Toto ste o grilovaní nevedeli

0
5013

1

Z grilovania sa nielen na Slovensku stáva za posledné roky spoločenská udalosť. Svedčí o tom stúpajúci záujem o grily, záhradné krby, hlinené a murované pece, exteriérové kuchynské kúty atď. Grilovanie na terasách a veľkých balkónoch v obytnom dome s veľa bytmi nie je raritou. Posedenie na terase, v záhrade, na chate alebo len tak pri ohni v prírode má však svoje čaro.  Počas garden párty alebo tradičnej grilovačky nechýba medzi pozvanými živá diskusia, priateľská atmosféra, chutné grilované špeciality z mäsa i zo zeleniny.

Komu patrí prvenstvo v grilovaní?

O prvenstvo „sa bijú“ Francúzi s Američanmi. Dôvodom sporom je pôvod medzinárodného pomenovania pre grilovanie – barbecue. Prvý menovaní tvrdia, že toto slovo pochádza z barbe-a-quene. V preklade to znamená pečenie od fúzov po chvost. Naopak Američania sa stotožňujú s názorom, že barbecue pochádza od pôvodných obyvateľov Ameriky, veľkého kmeňa v Južnej Amerike – Arawakov.  Tí  vo svojom jazyku používali slovo barbacoa, ktoré  nesie význam: veľký rošt zo surového dreva. Na ňom totiž pripravovali mäso. Kto má pravdu je otázne, šance oboch strán sú 50-percentné.

2

Barbecue neznamená grilovanie

Odborné príučky a kuchárske recepty vysvetľujú význam grilovania nasledovne. Grilovanie je spôsob prípravy mäsa, hydiny, rýb alebo zeleniny pri vysokej teplote. Pokrm je vystavený veľkému teplu z priameho ohňa. Barbecue (BBQ) má odlišný spôsob prípravy jedla. Pokrm sa pripravuje  skoro v dyme. Týmto spôsobom sa tepelne upravuje napríklad nenaporcované mäso, celá sliepka či iná hydina v celku. Samotné „barbecuovanie“ trvá dlhšie, lebo jedlo je vystavené sálavému teplu s rovnakou teplotou počas svojej prípravy. Samozrejmosťou BBQ sú rôzne korenené marinády, dressingy či iné jogurtové omáčky. Mäso sa v marináde nesmie nasoliť lebo by mohlo oschnúť a skôrnatieť.

3

Tajomstvá BBQ a grilovania Vám prezradia už i na univerzite  

Je to tak, na grilovanie existuje už i univerzita. Má názov Barbecue University a nachádza sa v Severnej Amerike. Zakladateľom je Steven Raichlen’s z USA. Univerzita ponúka svojim študentom praktický a náučný workshop o všetkom podstatnom zo sveta grilovania. Ak Vás grilovanie alebo BBQ zaujalo pozrite si ilustračné videá z radami od majstra grilu Stevena (https://www.youtube.com/watch?v=20RC4n4w-MM).

4

Načo sa zamerať pri výbere grilu?

Najviac sa používajú štyri tipy grilov: elektrické, vodné, plynové (s lávovými kameňmi) a grily na drevené uhlie. Prvým krokom je rozhodnutie aký typ grilu potrebujeme či chceme a načo ho využijeme. Ďalšie tipy sú všeobecnejšie, ale taktiež podstatné pri výbere správneho pomocníka pre prípravu jedál. Pri každom grile nemôže chýbať zrozumiteľný návod na použitie. Dajte si pozor na stabilitu. Niektoré grily sú ľahké a menej stabilné, obzvlášť tie na drevené uhlie. Dôležitá je bezpečnosť počas používania napr.: zabezpečenie ohňa, použité materiály na výrobu grilu, z čoho sú madlá a držiaky. Veľkou výhodou pri grilovaní je polohovateľný rošt. Netreba zabudnúť na mobilitu a následnú manipuláciu s grilom – nebude nás obmedzovať? Počas grilovania sú vždy „šik“ odkladacie plochy, odnímateľný rošt, poklop i ďalšie doplnky. Posledným podstatným kritériom pri výbere grilu je náročnosť obsluhy a údržba. Nikto predsa nechce kupovať výrobok, ktorý bude musieť dlhšie čistiť ako ho využívať.

Nemáte ešte doma gril? Zaujali Vás videá z BBQ univerzity? Prípravu chutných grilovaných jedál si môžete vyskúšať priamo na Vašom novom grile. Využite nákup so zľavovým kódom a Váš nový gril bude ešte lacnejší. Neveríte? Za vyskúšanie nedáte nič. Za ušetrené eurá budete mať dostatok jedál na prvú grilovačku alebo BBQ párty.