Rekonštrukcia podlahy v starom dome: Prečo a ako?

1
61599

V našich mestách a obciach sa nachádzajú stovky domov, ktoré už majú svoj vek. Mnohí majitelia starších domov tak raz musia riešiť aj rekonštrukciu. Možno aj vás čaká onedlho výmena podlahy. Vybratie podláh a ich znovu-vybudovanie je však až príliš zásadná vec. Najmä je nutné pripraviť sa na to, že dom bude doslova neobývateľný aj dlhšie ako len mesiac. Vyberanie podláh sa robí na domov, ktoré nie sú podpivničené a ide o domy postavené priamo na zemi. Kedysi sa stavali domy často priamo na hline, v najlepšom prípade s aspoň nejakými základmi. Tie sú žiaľ na niektorých domoch nie príliš ideálne, pričom ide o zásadnú vec aj do budúcna. Napríklad ak stavba nemá základy, ale len tehlový múr ponorený v zemi, žiaden statik nedovolí na takejto budove postaviť nadstavbu. Viacero domov dokonca nemá základy žiadne. Najčastejšie ide o priečky vo vnútri stavby a najmä je to v prípade podlhovastých domov a miestností, ktoré pôvodne nemali slúžiť na bývanie ľudí, ale skôr ako sklady, či bývalé kuríny, dielne pristavané k domu.

Staré podlahy
Kedysi sa stavba podlahy riešila jednoducho. Zasypala sa štrkom, osadili sa hranoly na ktoré sa nabili dosky a na to parkety. Stručne popísané, ale aj zrealizované. Múdrejší a svedomitejší stavitelia riešili aspoň izolačnú fóliu. Lenže aj tá po rokoch odhnije, ak nie je správne nainštalovaná. Je možné, že vás teda bude čakať to, čo mnohých pred vami a ešte väčší počet ľudí za vami. Zbúrať starý dom a odviezť odpad stojí viac, ako opraviť dom starý, zhodne sa viacero majstrov a nie každý dom je na zahodenie. Preto si nechajte poradiť, zvážiť vzťah k domu a jeho celkový stav. Počítajte tiež s tým, že z podlahy bude na tvore odrazu niekoľko kubíkov bordelu, ktorý bude nutné odviezť. Pod doskami, ak vám pôsobením vody z nich niečo použiteľné zostalo, nájdete často štrk alebo škvaru. Štrk sypte na iné miesto ako nepoužiteľný bodrel ako betón, zhnité drevo, starú hlinu a škvaru. Pokiaľ máte to šťastie a máte v podlahe štrk namiesto škvary, ušetríte za dovezenie štrku. Použiť sa dá totiž tento zo starej podlahy.

Staré betónové podlahy
Často sa však vyberajú aj betónové podlahy. Najmä vtedy, ak ide o neizolované podlahy a mienite v dome bývať, mať koberce, obrazy, nábytok a nechcete byť prekvapený plesňami, vodou, prípadne hlodavcami, čo našli v podlahe štrbiny na prielez. Podlaha vtedy potrebuje zbíjačku, alebo búracie kladivo. Tu želám veľa šťastia a dostatok ostrých sekáčikov, pochopiteľne v závislosti od tvrdosti betónu.

