Zaujímavosti na Kysuciach: pieskovcové gule z Milošovej

0
2455

Ak by sme vo svete turistiky a objavovania krás na Slovensku hovorili o rôznych lokalitách, mnohí by sme nevenovali pozornosť miestam, ktoré veľmi známe nie sú. Budeme preto radi, ak aj s vašou pomocou pripojíme niekoľko zaujímavosti z východného Slovenska. Nič menej dnes si dovoľujeme zahájiť seriál zaujímavostí z Kysúc. Tento severný región nepatrí medzi tie vyhľadávané, hoci je na skok od Žiliny. Vlastne len čo vychádzate z mesta Žilina, v dedinke Brodno vás víta prierez medzi dvoma skalami, kde kedysi viedol len úzky chodník a koryto rieky. Dnes tade vedie železnica aj cesta. Miesto sa nazýva Kysucká brána a viaže sa k nemu aj niekoľko príhod. Nuž, ak máte na Kysuce cestu, potom sa vám hodí niekoľko tipov na zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí vidieť, sú raritou, alebo len príjemnou zastávkou. Hoci by ste tomu možno ani neverili, nachádzajú sa tu aj také zaujímavosti, ktoré sú na Slovenskou skutočnou raritou. Z oblasti geológie si dnes predstavíme geologický skalný úkaz, alebo skôr záhadu, ktorú dávnejšie jeden magazín označil za dielo mimozemšťanov. Že by predsa naozaj UFO?

Milošová Megoňky:
Mimozemšťania určite nie. Skôr príroda a jej milióny rokov prebiehajúce činnosti nám pre dnešok zachovali zaujímavé skalné úkazy presných gúľ, ktoré by sme mohli počítať aj na stovky, rozptýlené po okolí, aj v obci Klokočov, kde sa nachádzajú v skalnom lesnom brale menšie guľky, alebo odtlačky v skalách po nich. Tie v Milošovej majú priemer aj dva metre. Najznámejšia, stále stojaca v lome je už prasknutá. Objavili ich len náhodou počas lomu kameňa v miestnom kameňolome, až sa im podarilo nájsť obrovské gule, ktorých pôvod a dôvod si nikto nevedel vysvetliť. Vynorili sa dohady, že ide o obaly mimozemských vajec, veľké bubliny, alebo dokonca ikry pravekých tvorov. Avšak vysvetlenie geológov vyzerá to najpravdepodobnejšie. Buď podobne ako snehové gule, ktoré sa kotúľali z veľkých výšok a naberali na seba kamienky mokrý piesok, sa neskôr v údolí zachovali a vekom zasypali inými horninami. Alebo vzduchové bubliny v pieskovom nánose sa po tisícročiach vyplnili iným nánosom piesku, vtekajúcim do vyschnutých bublín, čo je zase hypotéza jedného čadčianskeho amatérskeho geológa. Nech je však ako chce, dnes tento prírodný úkaz možno nájsť v obci Milošová v bývalom kameňolome v osade Megoňky, ktorá je tiež konečnou pre autobusovú dopravu z okresného mesta Čadca. Niekoľko desiatok metrov od zastávky smerom k českým hraniciam nájdete miesto, ku ktorému je možné sa dostať priamo z dola, alebo po vyvýšenej ceste. Zachovaných je ešte niekoľko gúľ a mnohé sú ešte v lome skryté pod horninami.
Zaujímavosťou je fakt, že priamo nad kameňolomom a v tesnej blízkosti náleziska sa nachádzajú štátne hranice s Českou republikou. Trochu na pravo od lomu je aj cestička, po ktorej sa je možné dostať do malej českej dedinky a je tu pozorovateľný čudesný dom, na ktorého štíte sú upevnené hlavy exotických zvierat, antilop a iných.

”Milošová

O kamenných guliach si môžete niečo prečítať aj priamo na turistických stránkach o meste Čadca, ktoré sú orientované skôr na turizmus a cudzincov, vysvetľujúce polohu dôležitých miest, vzhľad a fotografie týchto miest a ďalšie informácie. Viac o guliach: Cadca.net