

Ak si nepotrpíte na hviezdičky, ubytovanie sa dá zohnať v Bukurešti veľmi lacno, tak ako v celom Rumunsku. Pre backpackerov to tu je jednoducho raj v Európe, kde sme za jednu noc nechali v prepočte 8 EUR. Najlacnejšie sa tu však vyspíte za 4 eurá za noc v osem lôžkovej izbe. Zablúdili sme k Cismigiu parku z roku 1847, čo je stredne veľký verejný mestský park ktorého stred tvorí umelé jazero. Je významným miestom stretávania sa obyvateľov mesta a je tu naozaj aj čo robiť. Park bol plný ľudí posedávajúcich na lavičkách ktorí tu pili pivá, jedli zmrzlinu či sa len tak rozprávali.

„Vyrastal som v Bukurešti a hovorili nám, že Cismigiu bol navrhnutý holandským záhradníkom. Preto je tam tak veľa tulipánov.“

Tvrdí pre inyourpocket.com Bukurešťan Debacker Hilda.

V parku je naozaj veľa kvetov, fontán, ľudí a na jazerách sa kolísajú krásne biele labute. Natrafíte tu aj na menšiu ZOO. My sme si tu dali rumunské pivo, posedeli a šli ďalej. Rumuni si tento park naozaj užívajú a je si aj čo užívať v týchto horúcich letných dňoch. Z parku je to pešo veľmi blízko k palácu parlamentu, čo je asi najznámejšia stavba Bukurešti – Ceausescov palác. Nicolae Ceaușescu bol rumunský komunistický politik ktorého vláda sa zmenila na diktatúru a krajinu veľmi zadĺžil (aj svojou monumentálnou stavbou). Dlh sa podarilo splatiť na úkor rumunského obyvateľstva čo sa nakoniec Ceausescovi stalo osudným. Dňa 25.decembra 1989 boli aj so svojou manželkou Elenou po týždni krvavých demonštracií popravení. Ide o najväčšiu,najťažšiu a najdrahšiu administratívnu budovu na svete o hodnote troch biliónov eur s počtom izieb presne 1 100. Mnohé z nich nie sú a nikdy neboli využívané. Stavba je naozaj monumentálna a ak budete v Bukurešti, určite sa tu zastavte aby ste si uvedomili gigantickosť tejto stavby.

bukurest

Bukurešť ľahko spoznáte z každej fotografie. Má totiž spoločnú jednu črtu – káble. Áno, nedopátral som sa prečo, ale celým mestom sa tiahnu káble nad zemou. Nebolo by na tom nič neobvyklé, ak by tých káblov neboli tisíce a neboli by vo výške troch metrov, niekedy aj menej.

POZNÁMKA:Bukurešť je žiaľ známa aj psami. V meste je veľké množstvo túlavých psov, ktorí žijú v svorkách. Rumunská vláda má s nimi problémy a oficiálne v uliciach Bukurešti žije až 65 tisíc jedincov. 23.septembra 2013 bol podpísaný zákon ktorý povoľuje eutanáziu pre túlavých psov. Pre vlastnú bezpečnosť vám odporúčam vyhýbať sa odľahlým a tmavým miestam.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokBREXIT je pohroma pre turistov. Ako budeme cestovať do Anglicka po novom?
Ďalší článok5 originálnych tipov na rande
Keď som mal 25, dal som výpoveď aby som sám cestoval po svete. Kancelária nikdy nebola pre mňa. Z cestovateľského blogu Bez Mapy som si spravil zamestnanie na plný úväzok a stal sa digitálnym nomádom. Všetko čo potrebujem k práci je môj laptop, WiFi a hlava plná nápadov. Dlhodobo cestujem po svete a svoje zážitky, rady a tipy ako žiť život na vlastnú päsť zdieľam s tebou na tomto blogu. Pridaj sa ku mne a zahoď svoj strach z nepoznaného.