Vykopaná podlaha je…a čo ďalej?
Pokiaľ vykopete podlahu, je dobré premyslieť možnosť prechodu materiálu. Pri podlhovastom dome riešte najvzdialenejšie priestory / miestnosti najskôr. Po vyprázdnení by vám mala zostať „vaňa“ z murovaného (ak máte naozaj pevné základy, nie je to také zlé, ako keď je vážne múr položený rovno na hline) okolia a hlinenej podlahy. Vykopaný priestor by mal v prípade pokladania klasickej podlahy a laminátu mať hĺbku aspoň 15 centimetrov pod zárubňou, najlepšie 20 cm. Na vyrovnaný spodok sa pokladá magadám, alebo priamo igelit, ktorý zabraňuje zatečeniu betónu a držaniu vlhkosti. Pred betonážou sa pokladá kari rohož. Ide o pevnú kovovú sieť, ktorá betón drží a zamedzuje jeho praskaniu. Tá, čo zvýši sa dá použiť v záhradke pre popísané rastliny a mnohí ju použijú aj na jednoduché oplotenie. Cenový rozdiel medzi okami 15cm x 15cm a okami 10cm x 10 cm je veľký, lacnejšie a aj vhodnejšie sú oká 15 cm. Vyliaty betón do určitej výšky sa necháva schnúť minimálne 2 týždne a pokračuje sa izoláciou známou ako IPA, ktorú zahrievaním spája robotník do celku. Bráni neskôr vode stúpať hore, má čiastočne aj tepelnoizolačné vlastnosti. Pre tepelnoizolačné účely sa na tento betón s ipou následne pokladajú dosky z podlahového polystyrénu, ďalšia vrstva betónu a nasleduje príprava pre podlahu. Pokiaľ plánujete do podlahy aj podlahové kúrenie, hĺbka vykopanej podlahy musí byť väčšia aspoň o desať centimetrov, hĺbka prvej vrstvy betónu taktiež musí byť väčšia a pre zachovanie dobrých vlastností podlahového kúrenia sa tiež dáva hrubší podlahový polystyrén. Rôzni odborníci odporúčajú od 7cm do 10cm polystyrén pod podlahové kúrenie.

Odpad a vodovod
Pri výkope podlahy je nutné počítať s budúcou kanalizáciou a vodovodnou sústavou. Mnoho starých domov nemalo vyriešenú kanalizáciu a odpad úplne ideálne. Tam, kde bude táto sústava, musí byť aj výkop o niečo hlbší a najmä pre prítomnosť odpadu bude nutné vykopať sklon a vývod popod základ domu tam, aby bol odpad v zemi. Hlboké zasadenie odvodu odpadu tiež má zamedziť zamrznutiu odpadu v mrazoch.

Poriadne množstvo bordelu a neporiadok
Treba počítať s tým, že hoci sa z podlahy vyberie množstvo štrku (ak máte to šťastie a bol použitý štrk) predsa len sa vám na dvore nahromadí veľké množstvo odpadu. Len orientačne sa v okolí Bratislavy pohybuje odvoz 5 kubických metrov stavebného odpadu a starej poddomovej hliny okolo 100 až 150 EUR bez dane. Prílišná chémia, ktorú treba chápať ako množstvo rôzneho stavebného odpadu, omietky, stará malta, farby a podobne, tvoria určité riziko pre spodnú vodu. Najideálnejšie by bolo zabezpečiť takúto haldu odpadu z pod domu dobrým podkladom, ale to je žiaľ nie vždy možné a vôbec zrealizovateľné. Pokiaľ však možno, nedržte si odpad dlho pri dome, najmä hlinené kopy sa totiž časom stávajú tvrdé pôsobením dažďa a tlaku váhy odpadu.

Výberom a rekonštrukciou podláh je možné sa výrazne zbaviť vlhkosti v dome, zvyšuje výrazne životnosť celej stavby a tiež pomáha ďalšími spôsobmi. Zrekonštruovaná podlaha v prvom rade zvyšuje hodnotu stavby a jej kvality. Nerieši však úplné zastavenie vlhkosti. V dome sa totiž môže držať vlhkosť z viacerých príčin a jednou z nich môže byť vlhké murivo z vonkajších vplyvov. Môže to byť styk mokrej hliny priamo so stenou z vonku. Aj taká pre niekoho banalita, ako odkvapová rúra, môže spôsobiť vlhnutie stien. Celoročne vlhké steny je nutné podrezať a zaizolovať IPA fóliou. Ide však o zásadný zásah do múrov a podrezávanie je dlhodobejší proces, nie úkon na dve hodinky. Aj o tom si však čoskoro povieme viac.

foto: zaujimavosti.net

Comments are closed.